Ak si vedúci tímu, veľmi dobre to poznáš. Členovia tvojho tímu prichádzajú a odchádzajú, zloženie sa mení z rôznych dôvodov. Najčastejšie kvôli štúdiu, zamestnaniu či materskej. To je život. Ako má vedúci mládežníckej služby uvažovať, ak hľadá posily do tímu?

Chceš iba FAT ľudí

Nehovoríme o váhe. Hovoríme o charakteristikách, ktoré robia človeka vhodným kandidátom. Títo ľudia majú potenciál rásť a investícia do nich sa časom vráti. Tieto charakteristiky sa dajú použiť v akejkoľvek pracovnej sfére, avšak my si to aplikujeme na náš kontext práce s mládežou.

F – Faithful – Verný

Hľadaj človeka, ktorý je verný predovšetkým Kristovi. Potrebuješ mať v tíme partnera, ktorý má v hlave aj v srdci jasno, robí zbožné rozhodnutia a nemusíš mať obavy, akým smerom povedie sám seba alebo vašich mladých. Zároveň bude jeho vnútorný kompas nenahraditeľnou časťou, keď nastanú v tíme ťažké situácie, napätia alebo konflikty. Nezabúdaj, že ešte predtým, ako vedúci mládeže, ste Božia rodina, Božie deti. Táto identita je nadradená a kľúčová. Preto je srdce zachránené evanjeliom viac ako služba v mládeži.

A Available Dostupný

Tu pri mladých ľuďoch narážame často na kameň úrazu. Najmä menšie mestá, ktoré nemajú univerzitu a možno aj málo pracovných miest, s tým bojujú na dennej báze. Možno si máš vybrať medzi študentom biomedicíny, ktorý má neskutočné obdarovania a mladí ho žerú, avšak príde domov raz za 2 mesiace, pretože študuje v Prahe. Na druhej strane tu je nenápadný chalan, ktorý šiel po maturite hneď pracovať do závodu a podarilo sa mu kúpiť si v meste garsónku. Je tichší, nesmelý, ale má dobrý charakter.

Ktorého zavoláš do tímu? Podľa pravidla “FAT” by si si mal vybrať pracujúceho muža. Pretože je väčšia šanca, že zostane v danej lokalite a bude môcť dlhodobo rozvíjať mládež a sám sa posúvať vpred. Preto treba do výberu tímových členov niekedy zapojiť obyčajný sedliacky rozum – kde študujú a či sa potom vrátia, kde budú pracovať, či si kúpili nehnuteľnosť, či sa oženili či vydali na danom mieste, či majú v meste rodičov, o ktorých sa v budúcnosti budú starať…

Lepší je nedokonalý partner, s ktorým môžeš počítať, ako excelentný človek, ktorý nikdy nie je prítomný. Koniec koncov, investovať primárne do ľudí, ktorí zostanú v danej lokalite, je dobré nie len pre tvoju mládež, ale aj pre tvoj zbor, a možno aj mesto. Nikdy nevieš, kam až môže porásť človek, ktorému dáš šancu a čas.

T – Teachable – Učenlivý

Posledná kľúčová charakteristika veľmi úzko nadväzuje na predošlú. Určite hľadaj ľudí, ktorí sú učenliví, ktorí sa pýtajú otázky, alebo sa minimálne neboja kritiky či výziev. Ako to odhaliť? Ak zbadáš na človeku urážlivosť či vzťahovačnosť, je to červená kontrolka. Avšak, dá sa s tým pracovať, len budeš mať viac práce ty a budeš potrebovať tonu milosti a trpezlivosti. Treba zbystriť pri ľuďoch, ktorí nedokážu spolupracovať, ktorí sa nikdy neospravedlnia alebo si nepriznajú chybu. Ak uvažuješ nad človekom, ktorý zvykne mať silný názor, pozoruj ho a skúmaj. Môže to byť pokorný a zbožný líder (takého určite v tíme chceš), alebo za tým môže byť pýcha. Ak vidíš vo svojom okolí niekoho, kto sa rád chopí nových úloh či výziev, kto sa nebojí zlyhaní, takého človeka do tímu vezmi.

Niektoré z týchto vlastností vidno na prvý pohľad, ale mnohé sú skryté. Treba človeka hlbšie poznať, mať s ním skúsenosť. Preto pozvi svojich “kandidátov” ako pomocníkov na výlet alebo na mládež. Daj priestor sebe aj im, aby ste sa mohli navzájom spoznávať a vidieť, či by boli dobrou súčasťou vášho tímu. Toto sú len tri charakteristiky, ktoré sa všeobecne odporúčajú pri hľadaní nového člena do pracovného tímu. Existuje ešte mnoho iných parametrov. Napríklad chémia s aktuálnymi členmi, špecifické obdarovania toho človeka a špecifické potreby, ktoré teraz ako mládež máte, atď. Koniec koncov, Pán Boh ti dal konkrétnu zborovú rodinu, kde nie je nikto dokonalý a často si nemôžeme vyberať a sme vďační za každú dušu ochotnú pomôcť. Aj napriek tejto realite, a možno práve preto, hľadaj ľudí FAT, alebo im pomáhaj výzvami a vedením, aby takými stali.