Moje meno je Daniel Harčar a momentálne je to asi 5 rokov, od kedy vediem mládež v Evanjelickom cirkevnom zbore v Obišovciach. Sme menším zborom do ktorého patria ľudia z okolitých dediniek. Naša mládež má asi 25 pravidelných členov a takmer všetci sú Generácia Z (od 12 – 18 rokov).

Keď sme pred 2 týždňami zostali všetci zatvorení doma v dôsledku koronavírusu, moje myšlienky smerovali k našim mládežníkom. Viem, že pre viacerých z nich je piatková mládež jediným kresťanským spoločenstvom, ktoré poznajú. Bolo by mi veľmi ľúto, keby o toto spoločenstvo prišli. Keď si predstavím 13-ročného tínedžera, ktorý bojuje so svetom a snaží sa vybudovať si nejaké duchovné základy vo svojom živote a zrazu príde o svoj primárny zdroj duchovnej obživy, začnem mať obavy. Samozrejme sú aj takí, ktorých takáto karanténa povzbudí a začnú viac čítať Bibliu, viac sa modliť a robiť si stíšenia. No ja by som to v takom veku určite nedokázal.

Všetci potrebujeme duchovný pokrm, o ktorom píše Apoštol Pavol v 1. liste Korintským v 3. kapitole. Niektorí ale potrebujú pomoc s prijímaním tohto pokrmu viac ako iní. S naším mládežníckym tímom sme sa preto rozhodli urobiť niekoľko krokov k tomu, aby sme našim mládežníkom tento pokrm priniesli. Ale nielen to, ale hlavne náš záujem a to, že nie sme spoločenstvom len v piatok večer, ale vždy.

Skupinky a osobný kontakt

Vďaka Pánu Bohu od minulého roka má väčšina mládežníkov aj svoju “skupinku”, a preto to bol prvý krok, ktorý bol najprirodzenejší, aby tieto skupinky fungovali aj naďalej prostredníctvom internetu. Výhodou tejto doby je aj to, že pre Generáciu Z je táto forma komunikácie celkom prirodzená a necítia sa pri online rozhovoroch až tak neprirodzene ako naša generácia.

Zopár členov nášho tímu sa iniciatívne obrátilo aj na tých mládežníkov, ktorí skupinku nemajú a urobili si s nimi biblické štúdium. Samozrejme, že efektivita závisí od hĺbky a úprimnosti vzťahov, ktoré navzájom títo ľudia majú. 

Online mládež pre všetkých

V nasledujúcom týždni, keď už skupinky naďalej fungovali, sme sa rozhodli posunúť sa o krok ďalej. Urobili sme live stream mládež na Facebooku pre našich mládežníkov. Po technickej stránke to bolo náročnejšie, ako som si myslel, možno aj preto, lebo som chcel, aby nás mohli vidieť na obrazovke viacerých súčasne a všetkých aj počuť a ešte aby som im mohol zapnúť prezentáciu, či pustiť video. Trvalo mi asi 3 dni, kým som to vedel urobiť.

V podstate som ale potreboval iba platený ZOOM účet a trochu sa ho naučiť používať. Veď keď už ušetríš za tie týždne na občerstvení, tak prečo nie. Ale možno by sa to dalo urobiť aj zadarmo s použitím Facebook live producer: https://www.facebook.com/live/create

Program mládeže bol veľmi jednoduchý. Snažili sme sa aj zapojiť ostatných cez komentáre a vyzývať ich, aby písali svoje odpovede v rámci zdieľania. Veľká vďaka tým odvážlivcom, ktorí nám niečo aj napísali.

Takto nejak to celé vyzeralo: https://www.facebook.com/daniel.harcar/videos/10158219586871392/ 

Spoločenstvo nekončí

Naším nasledujúcim plánom je spojiť všetkých mládežníkov online a mať spoločenstvo ako aj pred karanténou. Nejakú aktivitku, zdieľanie, slovo a modlitby. Program ZOOM, ktorý používame, nám dá možnosť aj rozdeliť všetkých na niekoľko menších skupín na určitý čas, kedy sa môžu spoločne modliť, či zdieľať v menšej skupine. Ak by nás bolo na mládeži menej, tak to môžeme urobiť aj všetci spoločne, ale myslím, že pri 10 a viac ľuďoch je zdieľanie trochu problematické.

Samozrejme, máme veľkú túžbu stretávať sa osobne a hovoriť o tom čo nás Pán Boh učí. Ale „Nové situácie si žiadajú nové riešenia“. Chceme prinášať spoločenstvo a Božie slovo čo najbližšie k našim mládežníkom a nevynechať žiadneho. Možno to nebude jednoduché ani príjemné, ale boli sme do toho povolaní.