Zorganizovať tábor vie byť niekedy naozaj drina. Nekončiace meetingy, hodiny strávené vymýšľaním nápadov, vytváranie tabuliek, či zháňanie materiálov a pomôcok. Camp, na ktorý si sa vytrvalo pripravoval niekoľko mesiacov, zrazu prišiel k záveru. Čo teraz? Neviem ako tebe, ale mne celkom nedáva zmysel investovať toľkoto úsilia a energie iba kvôli jednému týždňu. A práve tu vstupujú do hry follow-upy.
Follow-up je stretnutie po tábore, ktoré ti pomôže udržať kontakt so študentom, ktorého si práve stretol na campe. Veľakrát ti camperi odmietnu prísť na mládež alebo do tvojho spoločenstva, no keď ich zavoláš zahrať si nejaký šport alebo na kúpalisko – zrazu v tom problém nevidia. A teda follow up je prirodzený spôsob, vďaka ktorému môžeš aj po tábore pokračovať v budovaní vzťahov so študentmi.
Bez plánu to nepôjde!
Častokrát sme premožení tým, koľko veľa toho treba nachystať na tábor, premýšľame nad tým, čo všetko nám ešte chýba. No je veľmi dôležité nezabudnúť na follow-upy. Leto je veľmi rýchle a veľmi krátke a práve preto potrebuješ plán! Tieto eventy nevzniknú len tak z ničoho nič, ale treba ich dôkladne naplánovať a vymyslieť. Čo sa týka frekvencie, odporúčam mať nejaký spoločný event každý alebo každý druhý týždeň po skončení campu. Je dôležité, aby ste nestratili kontakt so študentmi a aby sa mal o nich kto starať.
Pri plánovaní follow-upov premýšľaj nad tým, čo by mohlo byť pre študentov atraktívne. Samozrejme, že je potrebné zohľadniť možnosti, ktoré tvoje mesto a okolie ponúka, no niekedy nie je odveci premýšľať aj outside the box. Nejaké tipy na cool followupy:
- Laser tag
- Kúpalisko
- Movie night (viac napísala aj Dia tu)
- Master chef (kuchársky)
- BBQ (grilovačka)
- Výlet (na hrad, k jazeru,…) – môže to byť jednodňová akcia alebo pokojne víkendovka či puťák. Niekoľko nápadov nájdeš aj tu:
- Bowling
- Mini golf
- Večer hier
- Vodné športy
…a tak ďalej, medze sa kreativite naozaj nekladú.
Tip: Každý druhý follow-up maj vo vašom zbore (areáli), aby si študenti zvykli na to miesto, kde môžu začať chodiť na mládeže alebo do tvojho klubu.
Stačí sa iba stretnúť?
Trávenie času so študentmi je kľúčové. Veľakrát sa študenti rozhodnú pre život s Kristom práve na základe tvojho záujmu a tvojej lásky, ktorú od teba cítia. Preto buď naozaj iniciatívny a využívaj každý jeden follow-up na hlboké či menej hlboké rozhovory. Pýtaj sa ich otázky, zaujímaj sa o to, čo prežívajú a investuj do nich svoj čas.
Taktiež odporúčam mať na každom (alebo aspoň každom druhom) follow-upe nejaké spoločné zamyslenie. Je veľmi fajn, keď sa po športoch, po turistike, či po spoločnom varení môžeme všetci na chvíľu zastaviť a vypočuť si niekoho príbeh. Božie príbehy, vrátane toho tvojho, majú moc, a preto sa neboj a povzbuď študentov svojím svedectvom. Práve takéto chvíle na follow-upoch dokážu rozprúdiť veľmi hlboké a osobné rozhovory.
Pozvanie do učeníctva
Follow-upy sú super začiatok, no aj tie sa raz skončia (ideálne do konca leta a potom môžete pokračovať pozvaním na mládeže.) Follow-upy sú super nástrojom, ako prirodzeným spôsobom budovať vzťahy a pokračovať v rozhovoroch. No pravda je taká, že počas 2 hodín na kúpalisku alebo laser tagu sa až tak veľa nenarozprávate. Áno, prehĺbi to váš vzťah a áno, budete mať nové spoločné zážitky – no tie najosobnejšie rozhovory sa dejú medzi 4 očami.
Využi follow-up na to, aby si sa ešte viac zblížil s tým študentom, ktorého ti Pán dáva na srdce a pozvi ho na skupinku. Neboj sa ho/ju konfrontovať, aj keď možno doteraz zatiaľ veľmi neprejavil/a záujem o Božie veci. Pozvi ho na kávu, na kofolu, zabehať si, ísť von a pozvi ho do učeníctva (nemusíš použiť toto slovo).
Môžeš mu vysvetliť, ako by to vyzeralo – napr. raz za týždeň by sme sa stretli a spoločne by sme sa rozprávali o našich životoch a naďalej by sme sa učili spoznávať Pána Boha… Aký formát zvolíš je už na tebe – či zavoláš 2 – 3 ľudí a založíš skupinku, alebo to bude skôr one-on-one mentoring, alebo akokoľvek inak. Dôležitý je tvoj záujem. Buď s nimi, povzbudzuj ich, dávaj im výzvy a modli sa za nich.
Rast je veľmi zdĺhavý proces, no je to to najkrajšie, čo môžeme v našej službe zažívať. Keď po mesiacoch vidíš ovocie svojej vytrvalosti a vidíš, ako sa Pán priznal k tomuto dielu. Buď osobný a zraniteľný. Dovoľ im nazrieť do tvojho života a buď otvorenou Bibliou, ktorú budú môcť čítať. A verím, že časom budú čítať aj tú písanú.