Každý študent má zvyčajne svojho obľúbeného učiteľa. Pamätám si, že keď som bol na vysokej škole, mal som niekoľko skvelých profesorov. Boli vtipní, milí, ľudskí, múdri, láskaví, pokorní… Na každú hodinu s nimi som sa tešil. Vždy som sa niečo naučil nielen o tom, čo prednášali, ale aj o nich a o ich vlastnostiach…
Neviem, či si si to niekedy uvedomil, ale Ježiš bol skvelý učiteľ. Jeden z najlepších v dejinách ľudstva. Mal veľa žiakov, ktorí sa od neho učili. Volali sa učeníci. Alebo učni. Učni sú tí, ktorí sa učia od svojho učiteľa remeslo, aby ho mohli vykonávať. Ježišovi učni sa od neho učili ako kázať, uzdravovať, modliť sa, milovať hriešnikov…
V tejto sérii si budeme postupne odhaľovať, čo to znamená byť Ježišovým učňom a ako jeho učenie aplikovať v bežnom živote.
Stať sa Ježišovým učeníkom znamená byť jeho učňom. Učiť sa od neho. Veľa sa učiť. A veľa aplikovať. Je to dlhodobý proces. Je to cesta. Nie nadarmo nazývali prvých kresťanov ľuďmi TEJ CESTY.
Jedno z mojich obľúbených prísloví hovorí, že nikto učený z neba nespadol. Učenie vyžaduje čas, námahu, motiváciu, usilovnosť a tiež overovanie. Ako? Vedecky sa tomu hovorí experiment, v bežnom živote by sme povedali jednoducho praxou, činnosťou, aplikáciou.
Berieš Ježišovo učenie vážne?
Začnime tým, že si položíme otázku: “Nakoľko vážne beriem Ježišovo učenie?” Skye Jethani o tom napísal celú knihu, ktorá je výkladom Ježišovej kázne na hore, s názvom: Čo ak to Ježiš myslel vážne?
Iný známy kazateľ a autor, ktorý píše o tom, ako aplikovať učeníctvo, John Mark Comer, vo svojej najnovšej knihe píše, že jeho nasledovanie Krista sa výrazne zmenilo, keď začal brať vážne a aplikovať do života Ježišovo učenie. Napríklad o vzťahu k majetku (Lukáš 12:15):
Keď som prvýkrát začal brať Ježiša ako učiteľa vážne (nielen ako Spasiteľa), najviac ma oslovila jeho vízia úlohy bohatstva v dobrom živote. Úprimne, trvalo mi roky, kým som s ním vôbec začal súhlasiť.
Páči sa mi Comerova úprimnosť, keď píše: “…trvalo mi roky, kým som s ním začal súhlasiť”. Keď to prijal, začal aj konať. Začal sa v domácnosti zbavovať vecí, ktoré nepotreboval a daroval ich tým, ktorí ich potrebujú.
Prvý varovný signál
Mám podobnú skúsenosť. Aj mne trvalo veľmi dlho, kým som dospel do bodu, že musím niečo zmeniť vo svojom živote, pokiaľ sa chcem riadiť tým, čo učí Ježiš. Minulý rok pred Vianocami mi konečne začal Boh ukazovať na moju závislosť na mobile a internete. Nevedel som byť bez informácií ani sekundu. Dlhé roky. Stále som niečo hľadal alebo čítal správy. Môj problém nebol Instagram, som generácia, ktorá začínala s Facebookom. Facebook a spravodajské stránky boli moja droga.
Prvý varovný signál prišiel pred niekoľkými rokmi, keď naša najstaršia dcéra Dominika mala v prvej triede nakresliť obrázok našej rodiny. Na obrázku bola celá naša harmonická rodina. Mamička držala za ruku Dominiku, Dominika držala za ruku bračeka a ocko držal za ruku…iPhone. Začal som bojovať. Kúpil som si Apple watch s nádejou, že už nepotrebujem držať telefón. Asi tušíte výsledok. Nepomohlo ani náhodou. Kúpa hodiniek bolo iba alibi na vlastníctvo ďalšej Apple hračky.
Minulé Vianoce sa ale niečo zlomilo. Počúval som podcast o tom, že každý priemerný americký návštevník kresťanskej mládeže trávi na telefóne 7x viac času cez deň ako s Bohom (čítanie Biblie, modlitba, stíšenie). Následne prišla kľúčová otázka:
“Are you a follower of Christ, or a follower of social media?”
Tá ma dostala. Musel som s pravdou von. Nie som učeníkom Krista, ale Marka Zuckerberga.
Čo so závislosťou
Dnes môžem povedať, že som vďaka Bohu o trochu menej závislý na informáciách. Snažím sa tráviť cez deň viac času s Bohom a menej správami. Facebook som vymazal z telefónu a v počítači si otváram iba Messenger pre komunikáciu (áno, bol to pre mňa objav roka, že keď zadám v prehliadači www.messenger.com, otvorí sa mi facebook messenger :).
Pokiaľ máš podobný problém, rád by som ti na záver odporučil dva zdroje.
- Pozri si na Netflixe dokument The Social Dilemma. Bývalí vysoko postavení zamestnanci Facebooku a Googlu v ňom hovoria, ako vzniká závislosť na sociálnych sieťach, ktorá je sčasti daná tým, ako sú vytvorené algoritmy na facebooku alebo youtube, ktoré ti odporúčajú obsah, vrátane reklamy, ktorý chceš vidieť na základe tvojho užívateľského správania (čo pozeráš, na čo klikáš atď.). Dokument ti otvorí oči a vrelo ho odporúčam na pozeranie a diskusiu na mládeži.
- Pozri si článok “My year with a distraction free iPhone and how to start your own experiment„. Je síce 8 rokov starý, ale obsahuje dobré univerzálne pravidla, ako upratať svoj telefón, aby si sa zbavil závislosti na ňom.
Fotografia: Maxim Ilyahov/Unsplash