Pripraviť sa na to, čo bude po tvojom campe (alebo výlete či tábore, akokoľvek to u vás v zbore voláte), je rovnako dôležité, ako sa pripraviť na výletový týždeň. V dnešnom článku máme pre teba niekoľko nápadov, ako stráviť kvalitný čas s mládežníkmi alebo ľuďmi po výlete. A ak náhodou tento rok tvoj tím tábor ani výlet neplánuje, môžeš tieto nápady využiť na oživenie vášho leta a budovanie spoločných vzťahov mimo kontextu bežnej mládeže.

Trochu pohybu

Či už máš vo svojom okolí športovcov, alebo nie, tieto aktivitky sú skvelým spôsobom, ako spolu stráviť čas v pohybe (od najľahšieho po fyzicky náročný tip).

Minigolf

Minigolf je skvelá aktivitka (alebo skôr pasivitka?), ktorú si vieš zahrať vo veľa mestách po celom Slovensku. Stačí ti zaplatiť vstupné, zobrať palice a loptičky a v menších skupinkách prejsť celú trasu. Je to super čas na rozprávanie pomedzi hru a ak príde niekoľko súťaživých mládežníkov, môžete výhercovi s najmenším počtom úderom zaplatiť veľkú kofolu. 

Vodné športy a veľké hry

Tu a tu nájdeš tipy na vodné hry alebo hru Pašovačka, ktoré naučia mládežníkov hrať v tímoch. Mojou obľúbenou aktivitou je aj Chyť ma, ak to dokážeš, kde ale potrebuješ nájsť dobré miesto, ale zaručujem, že o zábavu bude postarané!

Volejbal a frisbee

Pre športovejšie typy odporúčam vyraziť na ihrisko alebo lúku a zahrať si šport, ktorý má vaša skupina najradšej. U nás je to dlhodobo volejbal a frisbee. Nezabudni si vopred nájsť priestor, kde si ich zahráte (na frisbee postačí aj park alebo futbalové ihrisko, na volejbal si zrejme potrebuješ prenajať ihrisko). Povzbuď skúsených hráčov, aby nezabúdali na nováčikov alebo tých, ktorým to až tak nejde a prihrávali im – znamená to pre nich veľa!

Lasertag

V mnohých mestách nájdeš aj lasertag, paintball alebo iný podobný, zrejme fyzicky najnáročnejší a najdrahší, šport. Tento zážitok však stojí za to! Zarezervuj si čas, pozvi kamarátov a vyrazte na nezabudnuteľný čas plný adrenalínu a historiek, o ktorých budú hovoriť ešte celé leto.

Hor sa do prírody

Jednodňový výlet niekde do okolia tvojho mesta znamená zopár hodín v spoločnosti tvojich mládežníkov alebo ľudí z campu. Nájdi najbližšiu rozhľadňu, hrad alebo inú atrakciu, pozri si, ako sa tam dostanete a naplánuj deň plný srandy.

Túto aktivitku môžeš spojiť s opekačkou (samozrejme, iba na povolených miestach) a to sa často prirodzene premostí do rozhovorov. Nezabudni si pre istotu zabaliť frisbee, ľahkú spoločenskú hru alebo maj pripravené zaujímavé otázky na rozprúdenie diskusie.

Niekoľko tipov na výlet
 • rozhľadňa
 • hrad
 • zoologická záhrada
 • kopec s pekným výhľadom
 • vodná plocha – kde sa dá kúpať alebo člnkovať
 • blízke pekné mesto – nájdi, kam sa viete dostať vlakom zadarmo a vyrazte do najbližšieho pekného mesta, skočte na zmrzlinu a prechádzku

Niečo na daždivé počasie

Samozrejme, nie vždy nám vyjde počasie a tak vďaka predpovedi počasia potrebuješ mať niečo do zálohy. Medzi moje obľúbené spoločné aktivitky jednoznačne patria spoločenské hry alebo filmový večer, ale mám pre teba ešte niekoľko tipov.

Čo v daždivé počasie?
 • jedlo v mládežníckej klubovni – či už to budú wafle, toasty alebo puding, dobré jedlo vždy priláka každého tínedžera.
 • kino alebo galéria – čo tak urobiť niečo pre milovníkov umenia? Zistite, či ide niečo dobré v kine alebo či sa vo vašom meste nekoná zaujímavá výstava a choďte tam spolu. Potom sa rozprávajte o svojich dojmoch, čo vás zaujalo a prečo.
 • veľká hra – ak si trúfaš pripraviť niečo väčšie, skús sa pozrieť do časti hry na našom webe: odporúčam zahrať si Cluedo (Kto zabil známeho športovca?) alebo napr. Biblické aktivity.
 • umelecké poobedie – ak máte v tíme umelcov rôzneho druhu, urobte si poobedie, kde sa mládežníci môžu učiť kresliť, vyrábať, fotiť alebo tvoriť básne. Pri týchto aktivitách máte šancu porozprávať sa o tom, ako sa ľudia majú, ale tiež vám môžu dať priestor nahliadnuť do toho, ako vidia svet cez ich umenie.
 • workshopy – s predchádzajúcim tipom súvisia aj iné talenty, ktoré majú členovia tvojho tímu: vedia programovať? robiť dobrý makeup? natáčať skvelé tiktoky? Vyberte niekoľko z nich a dajte vašim tínedžerom šancu vyskúšať si niečo nové.

Tip na záver

Toto je len niekoľko nápadov, ako tráviť leto s tínedžermi v tvojom meste. Môj tip na záver možno pôsobí očividne, ale zatiaľ sa mi vždy osvedčil. Priprav akciu, na ktorú chceš naozaj ísť. Rob veci, ktoré ťa naozaj bavia a pozývaj do toho ďalších. Na followupoch je vždy vidieť, či tam vedúci chcú byť a to robí veľký rozdiel. Ako hovorí môj kamarát Matúš: “Priprav akciu, na ktorú aj keby prišli len 2 ľudia, budeš tam rád a budeš sa tešiť, pretože ťa to baví” (jemná parafráza). Verím, že tento článok priniesol aspoň zopár nápadov a budem rada, ak mi dáte vedieť, čo plánujete toto leto vy!

Fotografia: Markus Spiske/Unsplash