Pre všetkých z nás, ktorí nerobíme službu sami, je príležitosť ísť niekam s tímom a stráviť čas spoločne, veľmi vzácna a výnimočná. A ako to robiť ešte lepšie? Jakub Vejmělka odporúča týchto 5 tipov na to, ako tento čas ešte lepšie využiť. (Video záznam bol súčasťou KPM doma 2020.)

Nechajte si v rozvrhu extra hodinu

V rozvrhu na víkend s tímom si nechajte hodinu alebo aj tri ako rezervu. Občas diskutujeme, premýšľame o ťažkých veciach, či o tom, ako sa posúvať dopredu, a tieto veci zaberú čas. Potom zistíme, že by sme potrebovali ešte hodinku či dve, ale tie nemáme, pretože sme naplánovali ďalšie dôležité veci, ktoré nechceme vynechať. Práve táto extra hodina môže byť veľkým rozdielom v tom, s čím a ako z tohto víkendu odídete. 

Tento čas môžete vyplniť pokračovaním diskusie, ísť viac do hĺbky, či mať špeciálny čas modlitieb, ktorý ste pôvodne neplánovali, ale vidíte, že je to potrebné. Alebo to pokojne môže byť aj čas, keď sa budete poflakovať, piť kávu a sedieť na verande. 

Hľadajte odpovede v modlitbách

V službe mládeži je veľa príležitostí ako slúžiť mladým ľuďom, veľa spôsobov, ako vstupovať do istých oblastí. Občas to tiež zaberie veľa času hľadať v tom Božiu vôľu. A práve na tento čas nesmieme zabudnúť. My to robíme tak, že buď v budove, kde sme, alebo vonku, si vyhradíme hodinu alebo dve a ideme každý sám preč a modlíme sa za tú konkrétnu vec a hľadáme odpoveď. Špecifickú, konkrétnu odpoveď na to, čo máme robiť. 

A potom prídeme späť, vezmeme si tabuľu alebo papier a píšeme tam všetko, čo nám Pán Boh ukazoval. Väčšinou nakoniec zistíme, že naše zistenia majú spoločný znak, niečo, čo sa stále opakuje a to je potom smer, ktorým sa môžeme uberať, premýšľať a modliť sa. Verím, že nám Boh dal rovnakého Ducha a práve v modlitbách sa môže prejaviť Jeho jednotná vôľa a pôsobenie. Nechajte si teda priestor hľadať Božiu vôľu v modlitbách každý sám a potom sa opäť stretnúť.

Pozvite niekoho z vedenia zboru

Pozvite na tímový víkend niekoho z vedenia cirkvi, pastora, alebo staršieho. Je to priestor, ako s nimi budovať vzťah, ako vnímať väčší obraz cirkvi, že to nie je len naša mládež oddelená od cirkvi, ale je to celá jedna komunita. Jedna spoločná služba, jedno telo. Môže to byť na časť programu, celý víkend či pol dňa. 

Ale nezabudnite plánovať tak, aby ten starší či pastor nebol len na programe. Pozvite ho na raňajky alebo iný čas, kde môžete byť spolu aj neformálne. Máme skvelú skúsenosť s tým, že keď náš pastor prišiel na celé popoludnie, mali sme priestor na spontánne rozhovory, ktoré nám pomohli budovať vzťah. Nie je to vždy samozrejmosťou. Nezabúdajme ich pozývať na tieto víkendy, aby boli s nami a nie len na to, aby sme mohli riešiť, čo by cirkev mohla robiť lepšie.

Urobte niečo, čo vykoľají váš tím z rutiny

Na tieto víkendy často naplánujeme teambuilding. Je to niečo, čo je dôležitou súčasťou programu. S teambuildingom však môže byť aj problém. Funguje totiž na princípe, že skúšame niečo, čo bežne nerobíme. Tím nejako vykoľajíme. Keď som robil v IT firme, tak tieto teambuildingy vyzerali ako väčšia mládež. Hrali sme hry a zoznamovali sa kreatívnymi spôsobmi. Problémom je, že ak by sme teambuilding chceli urobiť typickým spôsobom, aký by sme našli na internete, tak to nebude nič nové, žiadne vykoľajenie. 

Poďme teda premýšľať o teambuildingu ako o niečom, čo je veľmi dôležité, ale posunie to tím mimo komfortnej zóny – môže to byť napr. manuálna práca, alebo hocičo, čo je pre vás netypické. Premýšľajte o tom, ako môžete dostať tím do nekomfortnej pozície, pretože vtedy sa môžete lepšie spoznávať a môžete sa naučiť mnoho vecí. 

Oslavujte

Na tento bod v cirkvi často zabúdame. Oslava je niečo, čo bude súčasťou nášho života v nebi. Ale môže to byť aj súčasťou našej služby na zemi. Verím, že Božie kráľovstvo môžeme budovať už teraz a princípy, ktoré žijeme a spôsob, akým slúžime, môže odrážať to, aké to bude vo večnosti. 

Samozrejme, neslávime svoje vlastné zásluhy, pretože nie sme schopní nikoho spasiť, ale je dobré povedať si, čo sa podarilo a poďakovať. Nebojte sa byť konkrétni a povedať: “Chcem poďakovať špeciálne tebe za toto… Toto chcem na tebe oceniť.” Buďme špecifickí a kreatívni v oslavách. To je niečo, čo môže tím posunúť ďalej a čo nás uistí.

Verím, že týchto 5 bodov vás inšpiruje pri príprave vašich tímových víkendov.

Môžete si pozrieť aj video, kde Kuba presne o tomto horoví (od 9:42). Link tu: