A teraz to nemyslím, že preto, lebo si prirodzene veľmi skromný človek. Ale preto, lebo fakt nie si. Dokonca ti to vyšlo v teste duchovných darov 🙂 Si jednoducho evanjelizátor alebo dobrý učiteľ, ale starať sa o ľudí, piplať sa s nimi, na to jednoducho nemáš ani trpezlivosť, ani srdce.

Žiaľ, v našej mládežníckej službe sa bez rozmeru pastierstva jednoducho nezaobídeš. A čím mladšie publikum, tým je potrebná väčšia a múdra starostlivosť. A povedať si, že ja na také nie som, jednoducho nie je možnosť.

Aj keď prirodzene pastierom nie si, potrebuješ zabojovať aspoň za nejaký základný skill (zručnosť) starostlivosti a pastierstva. A ja dúfam, že ti nasledujúce jednoduché nápady a pozorovania v tom aspoň trošičku pomôžu.

  1. Pamätaj si mená ľudí a poslednú vec, o ktorej ste sa spolu rozprávali (bez hanby na to použi poznámky v mobile ak je treba, ale budeš tak mať nejaký východiskový bod pre ďalší rozhovor). Malá poznámka: používaj mená ľudí v rozhovore často, namiesto zámen (jej, mu, s ním). Ťažko povedať prečo, ale spôsobuje to, že sa ľudia cítia špeciálne.
  2. Všímaj si narodeniny, výročia, sviatky a dôležité udalosti v životoch svojich ľudí. Niekedy stačí jedna veta a úprimné spomenutie si.
  3. Raz za rok urob nejaké gesto – objednať na mládež pizzu, dones na svoje narodeniny koláč, pozvi mládež opekať k sebe a postaraj sa o všetko.
  4. Keď si všimneš niečo pozitívne na komkoľvek, nečakaj s chválou a povzbudením. 
  5. Napíš raz za dva týždne niekomu z tvojej mládeže, tímu, skupinky SMS, správu na Facebooku alebo na Instagrame – krátke povzbudenie, biblický verš a že sa za toho človeka modlíš.
  6. Ponúkni praktickú pomoc – ak niekto potrebuje odviezť z mládeže, finančný dar, priestor svojho bytu/dvora na skupinku…
  7. Keď sa rozprávaš s ľuďmi, naozaj ich počúvaj. Vytesni rozptýlenia a pýtaj sa otázky na veci alebo ľudí, ktorí sú pre daného človeka dôležité. Po rozhovore aplikuj, čo sme si povedali v bode 1. 🙂

Úprimne, je jedno či sa pastierom cítiš alebo nie. Ak si súčasťou cirkvi, mládežníckej služby, učeníctva, skôr alebo neskôr sa dostaneš do pozície, že pastierom budeš. Alebo to od teba bude niekto očakávať. Pre mňa je napríklad byť pastierom oveľa ľahšie, ako byť evanjelistom. Ale keď som pochopila, že sa buď môžem vyhovárať na to, že na to nemám dary alebo zabojovať aspoň za základné porozumenie a skilly, prinieslo to konkrétne ovocie. Do toho povzbudzujem aj teba, milý (ne)pastier!

Challenge: Ktorý z vyššie spomenutých 7 bodov môžeš aplikovať už tento týždeň?