Niektoré týždne sa naši mládežníci chcú len hrať. Táto forma špeciálnej mládeže je vhodná na letné mesiace, alebo aj týždne, v ktorých chcete trochu pauzu od bežného sedenia na stoličkách.

Prečo veľké hry a ako ich robiť?

Pred rokmi sme prišli na to, že najmä pre dorastencov sú dôležité zážitky. To sú chvíle, pri ktorých sa najlepšie budujú vzťahy a časy, na ktoré si spomenú aj po niekoľkých rokoch. Tradičné formy dorastov a mládeží sa rýchlo zunujú a tak sme sa snažili raz za čas zmeniť to, ako naše stretnutie bude vyzerať. Zistili sme, že veľké hry síce vyžadujú prípravu, ale môžu byť buď zábavným ozvláštnením, ale niekedy aj veľmi dobrým prechodom k téme, o ktorej sme chceli hovoriť.

A ako na to? Na začiatku si vždy ako tím určite, čo chcete hrou dosiahnuť. Má to byť len zábava a teambuildingová aktivita, pri ktorej sa mládežníci lepšie spoznajú, alebo má slúžiť ako príprava na tému? Koľko času ste ochotní vyhradiť na prípravu a samotnú hru? Čo chcete, aby počas toho zažili? Keď si určíte tieto základné body, môžete si vybrať hru, ktorá najlepšie vystihne vaše potreby.

Typy veľkých hier

Veľké hry môžu byť založené na:

  • zbieraní vecí (mládežníkom dáte zoznam vecí, ktoré musia zohnať alebo miest či predmetov, ktoré musia odfotiť);
  • získavaní informácií (napr. musia nájsť číslo domu známeho spisovateľa alebo počet typov zmrzlín v miestnej cukrárni);
  • plnení stanovíšť (vedúci im zadávajú úlohy);
  • a mnoho ďalších. Predstavivosti sa medze nekladú!

Priebeh mládeže

Mládežníkom dajte vopred vedieť, aký program plánujete a pripomeňte im, aby prišli načas, je totiž zložitejšie zapájať tímy do hry počas jej priebehu. Začnite zrozumiteľným vysvetlením hry a jej pravidiel. Ideálne je, ak mládežníci dostanú podklady buď v papierovej alebo elektronickej verzii (napr. na telefón), aby vždy vedeli, čo práve robia a aký je ich cieľ.

Mládežníkov rozdeľte do menších tímov a určite im čas, do ktorého sa musia vrátiť. Táto podmienka slúži na to, aby sa všetci vrátili včas a vy ste mohli pokračovať v téme alebo ďalšom programe. Výhernému tímu môžete pripraviť odmenu. Najjednoduchším riešením je jedlo, ale môžete zvoliť aj niečo iné podľa toho, koľko prostriedkov máte.

Veľké hry sú príjemným spestrením mládeží a výborným spôsobom, akým môžete budovať vzťahy, vytvárať zážitky a urobiť z vašej mládeže malú rodinu. Nebojte sa experimentovať a skúšať rôzne typy hier a využiť čo najviac obdarovaní, ktoré v tíme máte. Sú medzi vami ľudia s talentom na herectvo? Vyskúšajte hrať rôzne postavy. Viete množstvo zaujímavých faktov? Zahrajte si kvíz a vytvorte priestor pre pozývanie nových ľudí. Ako tím nájdite to, čo máte radi a pozvite do toho aj svojich mládežníkov. Naozaj to stojí za to.