Mládeže sa dajú oživiť viacerými spôsobmi. Jedným z obľúbených je zavolanie hosťa. Takýto človek môže vašej mládeži poslúžiť viacerými spôsobmi: môže viesť biblické štúdium alebo chvály. Ak ho však chcete spoznať ešte hlbšie a vyskúšať si mládež, ktorá môže mať aj nový formát, odporúčame „otvorené knihy“.

V Košiciach sme mali Open Book raz mesačne, väčšinou prvý štvrtok v mesiaci. Spolu sme pripravili 15 stretnutí, pričom medzi našimi hosťami boli starší zboru, aj ľudia, o ktorých sme vedeli, že majú príbehy, ktoré môžu zasiahnuť tínedžerov.

Čo je to Open Book?

Open Book, alebo inak aj Živé knihy, viacerí zažili na KECY táboroch. Open Book je stretnutie, na ktoré pozvete špeciálneho hosťa, ktorý zažil vo svojom živote niečo neobvyklé a ktorého príbeh môže byť inšpiráciou, možnosťou na zamyslenie či priestorom na kladenie otázok. 

A koho pozvať? Predstavivosti sa medze nekladú. Je však dobré, ak pozvete niekoho, koho buď poznáte osobne, alebo vám ho odporučí známy. Túto formu mládeže sme zvolili preto, pretože sme chceli, aby to bol priestor na pozývanie nových ľudí. Dali sme si preto záležať aj na tom, aby boli naši hostia kresťania a aby počas večera zaznelo evanjelium, alebo niečo o ich osobnom živote s Kristom.

Ako tím si môžete vytvoriť zoznam ľudí, ktorých považujete za zaujímavých a ak sa do vášho mesta chystá niekto špeciálny, skúste využiť príležitosť pozvať ich na vašu mládež. V našom prípade to napr. bola hudobná kapela Američanov, ktorí slúžili na Slovensku počas EXIT touru.

Čo potrebujete pripraviť vopred

Po prvé, dohodnite sa s hosťom na základných bodoch: potrebuje vedieť miesto a čas mládeže, čo od neho očakávate a ak je to možné, skúste si vopred prejsť to, o čom budete hovoriť. Minimálne týždeň pred touto netradičnou mládežou vytvorte na sociálnych sieťach udalosť, do ktorej môžu pozývať svojich priateľov. Je to jednoduchý spôsob, ktorým sa môže šíriť povedomie o udalosti a môžete tam pridávať všetky dôležité informácie. Je dôležité myslieť na prostredie, ktoré chcete vytvoriť a to, ako ho chcete docieliť. Mali by ste myslieť na dve veľké veci: miestnosť a občerstvenie.

Ak na mládeži zvyknete sedieť na stoličkách v kruhu alebo v radoch, skúste nové usporiadanie miestnosti, napr. rozmiestnite stoly a stoličky rozložte okolo nich. Stoly môžete vyzdobiť jednoducho, ale zaujímavo. Využite niekoľko starých kníh, sviečky alebo sezónnu výzdobu (vetvičky, kvety a pod.). V prednej časti miestnosti môžete umiestniť dve kreslá pre moderátora a hosťa. 

Na každý stôl pripravte taniere s občerstvením. Môžete zapojiť dievčatá z mládeže tak, že ich vopred poprosíte, aby pripravili niekoľko druhov koláčov. Tie môžete doplniť jednoduchými slanými alebo sladkými jedlami. Nápoje prispôsobte, v zime môžete pripraviť teplý čaj, v lete jednoduché limonády.

Dekorácie aj jedlo majú umocniť domácku atmosféru, v ktorej sa budú cítiť uvoľnene a príjemne. Môžete využiť aj ďalšie nástroje – do pozadia pustite hudbu, stlmte svetlá alebo pripravte nápady na konverzácie a na papierikoch ich umiestnite na stoly. Buďte kratívni!

Ako Open Book prebieha?

Open Book začnite krátkym privítaním. Môžete predstaviť svoju mládež a v krátkosti vysvetliť, kedy a prečo sa stretávate. Pokračujte krátkou aktivitkou. Ak chcete, môžete ju nadviazať na to, o čom bude hovoriť váš hosť. Napríklad, ak je váš hosť muzikant, zahrajte si krátky hudobný kvíz alebo ak je z inej krajiny, môžete pripraviť ochutnávku jedál. Následne pokračujte hlavnou časťou programu. Open Book by mal mať moderátora. Nielenže to odlíši Open Book od svedectva, na ktoré sú vaši mládežníci zvyknutí, ale pomôže tiež s kontrolou času a môže usmerňovať konverzáciu tak, aby bola zrozumiteľná a zaujímavá.

Začnite krátkym predstavením hosťa. Môže povedať niečo o svojom detstve a ak je to možné, cez projektor premietnite niekoľko fotiek. Pokračujte tým, čím je váš hosť zaujímavý. Môže to byť konkrétna situácia, ktorú prežil, alebo jeho povolanie. V Košiciach sme pozvali: imigranta, ktorý bol roky súčasťou nášho zboru; bývalého farára; americkú kapelu; architekta; fotografa; fyzika; bývalého hlavného vedúceho mládeže a teraz trénera a autora blogu; vedúceho z nášho tímu, ktorý prekonal cievnu mozgovú príhodu, atď. Každý hosť je iný a preto je úlohou moderátora, aby sa s ním vopred stretol a aby spoločne vybrali najzaujímavejšie body, ktorým sa chcete venovať. Môžete sa pýtať na to, prečo si vybrali konkrétne povolanie, čo je na ňom najťažšie a v čom vidia najväčší zmysel. Venujte sa tomu, ako to vplýva na ich život s Kristom a v službe. Pokojne sa spýtajte na najväčšie trapasy alebo naopak, ich najväčšie sny. Nájdite to, čo osloví vašich mládežníkov.

Na konci je vhodné nechať priestor na otázky. Ak máte k dispozícii projektor, využite aj aplikácie a stránky, cez ktoré môžu mládežníci posielať otázky anonymne, napr. Slido. Vyhraďte si na to dostatočný čas. Váš tím by si mal vopred pripraviť niekoľko otázok, ktoré môžu položiť, ak budú potrebovať mládežníci trochu pomôcť.

Open Book ukončite pozvaním na ďalšiu mládež. Predstavte svoje sociálne siete a pripomeňte im, aby ich priebežne sledovali. Po oficiálnom konci sa pokúste nadviazať čo najviac rozhovorov s ľuďmi, ktorých nepoznáte. Práve tento záujem ich môže presvedčiť, aby prišli znovu.

Ak sa rozhodnete vyskúšať túto formu špeciálnej mládeže, môžete si byť istí, že to bude zábava! Je to priestor, v ktorom môžete využiť všetku vašu kreativitu a vytvoriť niečo nové a zaujímavé. Buďte odvážni a pozvite netradičných hostí. Ak by ste mali ďalšie otázky, alebo potrebovali pomoc, môžete nás kontaktovať a veľmi radi vám pomôžeme.

Fotografia: Peter Benjamín Linkesch/Crossroad club