Kedy si naposledy cítil/a radosť? Naozajstnú radosť? Ja práve teraz, keď po dlhom čase môžem opäť písať, lebo to milujem. A pritom z okna vidím svojho muža, ako sa v pieskovisku hrá s našimi dvoma staršími deťmi, a to najmladšie si spokojne odfukuje v kočiari pri nich.

Radosť. Nie taká povrchná z toho, že mi odpadla siedma hodina. Ani škodoradosť, že sa niekto vtipne potkol. Naozajstná hlboká radosť z toho, čo nám Pán Boh daroval. Z toho, aký perfektný svet stvoril. Radosť je druhým ovocím Ducha, ktoré Pavol spomína v liste Galatským (celú sériu si môžeš prečítať tu).

Je pre nás jednoduché tešiť sa, keď život ide ľahko a dejú sa nám dobré veci. No, keď sa stane niečo zlé máme pocit, že to prekazilo našu radosť. Rýchlo treba zo života odstrániť problém, ktorý nám spôsobuje smútok a vrátiť sa späť na spokojnú vlnu radosti.

V liste, ktorý napísal Jakub, sa ale dozvedáme niečo úplne iné: „Bratia moji, pokladajte si za najväčšiu radosť, že prišli na vás rozličné pokúšania“ (List Jakuba 1:2). Čože? Z čoho to máme mať radosť? Jakub tento list písal v období, keď bola prvá cirkev prenasledovaná a roztrúsená. Ďalej pokračuje takto: „vediac, že skúšky vašej viery spôsobia vytrvalosť“ (List Jakuba 1:3). Jakub vedel, že život nie je len o krásnych okamihoch, kedy sa tešíme, ako nám je na svete dobre. Počas života zažije každý z nás veľa ťažkých chvíľ. A práve vtedy máme prežívať radosť, ktorá je ovocím Ducha Svätého. Radosť z toho, že Pán Boh nás formuje.

A teraz ma nechápte zle. Nehovorím, že Pán Boh nám dáva do života zlé a ťažké veci, aby z nás urobil dobrých kresťanov. Ale keď sa nám už zlé veci dejú, pretože oni sa dejú, môžeme vedieť, že s Ježišom cez nich prejdeme. A nemusíme len čakať, dokiaľ sa všetko upokojí a vráti sa do normálu, ale každá taká skúsenosť nás môže zmeniť.

Moji rodičia sú rozvedení. Bola to ale iba formalita, lebo môj ocko s nami nikdy veľmi netrávil čas, takže som vyrastala viac bez neho ako s ním. Keď som bola tínedžer, veľa som nad tým premýšľala a prežívala krivdu, prečo iní majú úplne rodiny a ja nie.

Mala som na skupinke dievča, ktoré o sebe nič nechcelo povedať. Rada na stretnutia chodila, rozprávala veľa sránd, ale málokedy niečo hlboké. Raz som ju zavolala ku mne domov, že si niečo vyrobíme. Rozprávali sme sa popritom a vypadlo z nej, že jej rodičia sa akurát rozvádzajú. Povedala som jej, že rozumiem, ako sa cíti, lebo moji rodičia sa tiež pred časom rozviedli. Dovtedy o tom nevedela. Toto popoludnie nás spojilo. A ja som prvýkrát prežívala radosť zo svojho príbehu. Neradovala som sa, že naši sa rozviedli. Tešila som sa ale, že Pán Boh si vie použiť všetko, a vďaka tomu, že naši sú rozvedení, som sa vedela priblížiť k srdcu iného človeka a Pán Boh ho mohol cez to meniť. 

Ozajstnú radosť prežívame vo chvíľach, keď sa nás dotýka Pán Ježiš. A tým nechcem povedať, že ak žijeme s Ježišom, tak všetko je iba radosť. Naše životy sú popretkávané mnohými emóciami, ale je dôležité, aby sme sa v týchto chvíľach naučili pociťovať aj úprimnú radosť. Aby sme sa naučili, že naozajstná radosť nie je založená na našich okolnostiach, ale na radosti z toho, čo pre nás Pán Ježiš urobil na kríži, a že naše mená sú zapísané v knihe života.

Čo ďalej?

  1. Je v tvojom živote momentálne niečo, čo ti kradne radosť a potrebuješ to priniesť pod Kristov kríž? On je vždy pripravený. 
  2. Ak ťa téma radosti zaujala, môžeš si prečítať aj článok od Kiky.
  3. Bible Project veľmi zaujímavo spracoval tému radosti v jednom zo svojich videí. Môžeš si ho pozrieť a potom použiť na skupinke alebo mládeži.
  4. A ak rád počúvaš podcasty, Bridgetown Church jednu časť venoval aj tejto téme. Nájdeš ho tu.

Fotografia: Jacqueline Munguía/Unsplash