Drahí a slobodní, viem, že som ešte mladá (ale zas povedzme si úprimne, už mám bližšie k 50-tke ako k nule, hah), ale pamätám si veľmi dobre každý single Valentín, post-break-up-Valentín a tak ďalej, a mám empatiu pre každého, kto sa aj ten tohtoročný cíti trošku bitter-sweet (aj keď to možno maskuje memečkami :D). V deň, kedy som začala chodiť s mojím Dávidom, má takáto empatia dokonca dohnala k modlitbe za všetky dievčatá, ktorým sa asi dovtedy páčil (lebo veď čo ak má teraz niekto zlomené srdce?). Verím, že empatia, ako aj podnet k napísaniu tohto listu, je od Toho istého, ktorý so mnou prešiel, presedel a občas aj preplakal všetky ťažšie Valentíny a aj mimo nich mi pripomenul, že by som sa nemusela opúšťať, lebo On ma neopúšťa. Nie nadarmo vravel, že vieme a chceme milovať, keďže On to urobil prvý. Či naozaj si ešte myslíme, že to ide len tak z nás a lásku sme si vymysleli sami? Nuž, ja len, že:

je možné, že vzťah ty a Boh určí aj zvyšok tvojho života,

je možné, že váš vzťah je chladný, vlažný alebo osobný,

a je možné, že práve tvoje single obdobie je čas a priestor na to, aby ste si vy s Bohom váš vzťah pomenovali. A rozhodli sa, čo ďalej.

Osobne som totiž zažila, ze single obdobie nemusí znamenať nevyhnutie čakanie, ale životodarný čas.

Vykupujte ho, drahí. Je totiž možné, že sa vám kráti, a možno už taký nikdy nezažijete. A čo je to pár mesiacov/rokov oproti celým dekádam vo vzťahu? 

A viem, viem – „tebe sa to hovorí, keď máš snúbenca!” Hm, mne sa to hovorí, lebo existoval aj život pred Dávidom – a Boh ma, myslím, nikdy neučil prežívať, ale žiť. Preto sa mi to hovorí. Využiť šancu byť single, no zároveň vo vzťahu, pre ktorý som stvorená, bolo rozhodnutie žiť a nie prežívať.

Ak chcete, tu je aj PS pre single ľudí, čo chcú/nasledujú Krista:

PS: Mala som asi 20 rokov, kedy som ako single dievča takmer uverila tomu, že si musím zobrať prvého muža, čo prejaví o mňa záujem – lebo aj to už bude vôbec zázrak. Moja jediná podmienka bola, aby miloval Pána Ježiša – a veď zvyšok už vykryjeme. Toto bol celkom zvláštny postoj, možno až istá nedôvera voči Bohu, ale takisto dosť zlá situácia pre toho potenciálneho chlapca („som s tebou, lebo nikto iný ma asi nechcel”). Chvála Pánu Bohu, napokon mi postupne pripomínal moju hodnotu, nezahrávanie sa s chlapcami (dievčatá, vážne treba hovoriť priamo – áno/nie – namiesto „huhuhu prepáč neviem, možno nie hihi”) a naučil ma dôverovať Mu n e z n i ž o v a n í m latky (znižovaním utrpia obe strany).

No aj keď si už toto single obdobie interne vo svojej mysli nazveme čakaním, nemusí to byť vždy príjemná záležitosť. Všetky tie neistoty ohľadom budúcnosti a toho, či som „dostatočná” a porovnávačky s inými dievčatami,… Ale vám, slobodní synovia a slobodné dcéry nášho živého Boha – počkajte si (aj keď vám iní hovoria inak) a hľadajte takých, ako ste vy. Pre obojstranné dobro. Bojujte dobrý boj viery, bežte za Kristom a On vám ukáže, kedy je dobrý čas pozrieť sa, kto beží vedľa vás. Nebežíte jeden za druhým, ale vedľa seba. A za Ním. Prosím, nech sa tak stane. Naše životy boli príliš drahé na to, aby sme odflákli takéto rozhodnutia.

Vedzte, že už tento Valentín ste milovaní. Sending blessings&prayers.

Pôvodne publikované na https://www.druhesance.sk/blog/list-slobodnm.

Fotografia: Priscilla Du Preez/Unsplash