Ako líder mládežníckej práce môžeš nadobudnúť dojem, že si starý (alebo mladý). Často zvyknem dumať, že čo to spôsobuje. Jedným z veľmi silných aspektov je naše hoby:
- Akú hudbu počúvaš?
- Aké filmy pozeráš?
- Ako tráviš voľný čas?
- Poznáš top svetové celebrity?
- Sleduješ scénu satiry a sarkazmu? (MEMEs)
- Vieš, čo je ZOMRI?
V mládežníckej práci je to o tom, či sa viem vnoriť do sveta mladých. Nie o tom, či 16-ročný chalan porozumie SCRUM spôsobu vedenia porád v korporátoch. Taktiež to nie je o tom, že teraz sa stanem milovníkom metalovej hudby, rovnako nemám každý voľný čas tráviť scrollovaním ZOMRI Instagramu, ale skús svojich mládežníkov prekvapiť otázkou: „Už ste hrali hru Among us?“
Skôr než sa dostanem ďalej, by som rád podotkol, že existuje kopec dobrých hier, ktoré sú zadarmo. Tie sú pre mládež najatraktívnejšie, lebo sa viete stať súčasťou komunity bez finančnej investície… takže jediné, čo ťa to môže stáť, je tvoj čas.
Zopár praktických tipov:
Používaj Google
Opakuj po mne vetu: “Gúgl je môj kamarát!”.
Otvor Google a napíš doňho toto:
- top 10 PC games 2020
- top 10 mobile games 2020
- top 10 free mobile games 2020
- top 10 free multiplayer mobile games 2020
- 38 best multiplayer games for Android
Týmto štýlom vieš jednoducho prísť na názvy top hier, ktoré teraz letia celosvetovo. Pri hrách platí to, že čo je celosvetové, to je aj na Slovensku.
Pozri si Gameplay
Naučil som sa jednu praktickú vec. Na to, aby som videl, o čom daná hra je, ako vyzerá, čo sa tam deje, nepotrebujem si ju nevyhnutne nainštalovať a hrať. Väčšina dnešných gamerov streamuje svoje hry na Twitch alebo YouTube.
Čiže, použi Google a zadaj:
- CS:GO gameplay
- LOL gameplay
- Among us gameplay
- …
Takto sa môžeš najrýchlejšie zoznámiť s hrami bez toho, aby si sa ich musel naučiť hrať.
Pýtaj sa svojich mládežníkov
Jeden z top icebreakerov je, keď prídeš na stretnutie a povieš: “Skúšal som doma hrať …, a je to celkom zaujímavé.” alebo “Nainštaloval som túto hru a vôbec neviem ako na to… pomôže mi niekto?”
Dávaš im tým najavo, že nie si všemocný, a zároveň vidia, že robíš kroky k nim.
Pozri sa, ako hrajú
Ako som už spomínal, väčšina hráčov streamuje svoju hru online. Je to skvelá príležitosť pozrieť sa, ako sa im darí a čo robia. Chceš prekvapiť svojich mládežníkov? Opýtaj sa, či by si sa niekedy mohol pozrieť na ich hru… a sleduj ako hrajú (aj keď možno úplne nerozumieš, že čo sa tam deje).
Požiadaj o tréning
Je to úplne jedinečná príležitosť, aby ľudia z tvojej skupinky/mládeže mali možnosť učiť teba. Veta typu: “Miloš, mohol by si ma, prosím, naučiť hrať LOL?” obracia kartu vo vzťahu.
Skús sa naučiť hrať niečo nové. Možno to nie je úplne komfortné, ale zapojíš svoj mozog a zároveň ostatní vidia, ako sa vieš učiť niečo nové a ako sa vieš prekonávať.
Bonus pre lídra: máš možnosť pozerať na potenciál svojich mládežníkov viesť, učiť a ťahať ďalších.
Bonus 2 pre lídra: pri téme sa vieš oprieť o svoje vlastné skúsenosti s niečím, čo pre teba nie je jednoduché a nemusíš pri tom hovoriť vety typu: „Keď som bol na strednej škole – pred 16 rokmi… „
Zapoj sa do hry
Keď som chodil na dorast, mal som 16 rokov, veľmi som si vážil momenty, keď sme s našimi vedúcimi mohli robiť spolu niečo, čo sme mali radi MY. Napríklad hrať basketbal, alebo Red Alert, alebo ísť na bicykel, alebo hrať Age of Empires, alebo StarCraft, alebo CS 1.6 🙂 Nepoznáš nič z toho? Gratulujem, si mladý človek. Čítaš to a ide ti z oka slzička? Vitaj v mojom svete.
Dorasťáci milujú, ak sa s nimi hráš hry. V čase COVID sú práve počítačové hry topka!
Môžeme sa hrať na mládeži?
Sú niektoré hry, ktoré sú vhodné aj na mládež. Nie sú nevyhnutne akčné, strieľačky, ale sú skôr teambuildingové. Sú to hry, ktoré sa možno dajú hrať aj bez digitálnych technológií, ale niekto bol tak láskavý, že zážitok z hry naživo priniesol do digitálneho sveta. Tu je zopár príkladov:
- Among Us: zrejme najhranejšia hra posledného mesiaca. Cca 10 hráčov potrebuje spojazdniť vesmírnu loď, je medzi nimi jeden zradca. Úlohou členov posádky je prísť na to, kto je zradca. Niečo na štýl “mafia” alebo “Mestečko Palermo”. O tejto hre sa píše aj v NewYork Times. Je to skvelý spôsob ako mať hangout pred/po stretnutí.
- Fibbage: dá sa využiť na víkendovkách, pravidelných stretnutiach, táboroch… Je to veľmi FUN spôsob, ako sa lepšie spoznať. Lepšie je raz zažiť ako 5x opísať. Hra stojí cca 25 € . Ale je to super investícia.
- Kahoot: zadarmo online platforma na kvíz – celé je to robené zábavne.
- chess.com: vyzvi jedného mládežníka na hru, ktorú môžete hrať kedykoľvek, akokoľvek. Je to riadny oldschool… ale v modernej technológii.
Slovko záverom
Časy, keď sa nedá stretávať osobne, donútili mnohých tínedžerov začať hry, ktoré dovtedy nehrali. Kamarátka Noemi začala pred letom hrať League of Legends. Teraz aj so svojimi kamarátkami hrávajú celkom intenzívne. Svet e-sportu je obrovský. Je tu a neodíde tak skoro preč.
Nejdem tu vypisovať viac hier, lebo o mesiac už tento zoznam nemusí byť aktuálny. Moja pointa je, že to, čo tvorí komunitu okrem vyučovania, zdieľania, modlitieb… je aj spoločný hangout. Možno tvoja skupina nemá rada počítačové hry, je to v poriadku.
ALE, ak máš medzi nimi ľudí, ktorí hrajú hry, skús sa medzi nich dostať. Sleduj, aký to bude mať dopad na vaše vzťahy. Ak existuje hra, ktorú hrajú so svojimi kamarátmi mimo mládeže, napríklad v škole, prečo to nepriniesť aj na mládež? (teda, pokiaľ to nie je nevyhnutne nevhodný obsah)
Pýtaj sa, čo teraz medzi nimi letí a či si to vedia predstaviť zahrať na stretnutí. Daj im príležitosť učiť ostatných, byť súčasťou modelovania stretnutí.
Robme veci autenticky. Buďme sami sebou, učme sa nové veci a nebojme sa. Na Božiu slávu!