Kamaráti, ako už viete, ráno okolo 5. hodiny, 24. februára 2022 sa náš sused, Ukrajina, prebudil do rozsiahlej invázie zo strany Ruskej federácie. Ľudí nebudili do práce či školy budíky ako obvykle, ale, žiaľ, sirény, ktoré v ten moment oznamovali to najhoršie. Útok na ich domov. 

Ruské vojenské operácie sa od začiatku invázie zameriavali na celú krajinu, najmä na vojenskú infraštruktúru. Tanky začali na severe prekračovať hranice z Bieloruska, z východu z Ruska a na juhu z Krymu. Celý svet a aj my sme to všetko mohli sledovať v priamom prenose. Aj dnes sme svedkami tohto zápasu o slobodu i o holé životy. Je tak srdcervúce vidieť lúčiť sa otca i syna s matkou i deťmi na slovensko-ukrajinskej hranici. Dať si možno posledný bozk a objatie, a vykročiť každý však iným smerom.

Toto sú temné dni pre celý náš región, pre nášho suseda, všetkých Ukrajincov, bratov a sestry v Kristu, i pre náš vzácny tím misionárov z našej partnerskej organizácie EPOCHA na Ukrajine. Rovnako ako my na Slovensku, EPOCHA v Ukrajine zápasí za mladých ľudí. Práve aj vďaka EPOCHE ľudia na Ukrajine sú pre nás konkrétne mená, konkrétne tváre, konkrétne vzťahy, konkrétne príbehy.

Niektorí naši ukrajinskí spolupracovníci zo západnej Ukrajiny pomáhajú stovkám Ukrajincov, ktorí utekajú pred nebezpečenstvom. Dve rodiny žijú v oblastiach, ktoré boli nedávno napadnuté. Naši priatelia zostávajú v západných mestách, aby podporili náš ukrajinský tím a miestne zbory.

Je tak bolestivé a našej mysli nepochopiteľné vidieť, ako sa z detí, ktoré len toto leto boli súčasťou našich hudobných Fusion, športových EDGE i anglických táborov zrazu stávajú zo dňa na deň muži, vojaci, ktorí po prvýkrát držia v rukách zbraň a nevedia, či sa vrátia domov k svojim rodinám. 

Naše srdcia sú s ľudom Ukrajiny i s našimi drahými ukrajinskými bratmi a sestrami. Sme hlboko zarmútení nespravodlivosťou a utrpením, ktorým čelia. 

Sme veľmi povzbudení, že mnohí z vás už teraz pomáhate prostredníctvom osobných kontaktov, či cirkevných zborov alebo rôznych organizácií. Ste inšpiráciou a sme radi, že sa môžeme k tomu dielu pridať aj my.

Tu sú konkrétne veci, ktorými môžeme spolu pomôcť:

1. Modli sa

„Toto som vám povedal, aby ste mali pokoj VO MNE. Na svete máte súženie, ale dúfajte, JA som premohol svet!“

Ján 16:33
 • za cirkev: za ochranu a zmocnenie veriacich ľudí. Oni sú zosobnenie Ježiša pre núdznych v ich okolí. Silu pre mužov, ktorí museli narukovať.
 • za politickú situáciu: za mierové riešenie, múdrosť, jasnosť a odvahu reagovať/brániť sa;
 • za misijný tím Epocha (a ďalších misionárov, organizácie): ich bezpečnosť ako aj efektivitu slúžiť v tomto náročnom čase.

Taktiež sa modlime:

 • proti strachu a úzkosti;
 • za prebudenie, aby Božie kráľovstvo rástlo uprostred chaosu;
 • aby sme sami mali odvahu hovoriť o večnej Nádeji, ktorú máme s ľuďmi v našom okolí.

Využi na modlitby našu modlitebnú appku alebo webstránku. Sú tam aktuálne modlitebné podnety od mnohých kolegov z Ukrajiny a okolitých štátov:

Povzbudzujeme vás, aby ste na si na mládeži vyhradili čas, počas ktorého sa budete spoločne modliť. Môžete na to využiť aj web Prayer Room a vidieť konkrétne podnety a tváre, alebo sa modlite za podnety, ktoré sme spomínali vyššie.

Povzbudzujeme ťa, aby si po skončení svojho času v Prayer Room napísal povzbudenie pre pracovníkov v Ukrajine.

2. Podpor

Ak je to pre teba možné, pridaj sa k pomoci aj pomocou financií. Každé tvoje darované EURO môže pomôcť zachrániť niekoho život, rodinu, nádej pre lepšiu budúcnosť. 100% vyzbieraných peňazí pôjde priamo na pomoc ľuďom na Ukrajine (cez TCKompas, cez našich JV partnerov, EPOCHA). EPOCHA je v kontakte s viac ako 100 miestnymi cirkevnými zbormi. Núdza je obrovská.

Taktiež sme si vedomí, že na Slovensku momentálne prebieha viacero inicatív, tak sa môžeš pridať aj ku konkrétnym iným organizáciam a zbierkam.

 1. PODPOR cez náš web
 2. INTEGRA.SK
 3. KtoPomôžeUkrajine?

3. Zapoj sa

Slovensko je susediaci štát s Ukrajinou. Chceme tu byť pre nich, túžime byť pomocou. Na Slovensko prichádzajú ukrajinskí utečenci. Zväčša sú to rodiny bez otcov, manželov. Tieto rodiny, jednotlivci nemajú kam ísť. Celý svoj život zbalili do kufra a prišli si zachrániť život.

Môžeme im ponúknuť ubytovanie. Zameriavame sa primárne na Ukrajincov od našich partnerov a ich priateľov. Ak chceš takto pomôcť, vyplň formulár v bode 1. Spolupracujeme s ďalšími organizáciami (JV, INTEGRA), aby sme pomohli sprostredkovať ubytovanie pre týchto ľudí.

Taktiež sme si vedomí, že na Slovensku momentálne prebieha viacero inicatív, tak sa môžeš pridať aj ku konkrétnym iným organizáciám.

 1. Transport a Ubytovanie cez TCKompas
 2. INTEGRA.SK
 3. KtoPomôžeUkrajine.sk

Zároveň môžeš sledovať príspevky od ľudí, ktorí pomáhajú v rozličných častiach Slovenska a zapojiť sa praktickou pomocou. Môžeš vziať mládežníkov a pomôcť upratať, vyprať posteľnú bielizeň, nakúpiť jedlo alebo pomôcť s tlmočením:

 1. Košice – Zuzana Sabolová
 2. Žilina – Romana Lajdová
 3. Nitra – Nataliia Vasiľová
 4. Levice – Janka Potocká Kušnieriková

4. Povzbudzuj

Ľudia okolo nás spracovávajú túto situáciu rôznymi spôsobmi. Zvlášť zraniteľní sú študenti, tínedžeri a deti. Pre väčšinu z nich je toto prvá blízka skúsenosť s:

 • vojnou;
 • neistotou;
 • úzkosťami;
 • nadmerným stresom;
 • so silnými dezinformáciami – hoaxami.

To, čo môžeš robiť a ako môžeš pomôcť:

 • povzbudzuj;
 • vypočuj;
 • zaujímaj sa;
 • prinášaj fakty – z overených zdrojov;
 • prinášaj nádej;
 • študuj problematiku, pozeraj webináre.

Podcast 

Naši kolegovia z Josiah Venture nahrali podcast o súčasnej situácii a ako môžeme pomôcť:

Svedectvá

Svedectvá od pracovníkov z Ukrajiny nájdeš napríklad na Facebook stránke Josiah Venture.

V nasledujúcom článku sa budeme tiež venovať viac tomu, ako s mládežníkmi hovoriť o súčasnej situácii.