Je tu nový rok a odkedy sme boli na našich letných táboroch, pretieklo už veľa vody. Už viac ako pol roka sa tešíme z ľudí, ktorí sa rozhodli pre Krista a naďalej pokračujeme v starostlivosti o nich. Avšak pokiaľ túžime po tom, aby aj v lete 2023 mohli ďalší ľudia spoznať Pána Boha – je najvyšší čas začať sa pripravovať na novú sezónu!

Maj otvorené oči

Hoci ultimátnym zmyslom našich campov je zdieľať so študentmi evanjelium, som presvedčený o tom, že našou úlohou je pripraviť čo najlepší a najkvalitnejší tábor („…všetko, čo robíte, robte na Božiu slávu.“ 1Kor 10:31). Práve preto sa treba začať pripravovať už teraz! Ale ako? Ako dokážeš pripraviť super tábor, ktorý sa bude páčiť tak náročnej generácii Z? Mám pre teba iba jednu odpoveď: buď aktuálny a relevantný! Ako píše apoštol Pavol „Židom som bol Žid, slabým bol som slabý…

Maj otvorené oči a sleduj, čo je dnes moderné – nezaškodí občas prescrollovať nejaký ten Instagram či TikTok. Pozeraj reelsy a premýšľaj nad tým, ktorá aktivita, či challenge by sa dala použiť na tvojom campe. Ak naozaj nevieš, skús sa spýtať svojich mládežníkov, aké veci by na campe uvítali. Taktiež nezabudni sledovať kecy_sk účet, či účty ostatných campov a inšpiruj sa, aké follow-upy, aktivity, či novinky vyskúšali na campe minulý rok oni. 

Campom nič nekončí, práve naopak!

Niekedy investujeme príliš veľa energie do zorganizovania našich campov a sme povzbudení, keď študenti zareagujú na evanjelium. Ale čo potom? Ak nemáme jasný plán, ako okamžite a osobne pracovať s týmito mladými ľuďmi, môže sa veľmi ľahko stať, že celá tá námaha prípravy campu vyjde takmer nazmar.

Čo môžeš urobiť?

Veľmi konkrétne pripravuj svoj tím na to, že campová služba nie je len služba na jedno leto, ale na celý rok! Treba si uvedomiť, že študenti, ktorí odovzdajú svoj život Pánovi, sú ako malé duchovné bábätká, ktoré nevedia, čo majú robiť a sami nedokážu rásť. Vystroj svoj tím, aby bol pripravený viesť skupinku, alebo one-on-one mentoring. Maj jasný stretegický plán, ako bude vyzerať vaša služba po skončení campu. Bez konkrétneho plánu ti ľudia prejdú pomedzi prsty a to predsa naozaj nechceš.

Nám, mládežníckym vedúcim, dal Boh privilégium byť súčasťou Jeho hnutia medzi mladými. Preto aj keď vedieme táborovú službu, sme reprezentanti Božieho kráľovstva. Je rozdiel, či sa tu a teraz ako vedúci pozeráme, čo všetko sa nám darí resp. nedarí alebo vo viere prosíme, aby prišlo Jeho kráľovstvo. Myslím, že málo v tímoch zápasíme na modlitbách za našu mladú generáciu.

Z rozpoznávania Božej prorockej vízie pre nás sa uspokojíme s plánovaním akcie. V Prísloviach 29,18 sa píše: “Kde nie je zjavenie [alebo prorocké videnie], ľud sa [rozvoľní a] zvrhne…” Teda, ako sa máme pripravovať? Služba Bohu začína vždy na kolenách a v hľadaní, do čoho nás pozýva Boh. Viem, že nie všetci v tíme tomu musia rozumieť, ale ako vedúci sa nemôžeš uspokojiť len s plánovaním propagácie, tábora, následnej práce.

Niekoľko praktických tipov

Tu je pár nápadov ako sa môžeš dobre pripraviť na letný tábor.

  1. Zápasiť na modlitbách. Povzbuď ostatných, aby sa pridali.
  2. Začni skoro. Ak chceme rozpoznávať Božie smerovanie, potrebujeme čas. Ľudia dokážu dať vyšší záväzok, ak sú oslovení dostatočne dopredu.
  3. Vedz, že tábor je len začiatok. Činenie učeníkov je cieľavedomý proces. Čo je (bude) ďalšia výzva pre mňa?
  4. Komunikuj víziu služby pravidelne. Táborové tímy sú špecifické svojou rôznorodosťou, preto je potrebné ťahať spoločne za jeden povraz a budovať jednotu.
  5. Ži misijne. Zdieľaj v tíme svoje radosti a obavy, víťazstvá a prehry v zvestovaní evanjelia. Poraďme si, ako povedať svoje svedectvo lepšie, ako zdieľať evanjelium, ako byť Kristovým svedkom.
  6. Maj prehľad a plán. Dôležité je vedieť, čomu sa mám teraz venovať. Sleduj dôležité dátumy a plánuj podľa toho.

Ideálny scenár by bol, keby naše prípravné stretnutia obsahovali každý jeden spomenutý bod. Keby modlitby neboli len bodka na záver. Nenáhlili sme sa, lebo sme začali neskoro. Vstupovali do ďalšej výzvy, keď počujeme volanie. Hľadali svoje miesto v širokej vízii služby. Zdieľali svoj život a svedectvá. Vedeli, čo je aktuálne potrebné spraviť.

Nech nám dáva Boh svoju milosť a vypĺňa, čo my nezvládneme.