Obsah tohto článku bol súčasťou seminára na KPM 2023 – Posol.

JOSH

Keď sa ma ľudia pýtajú, čo v živote robím, odpovedám: učím mladých chalanov – činím učeníkov. Momentálne cez KECY tábory, ale v živote by som stále chcel cez niečo učiť mladú generáciu. Myslím, že naše hobby, záujmy a talenty sú vynikajúce nástroje, ktoré môžeme používať pri zdieľaní evanjelia a vyučovaní ďalších – robil to tak aj Ježiš.

Keď Ježiš povolával učeníkov, povolával rybárov k tomu, aby boli rybármi ľudí. Pri povolaní nezmenil, kým boli – nepovedal im, že z nich spraví farizejov či učiteľov zákona – ale zmenil len to, čo robili. Povedal im niečo v zmysle: „Ste rybári, lovíte ryby, ale teraz budete loviť ľudí.“ To kým sme, vrátane našich hobby, môžeme používať pre Božie kráľovstvo.

Keď som mal asi 24 rokov, uvedomil som si, že sa veľmi rád učím nové veci a že je to tiež niečo, čo môžem použiť pre Božie kráľovstvo. Keď sa budem učiť niečo nové, môžem sa učiť s niekým, kto sa to tiež chce naučiť, alebo pri tom, ako sa od niekoho učím, využiť ten čas pre Božie kráľovstvo.

Ako to prakticky môže vyzerať

Napríklad, keď som mal na EXIT TOUR na starosti zvuk a svetlá, prišiel jeden mladý chalan, ktorý prejavil záujem naučiť sa, ako sa to robí. Celý týždeň sme teda spolu robili svetlá a za ten čas som mu mohol povedať evanjelium.

Peťo má veľmi rád vlaky, ja tiež. Peťo ich rád fotografoval, tak som mu navrhol, aby sme šli na výlet po tuneloch na Slovensku. Čakali sme na vlaky a on ma učil, ako robiť dobré fotky. Čo sme robili pri čakaní? Rozprávali sme o živote, viere, o mnohých veciach, a mal som možnosť povedať mu evanjelium. Pokiaľ viem, zatiaľ ešte stále nie je veriaci.

Jeden chalan sa chcel učiť liezť, tak som zohnal výstroj a učili sme sa ako liezť. Popri tom sme sa učili aj o Biblii.

Turistika je skvelý čas, pri ktorom robíš niečo spolu s ďalšími – je tam dobrý priestor na zdieľanie života a pýtanie sa otázok. Ďalšie veci, ktoré sme s chalanmi robili, boli napríklad modely vlakov, airsoft, alebo stolné hry.

Skúsiť niečo nové

Mám veľmi rád Volkswageny. Keď som si uvedomil, že chalani veľmi radi opravujú veci a robia veci rukami, kúpil som starého „chrobáka“, aby sme ho mohli spolu opravovať. O autách som toho veľa nevedel, dovtedy som v živote ani len olej nevymenil, ale kúpil som si knihu a čítal som si, ako to funguje, ako sa to opravuje, a postupne sme na tom spolu s chalanmi pracovali. Keď sa nám niečo podarilo opraviť, prepojil som to na náš život a pýtal som sa chalanov: „Čo ak máme v živote veci, ktoré sa opraviť nedajú? Čo s tým, ak niečo vo svojom vnútri opraviť nevieme?“ Bol to taký ľahší prechod k duchovnému rozhovoru.

Maxa som stretol, keď mal asi 10 rokov. Veľmi rád trávil čas v lese. Teraz už ide na výšku a chystá sa študovať lesníctvo. Začali sme sa stretávať tak, že sme sem-tam skočili na túru a popri tom sa rozprávali. Potom začal liezť; teraz to už robí profesionálne. Raz mi vravel, že všetci v jeho lezeckom tíme sú ateisti – neveria v Boha, fajčia marihuanu, o Boha sa vôbec nezaujímajú. Hovorili sme o tom, že je to super príležitosť na zdieľania evanjelia, keďže majú spoločné hobby a trávia spolu čas.

Raz sa ho pýtali, prečo ide v nedeľu ráno do zboru a nejde s nimi liezť. Vysvetlil im, že tam chodí veľmi rád, že zbor je ako jeho rodina a veľmi si ten spoločný čas užíva. Zaujalo ich to. Má 18 rokov a je v tej skupine najmladší, ale podarilo sa mu už pred celou skupinou päťkrát zdieľať evanjelium.

A čo ty?

Máme nádej, ktorú sme dostali, ako niečo, čo nie je naše a nie je len pre nás. Ako môžeme používať veci, ktoré máme od Boha, pre Jeho kráľovstvo?

  • Dopraj si chvíľku času a skús si napísať všetky veci, ktoré máš v živote ty ako hobby alebo ako nejaké túžby – napríklad, keď sa chceš naučiť hrať na hudobnom nástroji, či nejakú inú zručnosť.
  • Čo z toho by si mohol začať robiť s niekým, koho pri tom môžeš viesť bližšie ku Kristovi?

Pozvi ich do svojho života

ALICA

“Vtedy ustanovil Dvanástich, ktorých nazval apoštolmi, ABY BOLI S NÍM a mohol ich posielal kázať.” Mk 3:14

Keď som mala 17 – bolo to rok po mojom obrátení – prijala ma k sebe jedna rodina v Amerike, aby som s nimi počas štúdia žila. Strávila som tam zopár rokov a pri tom, ako som s nimi žila, videla, ako umývajú riady, vychovávajú deti, niekedy sa aj hádajú, som sa učila veľmi veľa o Pánu Bohu.

Pozývanie ľudí do svojho života má obrovskú moc, keď pri tom zdieľame nádej, ktorú máme, aby sme ju dávali ďalej. Môžeme spolu sedieť pri stole, robiť nejaké crafty, a pri tom zdieľať svoj život a vieru, alebo to robiť pri bežnom každodennom nakupovaní.

Slová mládež alebo skupinka môžu niektorých ľudí vystrašiť, ale zdieľať s niekým svoj život a rozprávať sa o živote, o Bohu, povedať pri tom evanjelium – to je niečo, čo môže človeku priniesť nádej. Robil to tak aj Pán Ježiš.

Opäť sa nachvíľu zastav a porozmýšľaj:
  • Mal/a si s niekým taký vzťah, že ťa pustil do svojho života natoľko, že si videl/a naozaj všetko a mohol/mohla sa z toho učiť o Bohu?
  • Vedel/a by si si ty predstaviť mať s niekým takýto vzťah? Ako ho k tomu môžeš pozvať?

JOSH

Počul si už o piatich Kristových výzvach? Ich cieľom je pomôcť ľuďom rásť tak, ako to robil Ježiš, keď pomáhal ľuďom prejsť zo stavu neviery do stavu duchovnej zrelosti. Hovoril k ľuďom, ktorí boli v rôznych fázach svojej viery.

Napríklad takí colníci, ako Zacheus. Ježiš mu povedal: “Poď dole a spravíme u teba party.” Ježiš budoval vzťah cez niečo, na čo bol Zacheus zvyknutý, o čo mal Zacheus záujem. Podobne to bolo pri Samaritánke – ona potrebovala vodu, on potreboval vodu, ale On mal ešte niečo viac – živú vodu. 

Nikodém bol farizej – rád používal hlavu, premýšľal o teologických veciach. Ježiš s ním rozprával presne o takýchto veciach a vyzval ho k niečomu, čo bolo hlavou ťažké rozlúsknuť: „Ako sa môžem narodiť znovu?“ pýta sa Ho. Bolo to v ich rozhovore prepojenie na Božie kráľovstvo. 

Aj my máme v živote niečo spoločné s ľuďmi okolo nás a môžeme to využiť na to, aby skrze nás mohli počuť a zažiť Božie kráľovstvo. Kto sú ľudia okolo teba, s ktorými môžeš takto hovoriť o živote a o Bohu? 

Ak nevieš presne ako ísť s ľuďmi do hlbších rozhovorov, najbližšie sa môžeš tešiť na super pomôcku. Je to 200 otázok z knihy Imitating Jesus od Lewie Clarka. Nájdeš tam otázky, ktoré sa dajú použiť pri konverzáciách – s neveriacimi aj s veriacimi.