Ja viem, ja viem! Nikto nechce hovoriť o Zoome, ak to nie je nutné. Je to takmer, akoby sme z našej situácie obviňovali Zoom. Sme frustrovaní z toho, že COVID trvá tak dlho. Sme osamelí bez toho, aby sme boli so svojimi priateľmi. Hnevá nás, že nemôžeme urobiť nič pre to, aby sme celej situácii pomohli.

Sme teda prinútení do tohto formátu online stretnutí, ktorý nás akoby dráždi iba niektorými aspektmi skutočnej komunity. Ale dovoľte mi na chvíľu pozrieť sa na svetlú stránku. Realita je taká, že to môže byť oveľa horšie. Bez Zoomu a ďalších platforiem sociálnych sietí by sme mohli byť v komunite v oveľa odlišnejších podmienkach. V skutočnosti som si skutočne začal ceniť niektoré kvality Zoomu a ďalších platforiem, ktoré je ľahké prehliadnuť. Takže, tu je mojich 21 pre rok 21! Dvadsaťjeden vecí, ktoré sa mi na Zoome pre rok 2021 páčia. Prepáč, viem, že nám to nedovolí byť opäť spolu naživo. Ale dúfam, že tento zoznam podporí pozitívnu atmosféru v online svete, v ktorom MUSÍME žiť.

 1. Žiadna hygiena. Nemusíte sa sprchovať alebo si dokonca umývať zuby! Nikto sa to nedozvie!
 2. Žiadny dress code. Tepláky a mikiny po celý deň!
 3. Môžete vyzerať mladšie pomocou funkcie „retušovať“.
 4. Diskrétnejšie príďte a odíďte. Žiadne „čakanie na správny okamih“, žiadne škrípajúce dvere alebo starosti o papuče.
 5. Malé skupiny behom okamihu. Žiadne nepríjemné rozhodnutia o tom, ku ktorej skupine sa pridať. Žiadne pohybovanie stoličkami. Žiadne čakanie na jednu nečestnú skupinu, ktorá sa chce nekonečne dlho rozprávať.
 6. Malé skupiny sú súkromné. Nerobte si starosti s tým, že niekto v okolí začuje vaše osobné myšlienky.
 7. Môžete chatovať s kýmkoľvek v skupine súkromne a diskrétne. (Pamätajte však, že ak sa schôdzka zaznamenáva, hostiteľ môže po schôdzke vidieť VŠETKY chaty – uf!)
 8. Pozývanie ľudí je jednoduchšie. Návštevníci nikdy nemali jednoduchšie pripojenie; a z pohodlia domova.
 9. Môžete vidieť tvár každého človeka, nie iba zadnú časť jeho hlavy, ako je to v bežnej mládežníckej miestnosti. To je oveľa osobnejšie ako klasické usporiadanie.
 10. Na snímkach Power Pointu môžete ľahko použiť anotácie. To je zvyčajne oveľa zložitejšie, čo si vyžaduje špeciálny tablet atď.
 11. Ľahko môžeš použiť slidy alebo video! Na zabezpečenie prezentácie a špeciálne osvetlenie nie je potrebný projektor, plátno ani ďalší človek.
 12. Pripojiť sa môžu ľudia odkiaľkoľvek (bez ohľadu na to, kde sú na svete).
 13. To znamená, že záber návštevníkov je oveľa širší. (t.j. – z iných miest, študenti na vysokej škole alebo v inej krajine, študenti na dovolenke, študenti, ktorí sa odsťahovali).
 14. Hosťujúcich rečníkov môžete pozvať oveľa jednoduchšie – odkiaľkoľvek na svete. Hlavnou prekážkou je len koordinácia časového rozdielu.
 15. Breakout rooms môžete vytvárať náhodne (čo osvetlí študentov, ktorí sa zhromažďujú iba v ich obľúbených sociálnych skupinách).
 16. Zoom vyrovnáva triedu. Nikto nesedí v prvom ani v zadnom rade.
 17. Zoom ponúka rýchly prístup. Žiadne cestovanie. A je to ľahké pre všetkých.
 18. Žiadne baktérie! (Ha! Musel som to sem pridať).
 19. Plaché typy alebo nováčikovia si môžu vypnúť kameru. Návštevníci môžu byť dokonca anonymní. Možno to nie je ideálne, ale pre niektorých to môže byť užitočnou voľbou.
 20.  Stretnutia je možné nahrať pre budúcnosť.
 21. Komentáre a otázky je pre budúcnosť možné automaticky uložiť (ak je stretnutie zaznamenané).

Fotografia: Gabriel Benois/Unsplash