Možno si už roky hovoríš, že by si sa chcel naučiť disciplíne. Viem, je to strašidelné slovo, ktoré väčšina tínedžerov a mladých dospelých nechce počuť. Dodržiavanie pravidiel či povinností pre nás nie je úplne prirodzené. Niekedy však chceme byť produktívni a nemrhať časom, no keď sa večer pozrieme na to, čo sa nám podarilo z “to-do” zoznamu splniť, sme sklamaní a frustrovaní. Všetci to poznáme. Tak som fungovala aj ja. Môj deň bol od rána akýsi neusporiadaný a zmätený. A čo v čase karantény, keď nevnímame, kedy vlastne deň začína a kedy končí a nevieme sa dostať k tomu, čo naozaj chceme? Pred pár mesiacmi som bola na jednom seminári, ktorý zmenil moje premýšľanie. To, čo som sa naučila, vám chcem posunúť aj v tomto článku.

Na jeseň som začala pracovať na svojom rannom rituáli. Čo to vlastne je? Rituál je zoznam krokov, ktoré môžeš nasledovať, aby si nemusel premýšľať. Predstav si to ako autopilota. Je to zoznam činností, ktoré robíš bez toho, aby si si to uvedomoval (napr. to, ako si pripravíš cereálie na raňajky alebo to, ako postupuješ, keď vojdeš do sprchy). Vďaka rituálu môžeš premýšľať nad niečím iným, dôležitejším. Keď si vytvoríš ranný rituál, môžeš tráviť čas s Bohom a nemusíš premýšľať kedy a ako.

4 základné body

Predtým, než si rituál vytvoríš, potrebujeme si povedať 4 základné body:

1.       Uvedom si životné obdobie a fázu, v ktorej sa nachádzaš. Buď realistický – si študent, ktorý sa ponáhľa na vyučovanie; rodič, ktorý sa potrebuje postarať o deti alebo pracujúci, ktorý sa potrebuje predbehnúť dopravnú zápchu? Opýtaj sa sám seba: Aká je moja životná situácia?

2.       Buď rozumný, alebo inak: nenabaľ si toho na seba príliš. Začni jednoduchším rituálom a potom ho môžeš upravovať. Nezabudni však na čas, ktorý môžeš stráviť s Bohom.

3.       Rob niečo, čo máš rád a čo ti prináša radosť. Môže to byť dobrá šálka kávy, miska cereálií alebo poriadny strečing. Vyber si aspoň jednu vec, na ktorú sa už večer budeš tešiť a naštartuje tvoj deň.

4.      Zaveď si pravidlo: žiadna práca. Skús stráviť ráno bez notebooku a telefónu. Svet tú hodinu dokáže existovať aj bez teba.

Ako na to

  • Vyhraď si čas. Povedz si, kedy musíš byť v práci alebo škole a kedy chceš vstávať – koľko času máš medzitým? Keď vieš, koľko času máš, môžeš zapracovať na ďalšej úlohe.
  • Napíš si veci, ktoré máš rád. Je to pohľad vonku na pokojné ráno na sídlisku, ticho v dome predtým ako sa ostatní zobudia a začne ranný ruch, pár kapitol z knižky alebo dobrý playlist na Spotify? Vyber si aspoň jednu vec, ktorá ti ráno prinesie radosť.
  • Čo by si chcel a mohol zapojiť do svojej novej rutiny? Chcel by si začať cvičiť, poupratovať si pracovný stôl alebo stráviť čas v modlitbe a chválach? Napíš si aspoň jednu vec, ktorú by si chcel začať robiť viac.
  • Je niečo, čo potrebuješ zo svojej rannej rutiny vypustiť? Možno je to posúvanie budíka a ležanie v posteli o pol hodinu dlhšie, scrollovanie na mobile alebo dlhé premýšľanie nad tým, čo si oblečieš. Skús si tieto veci zapísať a rozhodnúť sa, čím ich nahradíš.

Urob si návrh 

Keď už vieš, koľko času budeš mať, začni si skladať svoj vlastný ranný rituál. Ku každej činnosti si napíš presný počet minút. Pomôckou pre teba môže byť časovač (ideálne ten kuchynský, nie na mobile, ale môžeš použiť aj ten, ak si zapneš režim v lietadle). Na začiatku každej činnosti si zapni časovač a rob danú činnosť dovtedy, kým nezazvoní. Prvé dni zrejme nebudú jednoduché a budú si vyžadovať poriadnu dávku sebazaprenia a cieľavedomosti, ale postupne si na svoj režim začneš zvykať a po čase už pre teba bude úplne prirodzený.

Takto vyzeral môj ranný rituál:

1.       Cvičenie – 20 min

2.       Sprcha, obliecť sa a pripraviť na deň – 10 min

3.       Stíšenie a raňajky – 25 min

4.       Upratovanie – 5 min

Spolu = 60 min

Tipy a triky

  • Zapíš si svoj ranný rituál na papier a vyves ho niekde, kde ho budeš vidieť. Postupom času si už celý postup zapamätáš, ale zo začiatku je fajn mať ho na očiach.
  • Neodkladaj budík. Keď zazvoní, vstaň a pusti sa do nového dňa. Jednou z vecí, ktorá ti pomôže, je práve zapojenie niečoho, na čo sa budeš tešiť.
  • Priprav si veci vopred. Niektorí ľudia cvičia v oblečení, v ktorom spali. Pre mňa to znamenalo pripraviť si všetko na raňajky (dať sáčok s čajom do pohára, vybrať si misku a lyžicu na cereálie a otvoriť si Bibliu na mieste, kde som naposledy skončila) a mať vybraté oblečenie, v ktorom chcem cvičiť a potom byť cez deň. Ráno som potom strávila menej času premýšľaním a ušetrila cenné minúty.

Verím, že to, ako začneme náš deň, má veľký dopad na to, ako počúvame Pána Boha a ako žijeme svoje životy. Aj v Žalmoch nájdeme verše, v ktorých Dávid už zrána volá k Hospodinovi: “Čuj, Hospodine, hlas môj zrána; zrána Ti robím prípravy a vyčkávam.” (Ž 5:4). Prvá vec, ktorú Dávid v nový deň robí, je, že volá na svojho Boha. Naučme sa začínať svoje rána cieľavedome a s túžbou počuť Jeho hlas a slová do našich životov.

Fotografia: Dávid Mathé