Ak ste ako ja, možno sa snažíte prísť na to, ako praktizovať pohostinnosť uprostred obmedzení počas COVIDu, najmä preto, že sa každý týždeň menia. Možno si kladiete otázku, ako byť pohostinní, keď je teraz toľko vášho života online alebo si vyžaduje spoločenský dištanc. Musela som si pripomenúť, že pohostinnosť, či už v čase pandémie alebo pokoja, je veľmi dôležitá! Pohostinnosť sa formuje tým, že ostatných považujeme za dôležitejších ako samých seba (porov. Filipanom 2:3).

Pred pandémiou koronavírusu sa pre mňa pohostinnosť orientovala smerom von: malé veci som robila s láskou. Bola som súčasťou pravidelnej mládežníckej služby. Doma som hostila skupinku. Všetky moje mentorské a učenícke stretnutia som robila osobne. S manželom sme pozývali ľudí na večeru k nám domov a pravidelne sme hostili hostí na noc. Pre mňa to bol rytmus pohostinnosti. Ale teraz som často doma so svojou najbližšou rodinou. Miesta a priestory, kde som praktizovala pohostinstvo, sa museli meniť a prispôsobiť.

Ak ste nasledovníkom Krista, ste povolaní… MY sme povolaní… byť Jeho rozšírením k ľuďom okolo nás. Dúfam, že vás v nasledujúcich mesiacoch povzbudím (a povzbudím svoje srdce), aby sme naďalej usilovne pracovali pri praktizovaní pohostinstva. A keďže väčšina našej pohostinnosti musí byť práve online, chcem vás povzbudiť, aby ste do toho neustále tlačili a nezabúdali na to, že to môže byť ešte dôležitejšie než kedykoľvek predtým praktizovať to dobre.

„Všimla som si, že dobrá online pohostinnosť nie je kúzlo. Neexistuje jeden jediný recept na úspech. A aj keď je snaha dosiahnuť technické maximum pre online stretnutie dôležitým znakom úcty k nášmu publiku – a dôležitá súčasť pohostinstva – technológia nie je srdcom pohostinstva. Namiesto toho je online pohostinstvo odhodlaným úsilím o vytvorenie rovnakého étosu ako pohostinstvo osobne – ale v novej krajine. Aby kresťanská pohostinnosť fungovala – osobne alebo online –, musí byť založená na vytvorení miesta pre Boha, venovaní pozornosti, ctení účastníkov a očakávaní transformácie. “

Gretchen Ziegenhals

Poďme vytvoriť miesto pre Boha a túžbu ukázať Jeho srdce ostatným prostredníctvom našej pohostinnosti v roku 2021. A keďže sa blížia oslavy Silvestra, postarajme sa o to, aby sme to skutočne oslavovali! Nedovoľte, aby vás čudnosť roku 2020 zastavila v oslave toho, čo Boh urobil vo vašom živote a v životoch ostatných. Urobte si čas a pozrite sa na dotyky Jeho vernosti, Jeho starostlivosti a hojného požehnania v uplynulom roku, a potom si urobte miesto a privítajte ho do roku 2021.

Nápady na novoročnú oslavu

Ak bude vaša novoročná oslava online, tu je niekoľko nápadov, ako ju ozvláštniť:

1. Pred oslavou doručte každej osobe balíček naplnený konkrétnymi položkami na večer:

  • zabalené darčeky, ktoré je možné otvoriť v rôznych časoch večer pred polnocou (príklad: 20:00, 22:00, 23:45);
  • vajíčko Kinder Surprise, ktoré si každý otvorí a zdieľa príbeh o svojom prekvapení vo vnútri;
  • jedlo a nápoje – vopred pripravené alebo ingrediencie, aby ste ich mohli pripraviť spolu;
  • vtipné rekvizity na fotky – dohodnite sa, že každý si urobí selfie a vytvorte virtuálny album, ktorý si po párty pošlete;
  • balóniky alebo iné dekorácie na ozdobenie ich miestnosti;
  • vytvorte si hudobný zoznam skladieb pre virtuálnu „tanečnú párty“;
  • karty „Moja modlitba pre 2021“ (nájdeš v prílohe, stačí ju vytlačiť a poslať vopred alebo ľuďom zaslať pdf).

2. Zvážte rôzne segmenty, ktoré majú viesť rôzni ľudia z ich domovov. Požiadajte ostatných, aby pomáhali viesť hry (nápady nájdete aj na našej stránke), organizovať jedlo, povedať zamyslenie, viesť modlitbu atď. Môžete dokonca pozvať „záhadného hosťa“ z iného mesta, krajiny atď.

3. Vytvorte večer priestor pre všetkých, aby zdieľali svoje požehnanie z roku 2020 a modlitbu za rok 2021.

4. Vytvorte kvíz zaujímavých faktov a udalostí, ktoré sa stali, „ohliadnutím sa za rokom 2020“.