Ak chceš začať robiť podcast, nezaobíde sa to bez ľudí, obsahu a techniky. Náš podcastový tím už dôverne poznáš. Náš obsah môžeš sledovať priamo na podcaste POINT online. Ostáva nám technika 🙂 Rád by som ťa previedol naším zákulisím.

Srdcom nášho podcastu je novinka roku 2021 od firmy ARTURIA: MiniFuse 2. Cenovo dostupný, elegantný a spratný poklad. Ďakujeme ARTURIA.CZ a MELODYSHOP.SK za partnerstvo a poskytnutie tohto zázraku pre náš podcast.

Cena: 149 €
záruka 5 rokov

Prečo práve tento produkt?

Výbava

Zvuková karta má samostatné 2 XLR vstupy (konektor kombinový s JACK). Každý vstup má vlastný GAIN, prepínač linkového a mikrofónového vstupného signálu, Phantom power 48V. Taktiež ponúka možnosť priameho monitorovania vstupu do slúchadiel (bez latencie). Čiže karta je vhodná na nahrávanie podcastovej dvojice.

kvalitný slúchadlový zosilňovač, ktorý hravo utiahne slúchadlá s vysokým odporom. Napríklad klasické štúdiovky: Beyerdynamic DT 990 pro 250ohm.

Intenzitu výstupného signálu vieš sledovať na LED metroch (ľavý a pravý kanál zvlášť). Intenzitu vstupného signálu vieš sledovať priamo na GAIN knoboch – biela čiarka je LEDka, ktorá mení farby (iba biela a červená). Toto je trošku nešťastné, lebo praktickejšie by bolo mať LED meter na vstupe ako výstupe. Je to však ošetrené softvérovo. Pre presnejšie monitorovanie vstupu odporúčam aplikáciu MiniFuse Control Center.

Zo zadnej strany sú MIDI konektory, 2x JACK výstup na reproduktory, USB-A hub na pripojenie ďaľšieho USB zariadenia (napríklad klavíra), USB-C konektor na prepojenie s počítačom.

Mobilita

Zvuková karta je malá a ľahká. Jednoducho sa prenáša a prepojenie s počítačom funguje cez USB-C kábel. Kartu zmestíš do ruksaku, vieš ju prepojiť aj s tabletom a nevyžaduje externé napájanie (cez adaptér). Čiže vieš ísť nahrávať niekde do mesta, kde nie je elektrina.

Prepojenie s Apple aj PC, iOS je maximálne jednoduché: PLUG and PLAY (nemusel som nič inštalovať). Pre plné využitie potenciálu karty, nižšiu latenciu vo windowse, vrelo odporúčam inštaláciu MiniFuse Control Center.

Výkon

MINIFUSE ponúka nahrávanie až do kvality 24bit/192kHz. Má mimoriadne nízky šum -129dB a veľký dynamický rozsah: 110 dB typicky.

Software

K zvukovej karte dostaneš aj prístup k ďalšiemu softvéru zadarmo:
Ableton Live Lite, Analog Lab Intro, Arturia FX, Native Instruments Guitar Rig 6 LE, Splice (odber na 3 mesiace zdarma) a Autotune (odber na 3 mesiace zdarma).

Design

MINIFUSE séria je pekná. Dá sa zohnať v bielej, ale aj čiernej farbe. Okrem toho, že je to kvalitná zvuková karta, dobré vyzerá, pôsobí jednoducho a moderne.

PLUSY

  • počet vstupov;
  • kvalita nahrávania;
  • jednoduchosť;
  • design;
  • USB-A hub;
  • pluginy, software.

MÍNUSY

  • chýba LED meter na vstupe.

Využitie

MINIFUSE 2 je ideálny partner na nahrávanie podcastov. Jednoduché zapojenie 2 mikrofónov ti dokáže neskutočne uľahčiť prácu.

Mimo nahrávania podcastov vieš túto kartu využiť aj pri streamovaní bohoslužieb alebo eventov. Vďaka XLR/JACK vstupom vieš jednoducho prepojiť akýkoľvek mixážny pult s počítačom, z ktorého beží stream.

Práve v čase pandémie sa dá cez túto zvukovú kartu jednoducho nahrávať worship. Vieš nahrať speváka s gitarou naraz na 2 rôzne stopy. Ak si bol účastníkom KPM 2022, tak niektoré nástroje v chválospevovej kapele boli nahrávané práve cez MINIFUSE zvukovú kartu.

Pripoj si sluchádlá, pripoj si mikrofón a tvoj obraz a hlas na ZOOM stretnutí nikdy neznel lepšie 🙂

Áno, existuje veľa výrobcov, veľa kariet, veľa možností. Verím, že sú aj kvalitnejšie karty. Ale málokedy človek nájde niečo kvalitné, cenovo dostupné a aj pekné.

Zaujímajú ťa aj ďalšie zákulisné tipy na techniku či nahrávanie? Daj nám vedieť a mi ti veľmi radi pomôžeme aj takýmto spôsobom.

Video recenzia

YouTube video