Jeseň je moje najobľúbenejšie obdobie v roku. Farebné listy, čapice a šály, dobré čaje a kávy, sviečky, svetielka a všetko útulné. Rozhovory pri táboráku môžeš vymeniť za rozhovory pod dekou v upršané dni a výlety k vode za filmové večery s popcornom. V dnešnom článku mám pre teba niekoľko tipov na jesenné aktivity, ktoré môžeš vyskúšať so svojimi kamarátmi, skupinkou či ako followup pre študentov z tvojho campu.

Mirka pred rokom napísala skvelý článok s nápadmi na recepty aj aktivity ako napríklad vyrezávanie tekvíc, písanie na listy či jesennú brigádu. Viac si prečítaj tu:

Filmový večer

Možno si pri tomto bode hovoríš: “No, jasné, to sme už robili veľakrát!”, no čo tak svoj filmový večer ozvláštniť? Tu je niekoľko tipov:

  • Vyskúšajte filmový maratón! Vyberte si sériu filmov a urobte si spoločnú prespávačku. 
  • Vyzvite svojich mládežníkov, aby si pripravili kostýmy postáv, ktoré sa v tom filme objavia. 
  • Pripravte občerstvenie – popcorn, sladkosti, čaje či limonády a keď chcete, aby filmový večer bol ešte špeciálnejší, skúste si nájsť nápady na tematické občerstvenie.
  • Pripravte si vopred všetko pre dobrý obraz aj zvuk.
  • Nezabudnite na deky, vankúše a príjemné svetlo (čo tak priniesť svetielka?).
  • A čo tak vyskúšať nejaký tematický film? Či už sa rozhodnete si pozrieť Coco (ktorý sa odohráva na začiatku novembra) alebo Hotel Transylvania, vyberte niečo, čo je vhodné pre rodiny (neodporúčam horory alebo filmy, ktoré môžu mať nevhodné scény).

A keď sa rozhodneš takýto filmový večer pripraviť, pozri si aj tipy, ktoré pre teba spísala Dia.

Večer spoločenských hier

Urobte si turnaj v spoločenských hrách alebo spoločne skladajte puzzle! Vyberte najobľúbenejšie hry svojich mládežníkov a povzbuďte ich, aby pozvali ďalších kamošov. Vyzvite ich, aby priniesli aj svoje obľúbené hry z domu a strávte poobedie alebo večer spoznávaním sa navzájom a súťažením.

Tekvicové menu

Ako skupinka či partia kamošov si urobte súťaž vo varení a pečení s tekvicami. Môžete to urobiť dvomi spôsobmi:

Jedným z nich je, že každý doma pripraví svoje najlepšie jedlo, v ktorom musí použiť tekvicu a prinesie ho na spoločné stretnutie. Potom vyberte víťaza na základe chuti, kreativity a prezentácie. Môžete vytvoriť tabuľku, v ktorej každému jedlu priradíte body a tie na konci spočítate a vyberiete víťaza!

Druhou možnosťou je, že každý musí na mieste za určitý čas pripraviť niečo z potravín, ktoré vopred nakúpite a musia tiež obsahovať tekvicu. Táto verzia môže byť oveľa zábavnejšia, ale buď musíte nájsť dostatočne veľkú kuchyňu, alebo sa môžete dohodnúť, že niektorí budú pripravovať jedlo, iní hodnotiť a ďalší sa môžu pozerať a tešiť sa z výsledných jedál!

Víťazovi potom odovzdajte cenu: napríklad tematické ponožky alebo napríklad kuchársku knihu.

Tvorivé dielne

Crafty a tvorivé dielne nemusia byť niečo, čo zažívame a pripravujeme len na naše letné tábory. Vyberte si tvorivé aktivity s jesennou tematikou. A nezabudnite, táto akcia nie je len pre dievčatá! Povzbuďte chlapcov na vašej mládeži, aby niečo skúsili vytvoriť tiež.

Nápady na jesenné crafty:

Vďakyvzdanie

O mesiac sa bude oslavovať Vďakyvzdanie. Nemusí to byť len sviatok, ktorý je známy na opačnej strane sveta, ale môžete ho priniesť aj na vašu mládež. O tom, ako na to, sme napísali dva články, ktoré si môžeš prečítať tu:

Dúfame, že tieto nápady sú len začiatkom toho, čo všetko môžete túto jeseň vyskúšať. Akú jesennú tradíciu či aktivitu plánujete vy?

Fotografia: Element5 Digital/Unsplash