Priatelia, konečne po dlhej zime vychádza slnko a dni sa predĺžili! Okrem toho sa nám už schyľuje ku koncu pandémie a aj napriek tomu, že vo svete je mnoho iných temných hrozieb, dúfame a prajeme vám, aby ste nachádzali v každom dni radosť. V tomto článku nájdete nápady ako radosť a slnko priniesť do vášho spoločenstva.

Dúfame, že sa vaše mládeže/dorasty/skupinky už konečne môžu stretávať osobne. Pripravili sme pre vás zopár nápadov, ako si s vašimi kamošmi pripraviť pekný event na začiatku jari.

Prechádzka/túra

Príroda sa prebúdza a tento krásny proces je prejavom Božej moci, ktorú spoločne s priateľmi môžete na túre zažiť a obdivovať. Je to výborný spôsob ako sa po dlhšej dobe, vo virtuálnom svete, opäť zblížiť, porozprávať, pozdieľať si zameškané zážitky. Taktiež je to príležitosť pozvať aj ľudí, ktorí do vášho spoločenstva ešte nepatria a možno by nezvládli intenzívny „duchovný” program na klasickej mládeži/doraste/skupinke.

Zopár tipov pri príprave:
  • Zváž schopnosti a fyzickú výdrž svojich kamošov, ty možno zvládneš náročnú túru, ale v tomto prípade treba myslieť na najslabšieho v skupine, aby niekto neodišiel s úrazom alebo traumou.
  • Zvoľ radšej rovinatý terén a dlhšiu prechádzku, tak budete mať dlhší priestor na rozhovory a viac energie.
  • Priprav zaujímavý snack, nejakú drobnosť, ktorú kamošom rozdáš na začiatku na posilnenie energie. Môžeš kúpiť nejakú zdravú sladkosť plnú bielkovín na doplnenie energie, alebo určite poteší aj horalka. Fantázii sa medze nekladú.
  • Trasu naplánuj tak, aby cestou bol zdroj vody v podobe potoka, alebo chaty, kde sa budete môcť občerstviť.
  • Nezabudnite si urobiť kopec fotiek, aby ste si tento zážitok zvečnili.
  • Rob dostatočné prestávky, ktoré môžeš využiť napríklad na socializovanie v celej skupine, alebo na nejakú krátku hru. Môžeš si pripraviť zopár konverzačných otázok, na ktoré môže v kruhu každý zodpovedať. (napr. Akej životnej výzve aktuálne čelíš? Čo ťa to učí? Alebo ak sa nedá ísť do takej hĺbky môžeš zvoliť niečo jednoduchšie napr. Kedy si naposledy trávil takto čas v prírode? Kde to bolo? Ako sa ti to páčilo?)
  • Počas chodenia skús ty (prípadne povzbuď aj ostatných vedúcich) striedať svoj čas medzi rôznych ľudí a taktiež si všímaj jednotlivcov, ktorí kráčajú sami, alebo ľudí, ku ktorým máš všeobecne ďalej a toto môže byť spôsob ako spolu prehodiť zopár slov a spoznať sa.
  • Určite nezabudni myslieť na spôsob dopravy tak, aby ste všetci zvládli dôjsť do cieľa. Možno sa v skupine nájdu hrdinovia, ktorým túra nebude stačiť alebo budú chcieť vybehnúť na najbližšiu horu. Takých povzbuď, že teraz je čas, aby ste boli spolu a nerozdeľovali sa a ak budú chcieť nech si v užšej skupinke naplánujú túru na iný deň a uvidíš, aké zaujímavé vzťahy cez tento koníček môžu vzniknúť. Možno aj ty sám sa tej „náročnejšej” túry rád zúčastníš.

Stretnutie v interiéri

Ak radšej predsa len volíš klasickejší prístup eventu v interiéri aj tam môžeš využiť silu tohto ročného obdobia a skrze to aj svojim kamošom vyrobiť pekný zážitok.

Konkrétny vizuál vášho stretnutia bude veľmi závisieť od toho, o akých ľudí sa staráš. Preto skúsim načrtnúť dve situácie:

Dievčenská skupinka

Ak slúžiš dievčatám/ženám, jarný event je podľa mňa to najkrajšie z celého roka, čo môžete spolu zažiť.

Dekorácia

Jar je o kvetoch, vyzdob miestnosť, kde sa stretnete, živými kvetmi, lúčnymi, alebo kúp tulipány, ktoré vám zabezpečia krásnu jarnú atmošku.

A picture containing indoor, vegetable, meal

Description aically generated
Dresscode

Dohodnite sa na spoločnom oblečení, napríklad šaty, alebo sa oblečte čo najfarebnejšie (toto prosím nezabudnite zvečniť a fotku starostlivo uschovať ?).

Craft

Môžete si vybrať z množstva nápadov na internete, ja vám prinášam jeden na výrobu jarného prúteného základu na veniec.

Pokračovať ozdobením venca môžete už podľa vlastnej fantázie. Prejdite sa s dievčatami do lesa nazbierať prírodné ozdoby aj samotné prútie, prípadne ozdôbky kúpte v obchode.

Zmiešaný event (dorast, mládež, zmiešané skupinky)

Dekorácia

Miestnosť, kde sa stretnete, vyzdob do farieb, nech takto svojim kamošom aj vizuálne prinesieš atmosféru jari. (Môžeš využiť kvety, farebné girlandy, prípadne aj farebné balóny a konfety. Nezabudni zabezpečiť aby v miestnosti bolo dosť svetla.)

Jedlo

Môžeš využiť silu spoločenstva a každého z tvojich kamošov poprosiť, aby doniesli niečo pod zub, ale zároveň sa môžeš ty a tvoj tím na nich nachystať a pripraviť im veľkolepú večeru/olovrant/brunch, na ktorý tak skoro nezabudnú. Ďalšou možnosťou, ktorú môžeš zvážiť je aj grilovačka, keďže sezóna už postupne začína.

A table full of food

Description aically generated with medium confidence
Aktivita

Poznáte americkú veľkonočnú tradíciu hľadania vajíčok v záhrade? Je to síce aktivita pre deti, ale viem si predstaviť, že to môže byť obrovská sranda aj pre dospievajúcich a mladých ľudí. Vajíčka buď môžeš pripraviť tradičným spôsobom vyfukovania a maľovania. Alebo môžeš kúpiť plastové alebo polystyrénové vajíčka a poskrývať tie. Poskrývaj ich vonku niekde na lúke/záhrade. Nech sa kamoši trochu zapotia a nabehajú pri ich hľadaní. Ten, kto ich bude mať na záver najviac, vyhráva.

A picture containing tree, outdoor

Description aically generated
Zamyslenie

Obdobie jari je čas postupného ukončovania školského roka a  prehodnocovania toho, čo sa nám podarilo za predchádzajúce obdobie naučiť/dosiahnuť.

Priprav si svedectvo/príbeh svojich cieľov na tento školský rok, ako sa ti darilo ich nasledovať, čo ťa Pán Boh učí a čo by si chcel ešte do konca roka stihnúť a nezabudnúť. Na záver môžete ukončiť vaše stretnutie časom na premýšľanie a následným zdieľaním v skupinkách. Priprav otázky, ktorými svojich kamošov usmerníš v premýšľaní a diskusií.

Photo credit: Barbora Benešová, Jason Jarrach, Brigitte Tohm/Unsplash, Ahmed/Pexels