Jednou z vecí, ktoré mi počas uplynulého roka veľmi chýbali, bolo pozeranie filmov s ľuďmi. Je jedno, či s pár kamošmi, alebo s celou mládežou, niečo na tom proste je, pozerať film s partiou. A síce to, že môžeš s niekým simultánne pozerať Netflix a pritom četovať, je dosť cool, movie night naživo má svoje čaro. Počas svojho života som ich už niekoľko zažila, niekoľko aj organizovala, a tak tu mám dnes pre teba niekoľko tipov a trikov, aby si nemusel robiť chyby, ktoré som urobila ja. 

Nájdi dobré miesto

V prvom rade asi potrebuješ vyriešiť miesto. Ak začínaš ešte za denného svetla, je dobré mať miesto, ktoré vieš zatemniť. Ideálne je mať aj miesta na sedenie, pretože sedieť na koberci a nemať sa o čo oprieť, ťa veľmi rýchlo omrzí. U nás robievame movie night ako potáborové stretnutie a trvá celú noc.

Niektorí by chceli ísť spať o tretej ráno a o takom čase ich nechceš poslať domov (ak nemajú 18 rokov a nejdú na vlastnú zodpovednosť), a tak máme vyhradené miestnosti na spanie. Snažíme sa ich mať dve – dievčenskú a chlapčenskú. Ako kresťania chceme ísť aj v tomto príkladom a vysvetliť, že vyznávame určité hodnoty. Toto je dobré slovne ošetriť hneď na začiatku. 

Zabezpeč techniku

Veľkou oblasťou, ktorú potrebuješ zabezpečiť, je technika. To, akú techniku potrebuješ, sa veľmi odvíja od toho, pre akú skupinu ľudí movie night robíš. Ak je to pre tvoju skupinku 3 dievčat/chlapcov, vieš sa aj uskromniť na svoj laptop/telku. Spravidla platí, že menej ľudí znamená menej hluku, čiže ti možno postačí len lepší bluetooth reproduktor.

No keď to je už movie night pre viac ľudí/celú mládež, laptop ti stačiť nebude. Zožeň si projektor a plátno, resp. peknú stenu na premietanie (ideálne, ak je biela, bez elektrickej zásuvky a iných rušivých elementov). Takisto budeš potrebovať aj kvalitnejší zvuk. Ak nie si úplne technik a nevieš zapojiť projektor/zvuk, niekoho popros (ideálne, aby ťa to naučil – je to užitočný skill). 

Vyber vhodné filmy

Asi najdôležitejšou súčasťou movie nightu sú filmy. Daj si záležať na ich výbere. A áno. Vždy dopredu prichystaj výber filmov. Zapnúť Netflix a nechať vybrať ľud, sa môže veľmi rýchlo zvrtnúť. Priprav nejaký výber a nechaj ľudí hlasovať. Snaž sa robiť veci legálne, nesťahuj filmy z pofidérnych stránok. Požičaj si ich online alebo pozeraj Netflix/HBO/čokoľvek iné.

Ja väčšinou prichystám výber takých filmov, ktoré som už videla a môžem sa za nich zaručiť, že sú v poriadku (nemajú explicitné scény, majú slušný jazyk, atď.). 

Nezabudni na občerstvenie

No a, samozrejme, s jedlom je všetko lepšie, čiže veľkou oblasťou pri movie nighte je občerstvenie. A tu je to už úplne na tebe, podstatné je, že nejaké chceš mať a chceš to dobre odkomunikovať. Ak žiadne nepripravíš a každý si má priniesť vlastné, chceš, aby to tak naozaj bolo, lebo nechceš mať 20 hladných ľudí na krku celú noc.

Ak pripravíš občerstvenia dosť, pravdepodobne chceš, aby sa minulo, tak daj vedieť, že babka nemusí vyprážať rezne do chlebíka. My väčšinou robíme kombináciu všetkého. Niečo pripravíme my, zapojíme ľudí, ktorí prídu, aby niečo priniesli a potom si ešte objednáme pizzu. 

Niekoľko tipov

Mám pre teba ešte niekoľko tipov, ktoré som sa naučila skúsenosťami: 

  • ak chceš, aby tvoj movie night bol ešte viac zábavný, môžeš k filmu prichystať kvíz alebo diskusné otázky,
  • všetko môžeš potiahnuť ešte o krok ďalej výzdobou. Vytlač pre ľudí vstupenky, zožeň vrecúška na popcorn ako z amerických filmov,
  • maj prestávky. Movie night je síce o pozeraní filmov, ale dá sa tam aj výborne budovať komunita, lebo ľudia môžu hovoriť o tom, čo majú radi,
  • buď prítomný. Ja som v minulosti urobila tú chybu, že som movie night pripravila, ale aktívne som sa doňho nezapojila. Namiesto pozerania filmu som pozerala Instagram. Ak ľudia vidia, že to nebaví teba, prečo by to malo zaujímať ich? 

Movie night, tak, ako iné stretnutia, má byť o tom, že trávime čas s ľuďmi. A tak ti na záver želám príjemné pozeranie, dobré rozhovory a niekoľko prebdených hodín s popcornom v ruke. A ak máš aj ty nejaké dobré rady, podeľ sa o nich s nami!

Fotografia: Christian Wiediger/Unsplash