V Liste Galatským v 6. kapitole Pavol vymenováva deväť vecí, ktoré hromadne nazýva ovocím Ducha. Postupne sa pozrieme na všetky a pokúsime sa zistiť, čo pod každým z nich apoštol myslel.

Prvým ovocím, o ktorom hovorí, je láska. Ak máme v živote ovocie Ducha, mali by sme mať lásku. Samozrejme, asi prvé, čo každému napadne, je: Áno, to sedí, som zaľúbená. Ale počkať, keď sa o tom píše v Biblii, asi by som mala byť zaľúbená do Boha nie? Tak to tiež sedí. Môžeme ísť na ovocie číslo dva.

No, nie celkom. Ak sa pozrieme na originálne znenie slova láska, zistíme, že Pavol hovorí o „Agapé“. Existujú rôzne druhy lásky. V Biblii pre nich nachádzame konkrétne tri výrazy, a táto láska Agapé je láska k blížnemu. Láska k človeku, ktorého mám na skupinke alebo v tíme. Láska ku každému, kto chodí na našu mládež, kto je v našom zbore. Láska k tej tete, čo si minule k tebe sadla v autobuse a celou cestou do školy ťa otravovala so svojimi názormi na spoločnosť a na politiku. Alebo k tomu chalanovi, čo ťa nenápadne obehol v rade pred školským bufetom. Je to láska ku každému človeku.

V každom období života som poznala človeka, ktorého bolo pre mňa ťažké mať rada. Povedala som si, že tak to vo svete zrejme funguje. Sú ľudia, ktorí ti sadnú, a potom sú takí, ktorým sa radšej budeš vyhýbať. Keby si toto povedal Pán Ježiš, nie? Tá Julka mi veľmi nesadla, radšej sa s ňou nebudem baviť, však sa nájde niekto iný, kto s ňou bude v pohode.

Prijala som to teda ako výzvu, a keď skončila mládež alebo Služby Božie v kostole, šla som za človekom, ktorý mi najmenej sedel. A teraz by sa tu hodilo napísať, že sme sa stali najlepšími kamošmi. Každý z týchto príbehov ale končil rôzne. S niektorými ľuďmi sme sa naozaj stali dobrými priateľmi. S inými to boli roky divných rozhovorov, po ktorých som si vydýchla, a niektoré stretnutia sú také doteraz. To ale neznamená, že to nestálo za to, a že to neprinieslo ovocie. Minimálne tieto situácie menili mňa a môj charakter. Agapé nemá byť o pokrytectve. O pretvarovaní sa, že mám rada všetkých a nikto mi neprekáža. O lásku k ľuďom sa treba úprimne usilovať.

Verím, že ak niekomu prejavujeme agapé, mení to predovšetkým ich životy. 

Moja sestra je odo mňa staršia o 3,5 roka. To je dosť na to, aby sme mali rozdielne záujmy, rozdielnych kamarátov a vlastne dosť odlišné životy. Ako malé sme medzi sebou nemali vzťah. Keď Denisa spoznala Krista, všetko sa úplne zmenilo. S odstupom času viem povedať, že Pán Ježiš v nej prebudil agapé voči mne. Zavolala ma na mládežnícky tábor. Pozvala ma do skupinky, a tak celkovo do svojho života. Začali sme sa rozprávať, teda ona sa začala pýtať na môj život, čo pre ňu ako 16-ročnú muselo byť ozaj „zaujímavé“ počúvanie o živote 12-ročnej. Ale vydržala až doteraz. Ja mám už 31. Neznamená to, že sme sa nikdy nepohádali, alebo že sme si niekedy neliezli na nervy. Aj teraz so sebou občas nesúhlasíme. Vždy ale vieme, že stojíme na Kristovej láske, a preto si dokážeme veci vyrozprávať, ospravedlniť sa a akceptovať, že môžeme mať rozdielne názory.

Moja sestra je môj hrdina. Je to človek, ktorý mi v živote prejavil najviac agapé, a tým formovala môj život a ovplyvnila ho najviac zo všetkých ľudí. Viac ma už formoval len Pán Boh s Jeho dokonalou láskou. To je to, čo agapé robí v životoch ľudí. Mení ich.

Čo ďalej?

  1. Kto je v tvojom živote človekom, od ktorého si zažil najviac agapé? Pozvi ho na koláč, kávu, alebo mu kúp čokoládu a pri tom mu za to poďakuj.
  2. Ak by si chcel viac rozmýšľať nad tým, ako prejaviť lásku ľuďom, ktorých vedieš tak, aby tomu rozumeli, odporúčame staršie Julkine
    články o jazykoch lásky v učeníctve.
  3. Ak si chceš prečítať niečo viac o tejto téme, odporúčame ti tieto knihy: C. S. Lewis: Štyri lásky, Gary Chapman: 5 jazykov lásky 
  4. Ak si chceš vypočuť niečo viac o „Agapé“, môžeš si pozrieť
    video od Bible Project.

Fotografia: Lesly Juarez/Unsplash