Poznáš to, že máš v skupinke päť úplne nových cudzích dievčat a idete spolu na prvú skupinku. Všetky sa medzi sebou bavia, ale jedna z nich príde za tebou a začne sa vypytovať. Úplne hocičo. Vhodné aj nevhodné, ale milo a so záujmom. Mne sa to stalo.

Po svadbe sme sa presťahovali do Košíc a začali slúžiť v zbore. Viedla som skupinku piatich stredoškoláčok a jedna z nich, Janka, bolo dievča nekonečných otázok. Veľmi rada sa stretávala aj mimo skupinku. Buď len tak sa porozprávať, alebo rozoberať nejaké zložité životné témy. Od prvej skupinky bola taká a ja som v tom čase nechápala prečo. Postupne som pochopila, že jej jazykom lásky je pozornosť. Krajšie povedané kvalitne strávený čas spolu. Rozkvitala, keď sa s niekým mohla rozprávať sama. Nepotrebovala vyriešiť všetky problémy alebo zodpovedať si všetky otázky. Potrebovala len, aby jej druhý človek daroval čas a svoju plnú sústredenosť.

Ak máš učeníka, ktorého jazykom lásky je pozornosť, tu máš inšpiráciu, čo robiť.

  • Jednoducho ho zapoj. Ideš vyvenčiť psa, poroznášať letáky, zavolaj svojho učeníka so sebou a dobre sa pri tom porozprávajte.
  • Pýtaj sa konkrétne otázky. Namiesto: Ako sa máš? skús: „Ako dopadol ten rozhovor s mamkou?“
  • Pri rozhovore sa sústreď. Nekontroluj si mobil, nekresli si na papier. Pozeraj sa do očí svojmu učeníkovi. Venuj mu svoju sústredenú pozornosť.
  • Tráv s ním čas, zober ho na paintball. Vytvárajte spomienky, na ktorých sa s chuťou zasmejete.
  • Počúvaj ho a zober ho na obľúbený koláč alebo do obľúbeného parku.
  • Ak je to človek z tímu, zober si s ním na starosti časť programu na mládeži a pripravte ho spolu.

Buď ale opatrný a všímavý. Ľudia, pre ktorých je dôležitý kvalitný spoločný čas, majú často veľa otázok a radi otočia všetku pozornosť na toho druhého, len aby ste boli spolu a rozprávali sa. Počúvaj, či váš spoločne strávený čas nie je len o tvojich príbehoch a tvojich názoroch. Vyváž konverzáciu tým, že si dopredu pripravíš otázky aj na svojho učeníka, a potom si len vychutnávajte spoločný čas.