Práve v tejto chvíli si balím kufre a pripravujem sa na sobotňajší odlet s manželom. Ešte jeden letný výlet! Tentokrát je to iné, berie ma na dovolenku. Žiadne deti, len ja a on. Oslavujeme naše manželstvo! Nebolo ľahké nájsť a oddeliť si na to čas. Vlastne to bolo dosť náročné, a takmer sa to nepodarilo. Avšak nakoniec ideme. Letenky už máme. Ubytovanie a prenájom auta zarezervované. Prečo? Lebo osláviť túto príležitosť je dôležité. Posledných 30 rokov nebolo ľahkých a nepochybne mnohokrát nebolo čo oslavovať.

Ale dnes oslavujeme. Oslavujeme, že sme došli takto ďaleko. Oslavujeme, že Božie zasľúbenia sú pravdivé. Oslavujeme štyri prekrásne deti, ktoré nám v manželstve dal. Oslavujeme dobrodružstvo života na Slovensku a to, ako nás On každodenne premieňa viac na svoj obraz. Keď sa rozpomínam na všetky tieto veci, napĺňa ma to neskutočnou radosťou a táto radosť ma privádza k oslave.

A čo vy? Čo vám prináša radosť? Stáva sa vám, že sa v niektorom momente dňa zastavíte a oslavujete dobro slnečných lúčov, šálku kávy, jedlo s priateľmi? Čo vašu radosť obmedzuje? Stáva sa vám, že vám myseľ znovu a znovu zabieha k problému vo vzťahu, alebo že vnímate prichádzajúci test ako záťaž, ktorú nedokážete zložiť, alebo vás zožierajú hrozné správy, ktoré prichádzajú z celého sveta? Pri všetkých týchto problémoch sa smiech môže javiť ako dosť ľahkomyseľný.

Radostný Ježiš

Väčšina náboženského umenia zobrazuje Ježiša buď pokojného, alebo v agónii na kríži. Obe tieto veci sa v Ježišovom živote vyskytovali, ale na obraze, ktorý som zavesila do izby svojich detí, má Ježiš láskavé oči a smeje sa. Vieme, že Ježiš nemohol byť celý čas vážny a sústredený, pretože inak by ho neoznačovali za „žráča a pijana vína“ (Lk 7:34) . V šokujúcom vyučovaní v Lukášovi 12 hovorí Ježiš hŕstke chudobných, aby si nerobili starosti o jedlo či oblečenie. „Váš nebeský Otec sa o vás postará,“ vraví.

Zaráža nás to. „Naozaj potrebujem zarobiť na jedlo!“ povieme. „A choroba starej mamy je fakt náročná!“ Ježiš rozumie utrpeniu a vstupuje do neho s nami. Ale potrebujeme tiež rozumieť tomu, že nepracujeme pre seba. Pracujeme pre Boha, a On sa stará. Sám Ježiš si prešiel náročným, chudobným životom a nakoniec zomrel strašnou smrťou. Hebrejom 12 nám vraví, že to podstúpil „napriek radosti, čo ho čakala.“ Zjavenie nám hovorí o svadobnej hostine Baránka, a to je veľká oslava, ktorú má Kristus v srdci – spraviť si vlastný ľud, Nevestu žiariacu belobou. Radosť nám pomáha prejsť aj cez tie náročné veci a oslava, menších aj väčších príležitostí, udržiava túto radosť pri živote.

Disciplína sa nestane len tak (nemôžeme sa k radosti donútiť)

Povedali by sme, že oslava by mala byť spontánna. Vynútená radosť predsa nie je radosť! Pravdou však je, že žijeme vo svete plnom problémov. Obavy, sťažovanie sa či únik k telefónom sú prirodzené spôsoby, ako sa s tým vysporiadať. Kultivovať život, ústa a myseľ plné radosti si vyžaduje zosúladené úsilie, najmä ak veci okolo nás nie sú práve radostné.

Koniec koncov, oslava prichádza skrze poznanie Božej krásy a sloboda k oslave pramení v slobode od starostí, pretože vieme, že On sa o nás stará. Ak sa vám oba tieto výroky – „Božia krása“ a „sloboda od starostí“ zdajú absolútne cudzie, zastavte sa. Toto je základ a tieto pravdy môžete žiť aj vy. Predstavte si, že ste človek, ktorého srdce sa dvíha v radostnom uctievaní, keď stojíte na autobusovej zastávke, ktorý sa ľahko rozosmeje, ktorý sa často usmieva. Vedie k tomu cesta poslušnosti a duchovných disciplín. Zachovajte si nádej na radosť, ktorá vás čaká, a vytrvajte!

Oslava dáva životu silu

Ďalej im povedal: Choďte, jedzte najlepšie veci, pite sladké nápoje a pošlite podiel aj tým, ktorí nemajú nič pripravené, lebo tento deň je svätý nášmu Pánovi. Nebuďte smutní, lebo radosť z Hospodina je vašou silou.

Nehemiáš 8:10

Od začiatku Ježišovej služby, na svadbe, až po koniec, keď sa zjavil učeníkom a jedol s nimi, oslava prinášala do života silu.

Včera ráno som sa prebudila skoro, po veľmi živom sne. Takom, čo sa opakoval, až kým som sa neprebudila. Bola som na neznámom mieste s ľuďmi, ktorých som nepoznala. Vo sne som sa rozprávala s nejakou ženou a vnímala neuveriteľný pocit spoločenstva. Ako je to pri väčšine snov, nedokážem to vysvetliť. Ale na tomto sne niečo bolo. Nechcela som, aby skončil.

Nakoniec som predsa len vstala, trochu rozcítená a v hlave mi dookola šla pieseň “Jubilee” s jej napojením na Lukáša „počujete to.. počúvajte, počúvajte…“. Bolo na tom niečo, čomu som nevedela prísť na koreň a pýtala som sa Boha: „Čo je to? Chceš na niečo zamerať moju pozornosť?“ Nikdy predtým som nič také nezažila a nebola som si istá čo s tým robiť. Nemala som k tomu žiadne „zjavenie“, tak som len pokračovala vo svojom dni. Ale dnes… Dnes, ako si prezerám tento článok a chystám ho na zajtrajšie publikovanie, dnes mi to dochádza – tie slová piesne, ten pocit hlbokej radosti (hoci vo sne):

Počúvajte slobodného muža ako spieva: „On ma vyslobodil“
Pohliadni na ženu, ktorá kričí: „Jeho rúcho ma očistilo“
Načúvaj, ako sa menia obdobia, On všetko prebuduje
Počúvaj ako ľud volá: „toto je jubilejný zvuk“
Počuješ to?

Keď sa dnes budete modliť, načúvajte Bohu, utíšte sa pred Ním. Načúvajte aj ako kráčate svojím dňom. Počujete? Čo je tým „jubilejným zvukom“ dnes vo vašom živote? Oslávte to! Nejaké nápady na oslavu nájdete vo výzvach tohto týždňa. 

Letná výzva #10

  1. Poteš sa vynikajúcim jedlom! (Uvar ho sám, najedz sa vonku, alebo sa zbaľ do parku na piknik.)
  2. Sprav niečo, čo ťa rozosmeje (pozri si vtipný film, alebo choď na nejakú hru, motokáry,…).
  3. Zájdi k nejakému jazeru na paddle board alebo kanoe.
  4. Choď na koncert, kde si z plných pľúc zaspievaš.
  5. Prečítaj nahlas oslavný žalm alebo liturgiu.
  6. Naplánuj tento týždeň oslavu, kde oslávite niečo, čo ste ty alebo tvoj tím urobili toto leto (camp, plán čítania alebo štúdia Biblie, zdolanie výziev …). 
  7. Naplánuj oslavu a dovoľ, aby sme ti časť zaplatili my! Prvým piatim ľuďom, ktorí vyplnia formulár a napíšu nám o tom viac, prispejeme 25€ na “oslavu” (či už individuálnu, alebo skupinovú).

Fotografia: Gaelle Marcel/Unsplash