Minule som pozerala film, v ktorom jedno dievča hovorilo druhému:

„Aj ty máš záchvaty úzkosti? Ale veď tvoj život je dokonalý.”

„Dokonalý? Som tínedžer na planéte Zem. Jasné, že mám záchvaty úzkosti.” odpovedala ona. 

Človek ani nevie, čo je väčšia hrozba. Predstava dlhého života na tejto planéte v súvislosti s klimatickou zmenou? Pandémia, ktorá spôsobila izolovanosť? Alebo najnovšie, vojna a útoky na jadrovú elektráreň… Každý z nás to nesie ťažko, ale mladí ľudia, ktorí majú celý život pred sebou, či už sú veriaci alebo nie, posledné dni naozaj vystrašili.

Ale, samozrejme, nedá sa zovšeobecnene povedať, že každý vníma túto situáciu rovnako. Preto by sme vám odporúčali najbližšiu mládež urobiť buď formou TED talkov, alebo skupiniek, do ktorých by sa mládežníci mohli rozdeliť podľa toho, čo ich trápi najviac.

Tu sú nápady ako:

  • Zatiaľ to zvládam, ako môžem pomôcť?
  • Starostlivosť o duševné zdravie: ako bojovať s úzkosťou
  • Čo mám robiť, keď moja rodina a kamaráti veria hoaxom
  • Kde je Pán Boh, keď nevinní ľudia trpia?

Ak sa rozhodnete to spraviť formou krátkych tém (TED talkov), nehovorte dlhšie ako 7 minút a dajte ľudom priestor sa pýtať. Ak ľudí rozdelíte do skupiniek podľa záujmu, môžete ísť hlbšie, rozprávať 15 – 20 minút, potom dať priestor na otázky a zároveň modlitby.

Samozrejme, že ty poznáš svojich mládežníkov najlepšie a tak vieš, akých spíkrov asi osloviť a čo presne si pripraviť. Ale tu sú nejaké tipy:

Zatiaľ to zvládam, ako môžem pomôcť?

Tu sme pripravili článok o tom, ako momentálne môžete pomôcť modlitebne a skús sledovať aktuálne správy o možnosti dobrovoľníctva a aktuálnych potrieb.

Starostlivosť o duševné zdravie: ako bojovať s úzkosťou

Ak by ste chceli na svoju mládež pozvať ako zoom hosťa niekoho s touto skúsenosťou, napíšte, prosím, na: barbora.benesova@tckompas.sk.

Čo mám robiť, keď moja rodina a kamaráti veria hoaxom

Pred časom sme na túto tému uverejnili podcasty o kritickom myslení, ktoré vám môžu pomôcť si túto tému pripraviť:

Kde je Pán Boh, keď nevinní ľudia trpia?

Táto téma je skôr apologetická a teologická, tak neváhajte pozvať hosťa, ale keď chcete nejaký konkrétny tip, tak toto je video, ktoré sme zdieľali na našom webe:

Fotografia: Rémi Walle/Unsplash