V dnešnom článku ti chceme predstaviť nápad na vianočnú mládež. Nájdeš tu všetko od nápadov na icebreaker, tému aj otázky na zdieľanie. V prílohe nájdeš aj 3 dizajny listu pre mládežníkov.

Príprava

Mnohí sa v rámci Vianoc tešíme na jedinečnú atmosféru, ktorú tento sviatok prináša. Predvianočný čas si spájame s konkrétnymi piesňami, rozmanitými vôňami, určitým radostným nastavením, ale aj prípravami, ktoré môžu viesť k chaosu 23. 12., keď sa snažíme zohnať posledné darčeky. Vráťme sa však späť k tej radosti…

Aj tvoja mládež môže odzrkadľovať radostnú atmosféru Vianoc.

Zopár rád na tú správnu atmošku

 1. Nech si každý nájde doma miesto, kde je dobré internetové pripojenie a nebude vyrušovaný.
 2. Pred začiatkom sa ako tím stretnite a modlite sa za nadchádzajúcu mládež.
 3. Spýtaj sa vopred svojich mládežníkov (cez mládežnícky Instagram/osobnú správu), akú vianočnú pieseň majú obľubujú a na základe toho vytvor vianočný playlist, ktorý bude hrať v pozadí počas mládeže.  
 4. Priprav s tímom odmeny pre víťazov aktivít/súťaží (napríklad tajná súťaž o najlepšie vianočné pozadie)
 5. Pred oficiálnym začiatkom si spolu v ten deň môžete zorganizovať online pečenie či vyrábanie hand-made vianočných darčekov.
 6. K obrazovke si každý môže pripraviť šálku čaju, horúcej čokolády a tanierik s vianočným pečivom. Navlečte si váš „škaredý“ vianočný sveter alebo sa oblečte do „vianočných“ farieb. Kreativite sa medze nekladú ?

Aktivita 4 možnosti, ako sa spoločne zabaviť (a bližšie spoznať)

Keďže sa jedná o „vianočný špeciál“, ponúkame ti zopár tipov na hry, ktorými sa spoznáte a naladíte na vianočnú atmošku ?

 1. Kvíz (využi Kahoot/Slido) – Vytvor kvíz, ktorým si odskúšaš znalosti mládežníkov v rôznych kategóriách, či v poznaní jeden druhého, v oblasti hudby alebo vianočných zvykov a tradícií okolo sveta. Postupne smeruj k zložitejším a hlbším otázkam, ktoré sa venujú samotnému vianočnému biblickému príbehu.
 2. Preklikaj sa“ – Ako táto hra funguje? Nájdi si hocijaké heslo na Wikipédii, ktoré každému rozošleš, napr. „Atlantický oceán“. Táto stránka bude štartovacou čiarou pre všetkých súťažiacich. Úlohou bude preklikať sa v rámci Wikipédie (pozor, žiadne písanie do vyhľadávača!) k požadovanému slovu/téme, dajme tomu „hviezda“. Víťazom sa stáva ten, ktorý potreboval najmenej prekliknutí, aby sa zo stránky „Atlantický oceán“ dostal na stránku „hviezda“ na Wikipédii.
 3. Nikdy som…“ – Keďže sme v online priestore, každý bude ukazovať 10 prstov na ruke. Ak na človeka nebude platiť daný výrok: „Nikdy som…“, jeden prst zloží. Ak zloží 10-ty prst, vypadáva. Vyhráva ten, kto najdlhšie zostane v hre.
  1. Zopár rád na otázky:
  2. Nikdy som nepiekol/a kváskový chlieb.
  3. Nikdy som nezabudol odpísať na mail.
  4. Nikdy som neraňajkoval/a počas online školy.
  5. Atď….
 4. Koleso otázok – Na stránke https://wordwall.net/en-us/community/wheel-of-questions sa dá vytvoriť vlastné koleso. To po roztočení padne na otázku, ktorú musí človek zodpovedať. Môžeš zvoliť niekoľko druhov otázok, od spoznávacích („Spravil si niečo ako malý, o čom tvoji rodičia doteraz nevedia?“, „Rezeň alebo kapor?“), po tie hlbšie („Máš svoj obľúbený biblický veršík?“, „Aký odkaz by si chcel po sebe zanechať?“).

Niektoré z hier slúžia ako súťaž, kde je vhodné vymyslieť aj určitú výhru. Samozrejme, nie je to nič povinné, ale nikdy nevieme koho možno povzbudí 5-eurová zľava na najbližší tábor, či pozvánka na dobrý kebab… ?

Vianoce sú súčasťou väčšieho príbehu

Úvod

Na úvod sa rozdelíte do skupiniek (break-out rooms). Na čele skupiny bude vedúci, ktorý prečíta príbeh agenta Garba.

Juan Pujol García bol rodák z Barcelony a pochádzal z rodiny chovateľov sliepok. Po neochotnom zapojení sa do španielskej občianskej vojny v ňom vzrástol pocit nesúhlasu s totalitným režimom a nacizmom. Akonáhle sa spustili udalosti Druhej svetovej vojny , rozhodol sa Pujol spraviť záslužný čin pre ľudstvo. Pôvodne sa hlásil na britskej ambasáde, pre ktorých sa chcel stať tajným agentom a sledovať Nemcov.

Po neúspešných pokusoch vyskúšal presný opak a podarilo sa mu presvedčiť nemeckú rozviedku o tom, že je španielsky vládny úradník a stal sa ich špiónom. Jeho úlohou bolo vytvoriť sieť britských špiónov v Londýne a posúvať im dôležité informácie. Namiesto toho Pujol odcestoval do Lisabonu, odkiaľ vďaka znalostiam získaných zo sprievodcu po Anglicku dokázal podávať Nemcom presvedčivo znejúce špionážne správy. Počas toho sa stále snažil spojiť s Britmi, čo sa mu nakoniec aj podarilo a úspešne sa spojil s britskou spravodajskou službou MI6. Presťahoval sa do Londýna a začal spolupracovať s Tommásom Harrisom. Spolu sa im podarilo vytvoriť vyše 27 fiktívnych osôb-agentov, cez ktorých podávali falošné informácie Nemcom, ktorí boli zaplavení množstvom nesprávnych mätúcich správ.

Nemci v januári 1944 šípili nadchádzajúcu Operáciu Overload, ktorá znamenala, že ich nepriatelia – Spojenci, by mohli otvoriť západný front. Pujol Nemcov presvedčil, že vylodenie je iba odvedenie pozornosti od skutočného úderu, ktorý sa má uskutočniť v oblasti Pas de Calais. V dôsledku zavádzajúcich informácii, bola časť nemeckého vojska pripravená na nesprávnom mieste a aj vďaka jej absencii mohlo byť nakoniec Vylodenie v Normandii pre Spojencov úspešné.

Otázka vedúceho:

 • Poznáte tento príbeh? Vie niekto bližšie vysvetliť dôležitosť tejto operácie?

Ak niekto rozpozná tento príbeh, nech ho ostatným vysvetlí. Tu je stručné vysvetlenie jeho kontextu:

Táto operácia sama o sebe možno človeku nepovie tak veľa, avšak z hľadiska ďalšieho vývoja druhej svetovej vojny je kľúčová. Vďaka nej sa podarilo otvoriť druhý front, čím bol protivník oslabený, urýchlilo to nasledujúci vývoj a v konečnom dôsledku aj samotný koniec druhej svetovej vojny.

Po návrate do spoločnej miestnosti slovo preberie hlavný rečník:

V skupinách ste mali možnosť vypočuť si príbeh človeka, ktorý je už sám o sebe napínavý, no vidíme, že na pochopenie jeho skutočného významu sme potrebovali poznať širšie okolnosti deja a jeho kontext. Radi by sme vám dnes predstavili ešte jednu udalosť, ktorá zohrala kľúčovú úlohu v histórii ľudstva…

V období Vianoc často zažívame obrovské naháňačky, vyváranie, všade vešiame svetielka a počúvame veselé piesne, ktoré nám pozdvihnú náladu. Každý má svoje zvyky, ktoré rád počas Vianoc dodržiava a každý má svoj osobný dôvod, prečo sú pre neho Vianoce dôležité a aký význam pre neho majú. Ako to je u teba?

„Správna“ odpoveď by znela: „Teším sa predsa na príchod Pána Ježiša.“ Áno, samozrejme, naším hlavným zameraním v tomto období je práve radosť z narodenia Ježiša, no narodením to nekončí… Oslavujeme ešte niečo oveľa väčšie, a to zámer Kristovho príchodu, ktorý bol, aby sa obetoval za naše hriechy a mohol obnoviť most medzi človekom a Otcom. Ježišovo narodenie je súčasťou väčšieho príbehu…

Prečo je Ježišovo narodenie tak kľúčové?

 1. Poslanie zachrániť človeka a zmieriť ho s Otcom

Ježiš prišiel, aby nás oslobodil.

 • vykupiteľ za naše hriechy (Ef 1:7)
 • zmierenie ľudstva s Otcom (Rim 5:1 – 2)
 • spasenie (Rim 10:9 – 11)
 1. Odhalenie rozmeru Božej lásky

Ježiš prišiel, aby naplnil Otcov plán.

 • Boží charakter milujúceho Otca a obetavého Syna (Rim 5:8)
 • bezhraničná láska (Rim 8:35 – 39)
 1. Ježiš ako vzor v správaní

Ježiš prišiel, aby nám ukázal, ako žiť.

 • povolanie k zmene (Ef 4:22 – 24; Mt 5:14 – 16)
 • poslušnosť voči Otcovi (Jn 6:38)
 1. Božia vízia

Ježiš prišiel, aby nám ukázal, že každý má možnosť účasti na Božom kráľovstve.

 • Ježiš si všíma každého (Mk 10:46 – 52)
 • Prijatie Ducha Svätého (Sk 2:38; Jn 14:15 – 17)
 • Šírenie evanjelia (Mt 28:19 – 20)
 • Jednota a poznanie Božieho plánu s nami (1Kor 12:27)

Tu je len zopár dôvodov, aký význam malo Kristovo narodenie. Ostáva na rečníkovi, do akej miery sa im bude venovať a či sa nerozhodne vybrať iba 1 – 2 oblasti a tie hlbšie rozvinúť.

Cieľom témy však naďalej ostáva to isté:

Ježišovo narodenie je predzvesťou niečoho veľkého – znamená začiatok zmeny, ktorá sa môže udiať aj v Tvojom srdci. Božia láska zostúpila k nám a my sme pozvaní zakúsiť, čo má pre nás pripravené. Pretože aj TY si súčasťou väčšieho príbehu.

Modlitby a čas zdieľania

Spoločná diskusia nám vie pomôcť utriediť si myšlienky a je dobrým priestorom na vyjadrenie vlastného názoru, či opýtania sa otázok, ktoré nám počas témy vyvstali. Povzbudzujeme ťa preto, aby ste sa následne opäť rozdelili do tých istých break-out rooms, pre ktoré sme pripravili nasledujúce diskusné otázky (viď nižšie). Ak vám zvýši čas, môžete sa jeden za druhého modliť.

Diskusné otázky

 1. Aké posolstvo prinášajú Vianoce?
 2. Prečo sa o Vianoc hovorí aj ako o období nádeje?
 3. Čo pre teba osobne znamená príchod Ježiša?
 4. Ako rozumieš tomu, že Boh aj teba povoláva stať sa súčasťou Jeho diela?

Následne sa opäť stretnite na spoločnom hovore a navzájom sa zdieľajte. Túto záverečnú spoločnú časť by mal ešte viesť rečník, ktorý následne diskusiu uzavrie opätovným zhrnutím myšlienky, praktickou výzvou pre mládežníkov a záverečnou modlitbou.

Záver

Podľa atmosféry, ktorá vám vznikne, navrhujeme niekoľko možných spôsobov ukončenia vianočnej mládeže.

 • Pustite si ešte jednu chválu:
 • Nezabudni vyhlásiť víťaza za najlepšie vianočné pozadie/sveter!

A ak by ste spolu ešte radi trávili trochu viac času:

Špeciál

Na našej mládeži sme si ako tím v rámci minulej zimy rozdelili medzi sebou mládežníkov a napísali im osobný list, kde sme pripojili veršík, povzbudenie a, samozrejme, čokoládku. Ak vám to situácia dovoľuje, zozbierajte adresy, vytlačte listy a obdarujte aj takýmto milým nečakaným spôsobom vašich mládežníkov. Ukáže im to, že vám na nich skutočne záleží a nikdy neviete, možno vám niektorí aj odpíšu späť ?

P. S. Ak sa vám z rôznych dôvodov nedá napísať osobný list, poverte niekoho z vášho tímu (alebo požiadajte aj svojho farára), aby napísal tzv. „všeobecný list“, kde iba doplníte konkrétne meno mládežníka.

Ako príklad a možnú šablónu pripájame 3 dokumenty s rôznymi dizajnmi.

Fotografia: Laura Nyhuis/Unsplash