Kamaráti, medzi sviatkami sa vraciame k našej sérii Fun facts o učeníctve, v ktorej vám dávame tipy na to, čo môžete robiť na skupinkách, aby ste ich ozvláštnili, alebo ste sa mohli cítiť lepšie, viac si zapamätať alebo aplikovať, čo sme sa naučili. Dnešnou témou sú príbehy a ilustrácie.

Pripravené príbehy alebo názorné príklady môžu členovia tvojej skupinky lepšie pochopiť, o čo na skupinke pôjde a pripraví to tiež ich myseľ aj srdce. Samozrejme, príbehom môže byť aj tvoje svedectvo – to by aj bolo najlepšie, aby to bolo osobné alebo tiež príbeh, ktorý si niekde počul alebo nejaká dobrá ilustrácia cez obrázok alebo predmet. Príbeh by nemal byť dlhý a mal by zaujať. Na ilustrácie sa tiež potrebuješ vopred pripraviť a pozrieť si, čo si máš na skupinku zobrať a vopred pripraviť. Poďme sa pozrieť na niekoľko nápadov:

Pri téme o Duchu Svätom môžeš použiť sklenenú nádobu s uzáverom, sviečku a zápalky. Vysvetli, že keď sme prijali Ducha Svätého, akoby sme zapálili sviečku (vlož ju do nádoby). Keď žijeme s Kristom a učíme sa o Ňom, pravidelne si čítame Božie slovo, sviečka horí. Dokonca sa plameň často zintenzívni a je väčší, tak ako aj v nás rastie Duch Svätý. Keď potom nádobu zakryješ, začne ubúdať kyslík – napr. ako keď si nečítame Božie slovo, netrávime čas s Pánom Bohom v modlitbe a spoločenstve, uberáme kyslík svojmu duchu a priestor Duchu Svätému. Jeho hlas v tebe slabne a niekedy sa zdá, že prestáva horieť. 

A pri preberaní darov Ducha Svätého a konkrétne pri pokoji vezmi nádobu s vodou a ukáž, ako taký pokoj vyzerá vizuálne: ako pokojná hladina vody. Predtým, ako do nej hodíš kamienok, sa opýtaj svojej skupinky, aby si tipli, ako dlho bude trvať, kým sa hladina opäť úplne upokojí. Kto bude najbližšie, získa odmenu.

Alebo pri téme o spoločenstve povedz príbeh, v ktorom si odpísal na niekoho pozvanie na mládež slovami: “Neviem, či sa mi dnes podarí prísť.”, i keď v skutočnosti išlo o to, že sa ti nechcelo, pretože: 1) Si si dlhšie nečítal Bibliu a nemodlil sa a máš pocit, že na tom tvoj duchovný život nie je dobre. Takto sa tam predsa nemôžeš ukázať. 2) V tom čase by si sa radšej učil a dobehnúť, čo si dovtedy nestihol. Stíšenie si predsa urobíš aj sám. 3) Nikoho tam nepoznáš a cítiš sa ako outsider. Ten kamarát však dobre vedel, čo všetko sa skrýva za tvojou neistotou a pripomenul ti, že spoločenstvo nie je pre dokonalých kresťanov, ale omilostených hriešnikov. Uistil ťa, že tam bude s tebou a zoznámi ťa so svojimi kamošmi. Nakoniec si sa rozhodol ísť a aj sa na mládež tešil!

Alebo použi nasledujúci príklad na tému Učiť sa od Ježiša:

Veríme, že si spomenieš na mnoho príbehov, v ktorých ťa Pán Boh učil, ako mu môžeme byť viac podobní. Premýšľaj nad ilustráciami, ktoré dobre vystihnú tému. Sú skvelou príležitosťou na to, aby si tvoja skupinka zapamätala niečo hmatateľné, čo sa vryje to ich pamäti. Žehnáme ti veľa kreativity!

Séria Fun facts o učeníctve je inšpirovaná knihami Vo Vitrínke a Pod kapotou, ktoré si môžeš zakúpiť tu.

Fotografia: Patrick Tomasso/Unsplash