Už niekoľko týždňov sa v sérii Fun facts o učeníctve venujeme tomu, aké rôzne nápady a časti môžeme použiť a pomôcť tak našim skupinkám cítiť sa ešte lepšie, viac si zapamätať alebo aplikovať, čo sme sa naučili. Ale aká by to bola skupinka, keby na nej nebola aj zábava?

Súčasťou skupiniek často býva hra, alebo aj icebreaker, aktivita alebo demonštrácia niečoho, čo ti viac pomôže uviesť tému skupinky. Dopredu si naplánuj, ako dlho aktivita alebo hra potrvá, aby sa nestalo, že sa k dôležitým veciam nakoniec ani nedostanete.

Sme si istí, že hier poznáš mnoho (a veľa sme ich publikovali aj na tejto stránke), ale máme pre teba niekoľko ďalších tipov: predstav si, že spolu preberáte tému ovocia Ducha Svätého, a konkrétne dobrotivosť. So slovom dobrý/dobro sa stretávame dennodenne. Existuje nespočetne veľa piesní, ktoré toto slovo obsahujú. Zahrajte si so skupinkou hru na rozpoznávanie známych skladieb: pusti ukážku piesní a ich úlohou je napísať interpreta a názov piesne. Na konci ich nechaj hádať, čo tieto piesne spája (dobrý, good) a čo nimi chceli interpreti povedať.

Nápady na piesne:

  1. Nina Simone – Feeling Good
  2. One Republic – Good Life
  3. Florida – Good Feeling
  4. Justin Timberlake, Michael Jackson – Love Never Felt So Good
  5. Owl City a Carly Rae Jepsen – Good time
  6. James Brown – I Feel Good
  7. The Cars – Let the Good Times Roll

Alebo hovoríte o tom, že naše telo je chrámom. Na skupinku nachystaj na tanieriky niekoľko kúskov potravín rozličných príchutí (napr. cereálie, mätu, oriešky, rukolu, čokoládu, čo nájdeš doma). Členom skupinky zaviaž oči a na nos im pripni štipec (trochu drastické, ale chvíľu to vydržia). Potom môžu k tebe prichádzať po jednom, ty im dáš ochutnať všetky potraviny a oni majú napísať na papier, čo to je. Tí, ktorí “skúškou” prešli, môžu zostať a pozorovať ostatných. Potom si skontrolujte odpovede a kto uhádol najviac chutí, môže niečo vyhrať: napr. jeden vstup do posilňovne s trénerom.

Pri téme o chodení nech každý vytvorí zoznam desiatich nápadov na rande. Nápady si navzájom prečítajte a vyberte z nich jeden, ktorý nemusí platiť len pre páry a ako skupinka ho spolu uskutočnite.

A keď budete hovoriť o evanjeliu, môžete si vyhradiť viac času (alebo to dokonca vyskúšať počas skupinkového výletu) a pozrieť si spolu film Kauza Kristus. Tento film je skutočným príbehom Lee Strobela, autora knihy s rovnomenným názvom. Film má apologetický podtón. Celý dej je o hľadaní dôkazov, resp. o snahe vyvrátiť biblické tvrdenia o osobe Ježiša Krista. Alebo ak poznáš iný vhodnejší evanjelizačný film, pokojne vyber nejaký iný.

Niekedy sledujeme, že naši mládežníci alebo členovia skupinky pri slove “aktivitka” len prevrátia očami a najradšej by túto časť preskočili. Skús prísť na to, aký typ aktivít majú radi a prináša im radosť. Možno majú radšej videá, tak nájdi také, ktoré vás uvedú do témy. Alebo radšej tvoria. Vytvor im priestor reagovať umelecky, s farbami v ruke. A možno sa najradšej rozprávajú. Vyber diskusné podnety, ktoré budú súvisieť s vašou témou. Neboj sa byť odvážny a skúšať nové veci!

Séria Fun facts o učeníctve je inšpirovaná knihami Vo Vitrínke a Pod kapotou, ktoré si môžeš zakúpiť tu.