Jazyk lásky, ktorý vyznieva najpovrchnejšie a najvypočítavejšie. Veď kto by nechcel len tak dostávať každý deň nejaký darček. Tento jazyk lásky je môj najdominantnejší a poviem vám, nežije sa s ním ľahko a idylicky, ako by si jeden mohol myslieť. Aspoň v našej kultúre nie. U nás je to taká klasika, že sa darčeky dávajú dvakrát, ak máte šťastie, tak trikrát do roka. Na Vianoce, na narodeniny a na meniny.

A teraz si predstavte, že je vaším jazykom lásky pozornosť a niekto vám prejavuje, že vás má rád tak, že sa s vami trikrát do roka stretne na dve hodinky a venuje vám svoj čas. Smiešne málo však? Pri darčekoch to ale býva zvykom. A teraz nie, že by som sa šla vyplakávať v článku. Snažím sa skôr priblížiť vám, ako sa asi cíti váš učeník, ak jeho jazykom lásky sú darčeky. A pritom je to tak jednoduché zmeniť. Ľudia, ktorí milujú darčeky si nepotrpia na niečom drahom a honosnom. Aj malý kamienok z dovolenky, ktorý vám pripomenul daného človeka je preňho poklad.

Môj sen o akváriu

Poviem vám jeden príbeh. Keď som chodila na gymko, sedela som v lavici s jednou z mojich najlepších kamošiek, s Lenkou (Šimočkovou, hoci v tom čase sa ešte volala Gogová). No a raz som jej rozprávala, že si našetrím peniaze a kúpim si akvárko a doňho všetky čačky a samozrejme rybky. Popočúvala ma, aj sme sa zasmiali, a potom o niekoľko týždňov neskôr mi doniesla darček! Knihu o akváriových rybkách! Bola stará ako svet.

Buď ju vydolovala niekde doma zapadnutú prachom alebo kúpila niekde v antikvariáte za pár centov. No a čo? Bolo úplne jedno, aká je stará a koľko za ňu dala peňazí. Lenka si pamätala náš rozhovor, celý čas ma brala vážne, a keď zbadala tú knihu, spomenula si na mňa.

A či som si potom zaobstarala to akvárium? Ha ha ha, nikdy! Ale kniha má čestné miesto v mojej knižnici dodnes a to už prešlo viac ako 12 rokov. Nikdy som z tej knihy súvisle neprečítala ani jednu stranu, ale vždy, keď ju pri upratovaní nájdem, usmejem sa a spomeniem si na túto historku. Najlepší darček ever!

Ako by darček mohol vyzerať

Už asi trošku začínate rozumieť ako ľudia s týmto jazykom lásky fungujú. Darček nemusí mať množstvo využití a stáť kopu peňazí. Musí mať myšlienku. Nejde o to, každý deň dostať sošku anjelika, ale pocítiť, že niekto na vás myslel a zhmotnil to do darčeka.

A tak vám opäť ponúkam niekoľko tipov:

  • Počúvajte, čo váš učeník hovorí a reagujte na to nejakou drobnosťou. Vyrobte mu napríklad záložku s veršom.
  • Keď idete niekam na výlet, doneste mu malý darček. Pohľadnicu alebo vysušený list. Pridajte tomu hlbší význam.
  • Na skupinke vám tento človek pochváli nové gélové perá. O pár skupiniek neskôr mu jedno z nich darujte. Uvidíte, stane sa to jeho najobľúbenejšou pomôckou na písanie.
  • Doneste svojmu učeníkovi malú sladkosť, keď sa stretnete.
  • Darujte mu zápisník, ktorý máte doma, a viete, že ho nevyužijete. Nezabudnite dopísať venovanie!
  • Vyvolajte mu nejakú vašu spoločnú fotku. Alebo urobte koláž.

Dalo by sa to zhrnúť jednoducho. Keď niekam idete alebo niečo robíte a spomeniete si na svojho učeníka, ktorého jazykom lásky sú darčeky, skúste to zhmotniť do niečoho konkrétneho a darujte to svojmu učeníkovi so slovami, že ste naňho mysleli. To sú tie najvzácnejšie dary.

Fotografia: Leone Venter/Unsplash