Povedzme si úprimne, tento jazyk lásky už aj pred pandémiou znel ako ťažký oriešok. Rada by som nás ale pred každým jazykom lásky nastavila na vlnu hľadania cesty ako sa to dá, nie prázdneho hodnotenia, prečo sa to nedá.

Áno, dotyky sú u nás väčšinou spájané so zaľúbenosťou a akosi sa vytráca ich význam v bežnom živote. Ľudia, u ktorých je to dominantný jazyk lásky, často nemajú problém prejavovať iným, že ich majú radi fyzickým kontaktom. Iným môže byť tento jazyk úplne cudzí, alebo sa ho môžu dokonca strániť.

Môj manžel má dva dominantné jazyky lásky a jedným z nich je fyzický dotyk. Rodina, z ktorej pochádzam, práve naopak nikdy na fyzický kontakt nebola vôbec. Bolo to pre mňa ťažké, a často to pre mňa stále ťažké je, myslieť na to, že môj Robo potrebuje pohladenie, objatie. Keby to mal úprimne povedať, možno by stále tvrdil, že tých dotykov je málo, verím ale, že by jedným dychom dodal, akú cestu som od začiatku prešla, a že je to lepšie ako kedysi.

A čo tvoji učeníci?

Takto to môže byť aj v tvojom vzťahu voči tvojim učeníkom. Ty vôbec nepotrebuješ, aby sa ťa niekto dotkol a niekedy ti to príde možno aj otravné. Ale popremýšľaj nad ľuďmi, o ktorých sa staráš. Nie je medzi nimi jeden chalan, ktorý stále do niekoho štuchá alebo dievča, ktoré pri príchode a odchode vyobjíma celú miestnosť, aj keď je vás tam sto?

Áno, treba zaloviť v spomienkach spred viac ako roka, ale veríme, že čoskoro budeme žiť v normálnom svete a myslím, že práve ľudia, ktorých primárnym jazykom je fyzický dotyk, majú za sebou veľmi náročný rok, tak stojí za to pripraviť sa na prvé stretnutia.

Ako to robiť prakticky?

Ponúkam ti aj niekoľko nápadov:

  • Zaveďte si nejaké uvítanie. Ak sa ti objímanie zdá príliš, tľapnite si rukami alebo vymyslite nejaký „handshake“, nech je to pokojne personalizované a špecifické práve pre daného človeka.
  • Ak sme stále pri tom, že objať ho sa ti nezdá vhodné, čo takto skupinové objatie napríklad na narodeniny?
  • Keď odvedie dobrú prácu alebo sa mu niečo podarí, okrem slovnej pochvaly ho pri tom môžeš potľapkať po ramene.
  • Pri modlitbách za tohto človeka sa môžeš postaviť za neho a zložiť naňho ruky.
  • Popremýšľaj nad aktivitami na skupinku/tím/mládež, ktorých súčasťou je aj fyzicky kontakt.
  • Ak si ty a tvoja ovečka chalan, pokojne si dajte niekedy kamarátsku naťahovačku/bitku.
  • Ak si ty a tvoja ovečka dievča, urobte si nejaký beauty čas. Môžeš jej zapliesť vlasy, nalakovať nechty alebo ju namaľovať.

Fyzický dotyk môže vyzerať ako jednoduchý jazyk lásky, ale keď nie je tvojím dominantným jazykom, často ním prirodzene nehovoríš, a preto skús vnímať v najbližšom období, či ľudia, o ktorých sa staráš, majú tento jazyk lásky, a či od teba vnímajú, že ním hovoríš: Záleží mi na tebe.

Fotografia: Duy Pham/Unsplash