Ako ti ide stanovenie cieľov? Cítiš sa niekedy, že je toho na teba priveľa kvôli všetkému, čo si sa rozhodol urobiť, že vlastne nevieš, kde vôbec začať? Alebo možno máš pocit, že si dosiahol taký malý pokrok v dosiahnutí svojho cieľa, že sa vzdáš ešte skôr, než ho dosiahneš.

Niekedy sme inšpirovaní urobiť veľké skoky k nášmu cieľu, a preto ho aj rýchlo dosiahneme, ale inokedy je lepšie vyraziť na cestu pomalším tempom, pomaly, ale isto kráčajúc v poslušnosti Otcovi, ako nás vedie.

Zistila som, že je to pravdou v mojom živote, keď v niektorých situáciách sú malé kroky správnym smerom presne tým, čo ma Otec v tom čase viedol urobiť.

Keď sa narodilo naše štvrté dieťa, Gage, jeho súrodenci mali 5, 3 a jeden rok. Pamätám si, ako som sedela na gauči a kŕmila ho, užívala si ticho a zároveň som sledovala ostatných troch, ako sa hrajú a dúfala som, že nevyvedú nejaké šibalstvo, do ktorého by som musela zasiahnuť. Pamätám si, že som bola tak zaneprázdnená s malými, že som toho urobiť doma nestihla veľa. Pamätám si tiež, že som sa pozerala z okna na rastlinu zavesenú na našej verande, ktorá zakvitala do krásnych fialových petúnií. Pomyslela som si: „Ak sa mi počas leta podarí, aby naše štyri deti boli zdravé a bolo o nich postarané A udržím ten kvet nažive, budem mať úspešné leto, aj keby som NIČ INÉ nestihla urobiť!“ Úprimne si nepamätám, či tá petúnia prežila leto, ale moje štyri deti to zvládli a ja tiež ?

Keď je toho priveľa

Keď sa nám zdá, že je toho na nás priveľa a cítime sa premožení životnými okolnosťami, tak verím, že je nápomocné brať jeden deň za druhým, rozhodnúť sa, čo je každý deň najdôležitejšie a potom to urobiť. Počas toho leta som nemohla premýšľať nad tým, ako by ostatní mohli v tej chvíli vidieť môj úspech, musela som byť verná robiť to, čo mi v tom období života Pán pripravil. Mala som veľkú radosť z počúvania a nasledovania Jeho, v počúvaní Jeho plánu pre môj deň a potom jeho plnení.

Naše deti sú teraz skoro dospelé a jednoznačne už nepotrebujú neustálu opateru, ako keď mali 5, 3, 1 rok a keď to bol novorodenec. Ale aj tak musím ďalej hľadať Pána a pýtať sa Ho, kde chce, aby som venovala svoj čas a energiu. Stále je pre mňa nápomocné dávať si v každodennom živote ciele, ku ktorým kráčam. Niekedy sa tieto ciele zdajú ako priveľa a vtedy je pre mňa pomocou kráčať vpred maličkými krôčikmi, aj keď to len znamená zostať na konzistentnej trase.

Aký cieľ v tvojom živote sa zdá nedosiahnuteľný? V ktorej oblasti života sa najčastejšie cítiš, že je toho priveľa alebo sa cítiš až zastrašený? Dúfaš vo veľké skoky, a preto sa cítiš tak, že ani nevieš, kde začať? Ako sa môžeš začať hýbať v správnom smere, urobiť krok a byť konzistentný v tomto pohybe, aj keď to pôjde pomaly? Pýtaj sa Pána, aby ti ukázal, kde chce, aby si sústredil svoj čas a energiu a pýtaj sa, aby ti ukázal ďalší krok, ktorý máš urobiť.

  • Možno sa cítiš vedený v tom, aby si sa ponoril viac do Božieho slova, ale nevieš, kde začať.
  • Možno sa cítiš vedený osloviť susedov a povedať im evanjelium, ale nevieš, koho a ako ich osloviť.
  • Možno sa cítiš, že ťa Boh vedie urobiť obrovskú zmenu v živote, ale zdá sa, že musíš urobiť milión vecí pre to, aby si toto povolanie mohol nasledovať.
  • Možno sa cítiš vedený začať novú skupinku, ale nevieš, či dokážeš byť konzistentný líder, ktorý by ukazoval ľuďom na Pána Ježiša.

Tri výzvy

Chcela by som ťa vyzvať k týmto 3 veciam:

  1. Každý deň stráv čas s Ježišom. Toto by mala byť hlavná priorita pre každého z nás, aby sme boli v každodennom spoločenstve s naším Spasiteľom.
  2. Pýtaj sa Pána, aby ti ukázal, čo je to, čo ti chce povedať. V tvojom čase s Ním počúvaj, ako ťa usvedčuje, v ktorých oblastiach života ťa vyzýva posunúť sa.
  3. Začni sa hýbať týmto smerom, rob hoc malé kroky, ale neprestávaj sa hýbať. A keď ti otvorí dvere, aby si sa mohol ďalej posunúť na Jeho ceste, pokračuj v chodení.

Múdrosť od nášho Otca potrebujeme každý deň. Tak pokračujme v hľadaní Jeho cesty a nasledujme ju bez ohľadu na to, aké veľké či malé sú naše kroky. Možno si po tej ceste užiješ aj fialové petúnie.