Mala som to všetko naplánované: v 17 začnem randiť, v 21 sa vydám, do 25 budem mať prvé dieťa. Poznáš to? Potom sa plány začali meniť. Teraz mám 26, som single a bez detí.

A tak v poslednej dobe premýšľam nad tým, že 20s je veľmi zvláštne obdobie života: niektorí moji rovesníci študujú a bývajú s rodičmi; ďalší si kúpili prvé bývanie; iní sa ženia a vydávajú; niektorí už majú deti. Sme rovnako starí a naše životy vyzerajú úplne inak (mám pocit, že časom sa to upokojí a rozdiely sa zmenšia) a je veľmi ľahké mať pocit, že nestíhaš (a nepomáhajú tomu ani otázky: A kedy už budeš…?). Je ľahké sa porovnávať a mať pocit, že niečo nie je v poriadku.

Radi citujeme verše z Kazateľa: „Všetko má svoj čas a každé počínanie pod nebom má svoju chvíľu: Je čas narodiť sa i čas umierať, čas sadiť i čas vytŕhať zasadené; čas…“, veď to poznáš. Ale koľko z nás stále žije v neustálom tlaku z toho, že akosi nezapadáme to predstavy, ktorú sme si vytvorili my, alebo nám bola vštepená?

Čo ma (podvedome) učili

V poslednej dobe som mala niekoľko rozhovorov, v ktorých mali ľudia pocit, že nespĺňajú obraz „typického kresťana“. Niektorí nezapadali do časovej línie vzťahov, iní viedli ľudí, ktorí toho vedeli o Biblii viac, pretože na rozdiel od nich vyrastali na besiedke, ďalší zápasili so svojím mentálnym zdravím a mali pocit, že všetci ostatní sa jednoducho majú lepšie.

Musím sa priznať, že aj ja som upadla do predstavy toho, ako by mal taký kresťan vyzerať, ako by mal žiť a ako by mali vyzerať jednotlivé fázy jeho života. A všetky vybočenia som sa buď snažila nenápadne ukryť alebo prijať realitu, že všetkým ostatným to funguje.

Čo som si uvedomila

Keď sa ale pozrieš do Biblie na príbehy stoviek ľudí, ktorých si Hospodin používal, tak si možno všimneš, že ich životy sú veľmi ďaleko od pekných či ukážkových. Popravde nájdeš len veľmi málo takých, ktorí by sa tomu aspoň priblížili. Pán Boh si vyberal nedokonalých ľudí. Takých, ktorí by v našom kontexte tiež nespadali to našej predstavy ukážkového nasledovníka.

Pán Boh im dával zasľúbenia a často ich plnil v iných časoch, než by sme očakávali. Povolával ich do vecí, ktoré v tej chvíli nedávali zmysel, ale nakoniec boli úplne súčasťou Jeho plánu. Bral ich škaredé časti a premieňal ich. Božie načasovanie bolo úplne iné než to ich.

A čo ty?

A tak som si uvedomila, že to možno nie je o tom, že niečo nie je v poriadku. Hoc ako klišé to znie, je v poriadku žiť podľa svojho načasovania. Je v poriadku užívať si singleness a chodiť sama do galérií, na stretnutia pri čaji a mať slobodu ísť hocikedy hocikde. A je tiež ok vydať sa skoro a budovať rodinu, ale tiež napr. nemať deti. Je tiež ok bývať doma (z rozličných dôvodov). Nie si divný. Nemusíš naháňať čas. Spomaľ. Je dobre byť tam, kde si.