Odkedy som bola malé dievčatko, Valentín bol môj najobľúbenejší sviatok. V 4 rokoch som začala vyrábať pohľadnice, ktoré by som potom rozdala svojej rodine, priateľom, poštárovi, vodičovi školského autobusu atď. Jednoducho som milovala milovať druhých! Odkedy máme s manželom vlastnú rodinu, vytvorili sme niekoľko špeciálnych valentínskych tradícií, ktoré zahŕňajú červené vafle v tvare srdca s čokoládovými jahodami na raňajky a pizzu v tvare srdca na večeru. Milujem Deň sv. Valentína!

A keďže sa Valentín rýchlo blíži, chcem vám pripomenúť, že naša láska, ako Kristových nasledovníkov, má presahovať predstavu tohto sveta. Je to viac ako sex, objatia, držanie sa za ruky a slová „Milujem ťa.“ Samozrejme, láska siaha aj za Valentína, pretože zažívame lásku k mnohým ľuďom v našich životoch. Každá osoba, ktorú stretneme, je milovaná Bohom a je to niekto, pre koho Ježiš zomrel. Každý, koho cez deň stretneme – cudzincov, známych, rodinu, priateľov – by mal cez nás prežívať Božiu lásku.

“Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa navzájom milovali; ako som ja miloval vás, aby ste sa aj vy navzájom milovali. Podľa toho všetci spoznajú, že ste moji učeníci, ak budete mať lásku jeden k druhému.” Ján 13:34 – 35

Láska má byť charakteristickou črtou našich životov ako kresťanov, takže moja otázka pre vás znie: „Je vidieť Krista v tom, ako miluješ druhých?“ 

Rozšírenie Božej lásky

Tu je 5 jednoduchých spôsobov, ako môžeme byť rozšírením Božej lásky:

1. Spomaľ, polož otázky a skutočne ľudí POČÚVAJ. V dnešnej kultúre je toľko hlasov, ktoré niečo hovoria (a často kričia). Komunikácia je vždy na dosah ruky vďaka e-mailu, esemeskám, sociálnym médiám a 24-hodinovému spravodajskému cyklu. Zatiaľ čo sociálne médiá zvýšili komunikáciu, tiež jej dali falošný vzhľad skutočného spojenia a naozajstných vzťahov. V skutočnosti je generácia Z, ktorá je najviac „prepojená“, považovaná za najosamelejšiu generáciu. Je zriedkavé, aby ľudia cítili, že boli skutočne vypočutí. A ak sa necítia skutočne vypočutí, s najväčšou pravdepodobnosťou sa necítia skutočne milovaní.

2. Láska prostredníctvom ŠTEDROSTI. Vieš si spomenúť na čas vo svojom živote, keď bol k tebe niekto štedrý a stále si myslíš: „Vau, nemôžem uveriť, že to pre mňa urobil.“ Možno to bol dar ich času, keď si niekoho potreboval, alebo možno to bol finančne štedrý dar. Možno povedali niečo láskavé alebo sa ťa zastali v ťažkých časoch. Stavila by som sa, že v tej chvíli si sa cítil milovaný. Cítil si sa videný. Cítil si sa cenený až do tej miery, že si stále pamätáš ten akt štedrosti. Keď niekoho milujeme, niečo mu dávame. Tá láska a štedrosť pochádza od Boha. Koniec koncov, Ján 3:16 hovorí:  „Lebo Boh tak miloval svet, že dal…“ Božia láska je štedrá láska.

3. Buď POVZBUDZOVAČOM. Nezabúdaj, že každý, koho stretneme, nesie nejakú záťaž. Dokonca aj ľudia, ktorí vyzerajú, že majú všetko vyriešené, majú niečo, čo ťaží ich srdcia. Ako môžeme niekomu pomôcť zdvihnúť bremená? Môžu stačiť slová povzbudenia. V starej francúzštine toto slovo v skutočnosti znamená „urobiť silným“. Keď niekoho povzbudzujeme, posilňujeme ich nádej, vieru a odhodlanie pokračovať.

4. Roztrús LÁSKAVÉ SKUTKY pomedzi svoje dni. Láskavosť znamená myslieť na druhú osobu pred sebou samým. Nemusí to byť niečo obrovské, ale malo by to byť starostlivé. Nesebecká láska pochádza od Boha. 1. list Korintským 13:5 hovorí, že láska „nehľadá vlastný prospech“. Pre niektorých z nás je potrebné úmyselne zdvihnúť oči zo seba a vidieť ľudí Božími očami a potom začať konať.

5. MODLITBA je mocný spôsob, ako ukázať ľuďom Božiu lásku. Je to vlastne jeden z najjednoduchších spôsobov, ako ukázať lásku a záujem. Áno, modlite sa za nich vo svojom vlastnom čase s Bohom, pretože Boh počuje naše modlitby. Ale tiež sa modlite za ľudí, keď ste s nimi osobne alebo virtuálne. Je úžasné, ako Boh pracuje v tých silných chvíľach modlitby a je to tiež skvelý spôsob, ako otvoriť rozhovor o viere.

Nakoniec, ak sa ti zdá ťažké získať k niekomu lásku sám zo seba, zameraj sa na skutočnosť, že si kanálom, cez ktorý môže prúdiť Božia láska. Nie je to z tvojej vlastnej sily, ale cez Jeho.

Valentínsky večierok

Tu je niekoľko nápadov na usporiadanie valentínskeho večierka (osobného alebo virtuálneho). Alebo by si to mohol nazvať „Párty s oslavovaním Božej lásky“. Je to skvelý spôsob, ako milovať druhých a bojovať proti osamelosti a izolácii! Nehovoriac o tom, že február je na Slovensku bezútešný a virtuálne spoločenské podujatie je dobrý spôsob, ako odohnať melanchóliu z pandémie a zimy.

  • Ručne vytvor pohľadnice so slovami požehnania a „balíčky starostlivosti“ naplnené zábavnými prekvapeniami (ktoré im môžeš dať vopred).
  • Urobte si každý test 5 jazykov lásky a diskutujte o výsledkoch.
  • Priprav virtuálnu ochutnávku čokolády:
  1. Vyber viaceré druhy čokolád s rôznymi príchuťami (skús nájsť čo najzaujímavejšie!)
  2. Vopred doruč krabice účastníkom.
  3. Ochutnajte čokolády spoločne a podeľte sa o svoje dojmy.
  • Priprav virtuálnu súťaž v pečení sušienok:
  1. Každý dostane rovnaké sušienky v tvare srdca.
  2. Ozdobte im prísadami, ktoré máte doma.
  3. Oceň tie, ktoré sú: najkreatívnejšie, najviac valentínsko-vyzerajúce, najnechutnejšie…

Fotografia: Suresh Kumar/Unsplash