Neviem, či som vám niekedy rozprávala o mojom priateľovi Dannovi Spaderovi. Dnes by som vám chcela posunúť dve veci, ktoré ma naučil.

Pre vysvetlenie: Dann je pastor, spisovateľ, jedným z mentorov môjho mentora Davea Pattyho. Dann má 70 rokov a z toho posledných 40 nerobí nič iné, len dookola študuje Ježišov život. Teda, nechcem mu krivdiť, samozrejme že slúži v mnohých zboroch a na celosvetovej úrovni, ale jeho zdravá “posadnutosť” Kristom je pre mňa veľmi inšpirujúca.

Ani neviem, koľkokrát som ho počula povedať: “I just would want to know the REAL JESUS!” (Ja by som iba chcel ozaj poznať skutočného Ježiša). 

Poznať skutočného Ježiša. 

Bez nánosov cirkevných tradícií, dodatkov starej mamy, porozumenia nášho vedúceho, ktorý nás ovplyvnil. Mať naozaj biblický a komplexný pohľad na Jeho osobnosť, názory, závislosť na Otcovi, misiu, povolanie, cítenie, priority, priateľov, srdce. To je teda naozaj výzva na celý život. Mať Ho nielen za Spasiteľa, ale aj za priateľa. A vzor. Lebo je živý.

Naposledy, keď sme sa s Dannom stretli, priniesol ešte jednu zaujímavú myšlienku. Rémy.

Réma (gr. rhēma (ῥῆμα)) je živé Božie slovo. Nie v zmysle logos – kým bol Kristus – ale v zmysle slova, ktoré čítame a zrazu ožije v našom duchu. Zrazu Boží Duch jasne prehovorí, niečo sa v nás pohne. Asi je to trochu ťažké opísať, ale keď ste už rému zažili, tak presne viete, o čom hovorím. Zrazu text, pasáž, ktorú ste si čítali stokrát predtým a vedeli by ste ju možno zacitovať aj naspamäť, naberie šírku a hĺbku, dotkne sa srdca spôsobom, že jednoducho vieš, že prehovoril Hospodin.

Dann nám rozprával o tom, ako sa s Char, jeho manželkou, za rému každý deň modlia. Pýtajú si ju od Pána Boha a nie len pre seba. Už mesiace praktizujú to, že v ten deň sa snažia s pravdou, ktorú prijali, podeliť s každým, kto je ochotný počúvať. Posielajú esemesky vnúčatám, zavolajú a prečítajú ju svojim učeníkom, dokonca ju raz ponúkli mužovi, ktorý im priviezol pizzu (ten sa po nejakom čase pridal k nim do ich biblickej skupinky, ale to je na celý iný príbeh). 

Odvtedy si rému aj ja pýtam každý deň. Živé Božie Slovo pre moje srdce, od môjho živého Pána Ježiša. Pýtam si ju aj pre svojich priateľov, kolegov, učeníkov. A nebojím sa ju posúvať ďalej.

Popremýšľaš? Kedy ti Božie Slovo naposledy prepichlo srdce? Posúvaš pravdy ďalej?

Fotografia: Priscilla Du Preez/Unsplash