V článku z minulého týždňa sme špecifikovali pár základných informácií o extrovertoch, ktoré môžu platiť ako pre teba, tak aj pre niekoho, koho vedieš v mládeži, na skupinke, či mentoruješ. Venovali sme sa v ňom tomu, ako sa extroverti správajú v skupine a týmto článkom sa upriamime na službu extrovertom individuálne. Je skvelé, že si sa rozhodol starať o nejakú tú extrovertnú ovečku. Asi aj ty máš rád dobrodružstvo, keď si sa do toho odhodlal. Ponúkame ti teda akýsi „starterpack“, ktorý ti pomôže na tejto ceste.

Počas uplynulého týždňa ma zaujal ma výrok Peťa Podlesného, ktorý povedal: „Extroverti premýšľajú tým, že rozprávajú.“. To je teda základná informácia, ktorú potrebuješ vedieť ešte pred tým, ako sa rozhodneš slúžiť svojej extrovertnej ovečke.

Čo ešte budeš potrebovať?

Uši

Počas času stráveného s tvojou extrovertnou ovečkou sa teda priprav na veľa počúvania. Tvoj extrovert totižto spracováva veci tak, že rozpráva. Veľakrát až keď veci vyslovuje, začína sa cítiť ľahšie. Nepomáha mu to však svojej situácii rozumieť, a preto pomáhajú dobré otázky.

Odporúčam ti teda sled viet neprerušovať a skôr si v ňom všímať veci, ktoré sa opakujú a najmä pocity, skrývajúce sa za situáciami, ktoré daný človek opisuje. Keď má tendenciu sa k niečomu vracať alebo zdôrazňovať moment, či osobu v príbehu, znamená to, že je to niečo, na čo je vhodné sa opýtať.

Ústa

Výzva! Deadline! Prekonávanie vlastných limitov! Zadanie úlohy na pokraji zvládnutia! – toto všetko sú prvky, ktoré mnoho ľudí stresuje a introvertov to môže až paralyzovať. Pre extrovertov je to však niečo, čo ich posúva vpred. Pokiaľ nemajú extroverti dostatočné výzvy, ktoré musia prekonávať, postupne začnú „zakrpatievať“. Inak povedané – aby pracovali/rástli na 100%, potrebujú výzvy, kotré ich presahujú (aspoň na 150%). Ak by si im dal len primeranú výzvu (rast o 100%), tak budú robiť len polovicu.

Avšak, môže sa stať, že pri tom budú toľko rozprávať, že ich okolie ani nebude mať dojem, že idú len na polovičný výkon. Oni to však budú vedieť, lebo nebudú mať vnútorný pocit spokojnosti. Ten extroverti majú vtedy, keď je úloha pred nimi náročná. Vtedy sa začnú sústrediť a budú dokonca menej rozprávať, aby ju stihli splniť včas.

Výzva pre teba ako pastiera je teda dávať tvojej ovečke dostatočne náročné výzvy, ktorými sa budú posúvať vpred. Môžu sa napríklad týkať chodenia načas, osobnej sebadisciplíny, pravidelných stíšení, čítania kníh, evanjelizácie a pod. Pamätáš si na príbeh, ako Pán Ježiš zavolal Petra, aby za ním kráčal po vode (Mt 14:22 – 33)? Ľudským úsilím sa to zdá nemožné, ale Ježiš bol dokonalý Pastier. Poznal Petra tak, že vedel, že to je preňho primeraná výzva, aby sa posunul nad svoje limity a veril Mu viac.

Srdce

Veľa extrovertov žije vo vnútri niečo úplne iné než navonok. Ľudia ich poznajú ako tých vždy usmiatych a dobre naladených, avšak aj extroverti sú niekedy smutní alebo majú deň, kedy by najradšej len sedeli s knižkou a s nikým sa nerozprávali. Nie je to o tom, že by na okolie chceli niečo hrať alebo mať akúsi masku. Jednoducho, aj keď majú ťažšie obdobie, vedia rýchlo potlačiť vlastné prežívanie a naladiť sa na to, že sú v skupine ľudí. Radi sa rozprávajú a smejú v skupine ľudí, a tak to robia.

Potom sa však môže stať, že to v nich nahromadí a pri otázke: „Ako sa skutočne mávaš tieto dni?“ sa rovno rozplačú. A začnú rozprávať – čo im pomáha premýšľať, ako sme už vyššie spomínali. Možno pri tom, ako čítaš tieto riadky, zdajú sa ti extroverti trochu blázniví… a vlastne aj sú, ale to bláznovstvo je presne to, čo na nich máme všetci tak radi! Akurát sa v nich vyskytuje v dobrom aj v ťažšom období. Dá sa s nimi však naučiť žiť a práve to, že o veciach rozprávajú oveľa viac ako introverti, ti môže pomôcť v porozumení ich svetu.

Buď všímavý

Aj pri tejto téme je nutné povedať, že každý človek je samozrejme iný, a preto skús premýšľať – nachádzaš v týchto charakteristikách niekoho z ľudí, ktorým slúžiš? Jednoznačne áno vo všetkých? Alebo naopak len v jednej? Spoznávaj ju/ho a teš sa, že máš príležitosť jej/mu slúžiť. Extroverti totiž pôsobia, že majú aspoň 15 najlepších kamošov, avšak len pár ľudí ich pozná skutočne, „zvnútra“. Len hŕstka je tak všímavá, že im neverí ten úsmev a spýtajú sa ich opakovane: „Ako sa máš naozaj? Nehraj to na mňa…“. Uvedomila som si, že o extrovertoch idú chýry, že stále s niekým sú a nikdy nemajú čas. Nie je to pravda. Áno, sú veľa s ľuďmi, avšak aj im sa stáva, že sú sami doma a nikto sa im neozve, „lebo určite nemajú čas“. Radšej si teda nedomýšľaj a zorganizuj si s nimi stretnutie, výlet či prechádzku. Sústredenú pozornosť a to, že si si našiel čas pre to, aby si im individuálne slúžil, veľmi ocenia.

P. S. na záver: počas rozprávania s nimi sa priprav na jemnú dávku zveličovania, hlasný smiech alebo možno aj plač. Navyše, keď je extrovertovi s tebou príjemne, určite si bude chcieť urobiť selfie ako pamiatku na vaše stretnutie! 🙂