Ak si ty sám introvert, pravdepodobne tieto riadky ani nemusíš čítať. Ak však nie si, môže byť je pre teba nápomocné porozumieť sebe opozitnej strane spektra. Leto sa skončilo a ty možno začínaš novú skupinku alebo po letnom tábore pribudli na tvoju mládež ľudia, ktorí sú introverti. 

Neviem ako pre vás, ale pre mňa nie je jednoduché sa starať o ľudí, ktorí sú úplne iní ako ja. Ale to neznamená, že mám hodiť flintu do žita alebo do rúk inému človeku. Dokonca to môže byť prínosom pre obe strany a možnosťou sa posúvať v procese posväcovania. Takže vyhrňme si rukávy, otvorme srdce a poďme spolu premýšľať.

  1. Ber do úvahy fakt, že tvoja introvertná ovečka číta situácie inak ako ty, cíti sa v nich inak ako ty, preto je dôležité pýtať sa múdre otázky o ich porozumení vecí a čítaní reality.
  2. Snaž sa rezervovať si s týmto človekom toľko času jeden na jedného, koľko je to len možné. Kým extroverti radi trávia čas vo väčších skupinách, ktoré majú svoju špecifickú atmosféru a čaro, introvertná ovečka sa v nich necíti rovnako slobodne a príjemne. 
  3. Neboj sa dlhších páuz, ticha v rozhovore. Ber to ako príležitosť pestovať trpezlivosť, načúvať a pýtať sa doplňujúce otázky.
  4. Choď do hĺbky. Rozhovory o počasí sú únavné a pre introvertov zbytočné.
  5. Ak tvoje pozvania na osobné stretnutie tvoja introvertná ovečka odmietne, neber to osobne, nenechaj sa odradiť a skúšaj to znovu.
  6. Aj keď sa oveľa radšej stretávaš osobne alebo telefonuješ, možno si budeš musieť zvyknúť aj na písomnú formu komunikácie. Tá je totiž preferovaná.
  7. Pamätaj si dáta z posledného rozhovoru (mená priateľov, dôležité udalosti, dilemy, preferencie), bude to vysoko ocenené. Nič nie je horšie, ako sa introverta opýtať tretíkrát tú istú otázku a na štvrtýkrát si to stále nepamätať.
  8. A taká úplne základná vec: nevyvolávaj takého človeka do diskusie pred veľkou skupinou ľudí, nenúť ich modliť sa nahlas a nijako inak na nich nezasvieť reflektor. Ani nevieš, koľko životnej energie im odoberá strach, že sa toto stane.

Viem, že si možno myslíš, že to nie je fér. Prečo sa mám prispôsobovať ja? Prečo nie on/ona? Možno by si bol prekvapený, koľkokrát za deň sa musí väčšine prispôsobiť taký introvert (v škole, práci, spoločnosti). Tento článok je písaný pre teba ako pre pastiera. S výzvou, že máme milovať svojich priateľov tak, ako miloval Kristus. Až na smrť. Čo môže v tvojom prípade 30 minút písania namiesto 2-minútového telefonátu. A zrazu to neznie až tak hrozne, však? 🙂

Výzva: Ktorý zo siedmich bodov vyššie je pre teba najdôležitejšie aplikovať? Skúsiš to?