Stanovať sa dá rôzne. V campingu, na záhrade, pri chate alebo aj v úplnej divočine. S mládežou sme chodili stanovať takmer každé leto, je to dlhoročná tradícia. Bola som na stanovačkách, ktoré trvali 3 dni, iné týždeň. Môj rekord bol 21 dní v stane. Zažili sme asi takmer všetko, čo sa v prírode dá zažiť. Búrky, podmyté stany, inváziu býkov, medvedie stopy pri táborisku, preťatú žilu a cestu na pohotovosť, aj strateného študenta v lese. Na stanovačke však môžeš zažiť aj pravé dobrodružstvo, dlhé rozhovory pri táboráku, zobúdzanie sa pri speve vtáčikov, hry na lúkach a v lese aj varenie na vlastnom ohnisku.

Na veľa vecí sa nevieš pripraviť. Ale na niektoré sa môžeš, a tak som si povedala, že sa podelím o skúsenosti. V prílohe nájdeš dokument s 10 vecami, na ktoré pamätaj, keď pripravuješ stanovačku pre skupinu tínedžerov. Nájdeš tam tipy k bodom:

  1. Miesto
  2. Doprava
  3. Ako zostaviť tím
  4. Rozpočet
  5. Stravovanie
  6. Hygiena
  7. Odpad a bezpečnosť
  8. Program
  9. Registrácia s podpisom rodiča
  10. Čo si majú zabaliť mladí

Ako vidíš, stanovanie nie je tá najjednoduchšia forma výletu. Avšak stojí za to. V prírode ste závislí jeden na druhom, decká sa učia pracovať rukami, na týždeň môžu zabudnúť na pohodlie a všetci ste po pár dňoch začmudení od dymu. Na stanovačke môžete zažiť autenticky jeden druhého jedinečným spôsobom. A to ešte nehovorím o tom, aký vplyv na dušu má byť uprostred Božieho stvorenia 24 hodín denne. Všade, kam sa pozrieš, vidíš Božiu prozreteľnosť, kreativitu a moc (najmä ak príde poriadna búrka). Kam sa pozrieš, všade na teba volá Jeho sláva. 

Fotografia: Dorast Košice