Pred pár rokmi som natrafila na článok v ktorom sa písalo, že čím dlhšie je človek kresťanom, tým viac stráca kontakt s “bežným” svetom či neveriacim okolím. A to ma vystrašilo.

Hoci som vyrástla v neveriacej rodine a dodnes platí, že som často jediný kresťan široko ďaleko, musím priznať, že sú situácie, v ktorých sa mi ťažšie chápe moje okolie – čisto len preto, že som si odvykla a moja identita kresťana plne nahradila tú predchádzajúcu.

Pán Ježiš je aj v tomto smere mojím príkladom – aj napriek tomu, že poznal Otca najlepšie ako sa len dalo, nedovolil, aby to bolo prekážkou ako milovať, starať sa, chápať či žiť život bok po boku stratených.

Ako spoznám, či žijem v kresťanskej bubline?

Múdry človek mi na moju otázku povedal, že ak žijem v kresťanskej rodine, moji najbližší priatelia sú kresťania, voľný čas trávim v zbore a nebodaj ešte aj pracujem v kresťanskej organizácii, potom v tej bubline pravdepodobne som. Au.

Aby sme však nezostali len pri diagnóze, tu je zopár tipov, ktoré pomáhajú udržať si ten správny nadhľad.

Zámerne buduj vzťahy s neveriacimi

Každý máme vo svojom blízkom okolí aspoň zopár ľudí, ktorí nepoznajú Krista – spolužiakov (hoc aj bývalých), kolegov, susedov, či bratranca z 5. kolena. Investuj do tých vzťahov. Zámerne s nimi tráv čas. Zaujímaj sa o to, čomu a prečo veria, čo čítajú a varia, čo ich zraňuje, o čom snívajú. Nie len preto, že oni potrebujú, aby si im hovoril o Kristovi, ale aj preto, že ty potrebuješ ich.

Pusti si ich do života, modli sa za tie vzťahy a dovoľ Kristovi, aby Vás formoval oboch. Traja z mojich najbližších priateľov nepoznajú Krista, paradoxne sú to však vzťahy, cez ktoré najviac zažívam Jeho lásku, vernosť a milosť, najviac sa učím, najviac rastiem. 

Zapoj sa do aktivity, ktorá nie je primárne tvorená kresťanmi

Som presvedčená o tom, že mnohé túžby, ktoré máme, nám dal Pán Boh, lebo nás chcel požehnať. Možno sa túžiš učiť cudzie jazyky, cvičiť bojové športy, alebo skúšať svoju kreativitu v umení. Choď do toho. Opäť – s modlitbou, s otvoreným srdcom a s radosťou z toho, čo pre teba Kristus prichystal.

Je veľká šanca, že tam bude človek, ktorý ti ukáže iný pohľad. Peťo Hrubo hrá hokej, Josh Patty (Daveov brat) lieta na lietadlách, mňa čaká keramika. Do čoho pôjdeš ty?

Preber zodpovednosť

Ako kresťania sme skvelí v preberaní zodpovednosti v cirkvi – vedieme skupinku, slúžime v mládežníckom tíme a pripravujeme letné campy. Ako sme však na tom s preberaním zodpovednosti v škole, v práci, vo svojom meste? Prihlásiš sa do školskej rady, pripravíš vianočný večierok pre svojich kolegov, zapojíš sa ako dobrovoľník do udalosti, ktorú pripravuje tvoje mesto?

Verím, že ak začneme týmito drobnými krokmi, tak to môže viesť k veľa dobrému – lepšie porozumieme svojmu okoliu a Pán Boh nám dá také miesto vplyvu, o akom sme ani nesnívali.

Zapoj spoločenstvo

Mnohé veci sa ľahšie zvládajú v spoločenstve a únik z kresťanskej bubliny nie je výnimkou. Teda môj predposledný tip je práve o tom – zapoj svoje spoločenstvo! Vezmi svoju skupinku, svoj dorast, svoju mládež, či najbližších priateľov a podniknite niečo odvážne spolu. Pomôžte mestu tam, kde to potrebuje, poslúžte núdznej komunite vo svojom okolí, pripravte večeru pre svojich neveriacich kamarátov.

Skúmaj svoje srdce

A na záver – skúmaj svoje srdce. Aké sú tvoje skutočné pohnútky v tom, s kým a ako tráviš svoj čas? Je to strach, obavy, pýcha, pohodlnosť? Čo ťa chce Kristus naučiť? Kam ťa chce zavolať? Modlím sa, aby si pri tejto ceste zažíval práve Jeho lásku, Jeho milosť.

P. S.: Ak patríš k tým, ktorí si radi spravia výskum pred rozhodnutím, odporúčam štúdium evanjelií so zameraním na to ako a s kým Kristus trávil svoj čas. Zmení ti to život.

Fotografia: Martina Voľanská