Bol pirátom alebo nindžom? Potil džem alebo mal miesto rúk panvice? Stratil zrak alebo sluch? Táto aktivitka sa rokmi stala zrejme mojou najobľúbenejšou. Je to jeden z najjednoduchších spôsobov ako rozprúdiť konverzáciu a otázky sa nikdy neminú. Viete ju upraviť tak, aby bola zábavná, ale aj vážna a nikdy neomrzí.

  • Veľkosť skupiny: 5 a viac
  • Čas: 15 min
  • Čo potrebuješ: pripravený zoznam možností, priestor pre hráčov.

Pokyny k aktivite

Všetkých mládežníkov postavte do stredu miestnosti. Potom im vysvetlite priebeh hry. Vždy poviete dve možnosti, z ktorých si musia vybrať. Ak si vyberú prvú možnosť, postavia sa na jednu stranu miestnosti, ak tú druhú, tak na na opačnú stranu miestnosti. Nikdy nesmú zostať stáť uprostred. Následne môžete vyzvať niekoho zo skupiny, aby svoje rozhodnutie zdôvodnil.

Ak sa rozhodnete pre vtipnú verziu tejto aktivity, stačí, aby ste vyzvali z každej skupiny niekoho, kto odpoveď vysvetlí alebo zareaguje na opačnú skupinu. Ak sa však rozhodnete pre vážnejšiu alternatívu, pripravte si vopred otázky na diskusiu a nechajte viac priestoru na obhájenie názorov, ktoré mládežníci budú mať.

Radšej by si (v angličtine Would you rather) je aktivitka, ktorú viete ľahko upraviť podľa toho, k akej téme ju chcete naviazať alebo s akými tínedžermi pracujete. Ak ju chcete použiť na stretnutí Fusionu, môžete zvoliť veci z hudobnej sféry, ak na stretnutí športovcov, tak zvoľte niečo, čo bude blízke im. Na internete nájdete množstvo príkladov a inšpirácií a my vám v prílohe ponúkame niekoľko z nich.

Diskusná alternatíva

Pred niekoľkými rokmi sme na košickom doraste chceli diskutovať so staršími tínedžermi (vek medzi 13 a 15) a vytvorili sme si otázky, ktoré boli kontroverznejšie a o ktorých sme mohli potom diskutovať.

V prípade, že sa rozhodnete vyskúšať niečo podobné, rozhodne sa vopred pripravte. My sme zvolili otázky o hodnote ľudského života a následne sme im mohli priblížiť aj evanjelium a Ježišovu obeť.

Fotografia: Unsplash/Vladislav Babienko