Samuel Ďuračka – Leumas je mladý kresťanský raper, ktorý svojou tvorbou chce ukazovať na Pána Boha. Pochádza z Nového Mesta nad Váhom a študuje na VUT v Brne. Leumasa poznáme už roky a chceme Vám ho predstaviť aj v tomto rozhovore.

Ako si sa dostal práve k rapu? Prečo ťa oslovil?

Rap som začal počúvať ako 15-ročný, keď som sa na letnom festivale zúčastnil koncertu kresťanskej rapovej formácie s názvom Regiment. Dovtedy som nevedel, že existuje niečo ako kresťanský rap a o hudbu som sa až tak veľmi nezaujímal (z pohľadu poslucháča). No keď som zažil ich koncert, okamžite ma to nadchlo a začal som ich počúvať od rána do večera.

Kedy si sa rozhodol, že to bude niečo, čomu sa budeš venovať?

Od malička som sníval o tom, že pôjdem do Superstar. Vždy, keď sme v škole mali písať básničku, išlo mi to. Prvé rýmy som zložil ešte skôr, ako som vedel čítať. Keď som počúval už zmienenú formáciu Regiment, postupne som sa učil ich texty. Zrazu som to začal skúšať rapovať s nimi a mal som pocit, že mi to celkom ide. Odrazu sa to všetko spojilo. Začal som snívať o tom, že aj ja budem rapper. Chvíľu to trvalo, ale postupom času mi Boh posielal ľudí, ktorí mi pomohli a nasmerovali ma.

Ako tvoríš texty piesní? Čo ťa inšpiruje?

Je to rôzne. Zo začiatku som to robil inak, ako to robím teraz. Začínal som písaním textu len tak “do prázdna” a až následne som hľadal vhodný beat (hudobný podklad), no dnes už vo väčšine prípadov text píšem do konkrétneho beatu. Inšpiruje ma všetko, čo zažívam. Snažím sa byť v textoch autentický a písať o tom, čo zažívam, čo vnímam okolo seba, čo ma frustruje…

Ako si Pán Boh používa tvoj talent?

Keď som to začínal brať vážnejšie a rozhodol som sa ísť do toho naplno (leto 2016), povedal som Bohu, že to chcem robiť pre Neho. Často sa modlím, nech si to používa tak, ako On chce. Nevidím zmysel v tom, ak by som rap mal robiť len tak pre seba alebo pre svoju slávu. A už je na Bohu, ako si to použije. Za celý ten čas som dostal množstvo správ od známych aj neznámych ľudí, že sa ich dotýkajú moje texty. Vystupoval som na rôznych táboroch, akciách, konferenciách na Slovensku či v Česku. Spolu s chalanmi, s ktorými spolupracujem sme mali turné na školách a taktiež to malo pozitívne odozvy.

Myslíš, že je to spôsob, ako hovoriť mladým evanjelium?

Určite áno. Preto to robím….teda okrem toho, že ma to baví. To bol aj zámer nášho turné – priniesť evanjelium jazykom zrozumiteľným dnešnej mladej generácii. Tínedžeri sú dennodenne obklopení rôznou hudbou. Rap ako jeden z najpopulárnejších žánrov je cesta, ktorou sa snažíme hovoriť o Bohu.

Ktorú z tvojich piesní by mali ľudia počuť? Ktorá je pre teba najvzácnejšia?

Je ťažko vybrať jednu… Ale asi taká moja srdcovka je “Že by?”.

Tvoríš a vystupuješ sám alebo aj s inými interpretmi?

Od začiatku roka 2018 sme spolu s ďalšími 2 chalanmi (Selah a George Balga) vytvorili niečo ako neoficiálny “music label” (hudobné vydavateľstvo). Hovoríme si Isaac Records. Každý sme stále aj samostatnými umelcami, no na jeseň sme spravili spoločný album a snažíme sa “ťahať to spolu”, navzájom sa povzbudzovať a tvoriť jednotnú platformu. Začali sme spolu aj vystupovať a vyššie spomínaná tour na školách bola taktiež spoločným projektom.

Kde sa vidíš o 5 rokov?

Ťažká otázka. Väčšinou na ňu neviem odpovedať. Keď sa pozriem 5 rokov späť, určite by som sa nevidel tam, kde som teraz. 5 rokov je naozaj dlhá doba a chcem to nechať v Božích rukách. Nech mi On sám ukazuje každý ďalší krok. No určite chcem Bohu slúžiť a už uvidíme v akej intenzite to bude…

Leumasove skladby môžeš nájsť na Spotify aj Youtube. Ak chceš mať Leumasa na campe alebo evanjelizácii, napíš na jeho Facebook, Instagram, alebo na trochuvac@gmail.com.